Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

7 mitów o samobadaniu piersi

| aktualizacja: 07.07.2014 | 2

Takie badanie piersi nic nie kosztuje. By je zrobić, wystarczy poświęcić 5 minut w miesiącu. To mało, zważywszy na fakt, że może uratować zdrowie, a nawet życie!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, samobadanie piersi, węzły chłonne
fot. © Lars Zahner - Fotolia.com

Lekarze szacują, że co jedenasta Polka w ciągu swojego życia zachoruje na nowotwór sutka. Na szczęście masz w rękach – i to dosłownie – skuteczną broń przeciw chorobie. Za pomocą własnych palców możesz namierzyć raka piersi, zanim przejmie nad tobą kontrolę. Samobadania nauczysz się... sama! Możesz też poprosić o dokładne wskazówki ginekologa. To naprawdę proste. By dodatkowo ułatwić ci zadanie i zachęcić do regularnej kontroli piersi, zdradzamy tajniki badania i obalamy krążące wokół niego mity.
Przeczytaj, a potem stań przed lustrem i weź swoje piersi pod lupę.

1. Samobadanie piersi powinny robić tylko kobiety, u których w rodzinie występował rak

MIT! Panie, których matka, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, są najbardziej narażone na wystąpienie nowotworu. Nie znaczy to jednak, że pozostałe kobiety rak z pewnością ominie. Lepiej zatem dmuchać na zimne i począwszy od 20. roku życia co miesiąc robić samobadanie piersi. Każdą zaś, nawet najdrobniejszą nieprawidłowość zgłaszać lekarzowi. Wykrycie i leczenie nowotworu we wczesnym stadium to najskuteczniejsza forma obrony przed rakiem.

Przeczytaj: Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie

2. Najlepszy moment na kontrolę piersi wypada tuż przed miesiączką

MIT! Wahania poziomu hormonów sprawiają, że, przed miesiączką i w jej trakcie, piersi większości kobiet są opuchnięte, nadwrażliwe. Mają też nieco inną niż po okresie konsystencję tkanki. Właśnie dlatego kontrolę piersi (zarówno samobadanie, jak i USG czy mammografię) powinno się robić tydzień po okresie.
Przeszłaś już menopauzę? W takim razie możesz wybrać na samobadanie piersi dowolny termin. Pamiętaj jednak, by nadal prowadzić kontrolę co miesiąc, np. w każdą pierwszą sobotę.

Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia hormonalne

3. Samobadanie kontroluje tylko tkankę piersi

MIT! Powinnaś sprawdzić także pachy. Aby przeprowadzić kontrolę jak najdokładniej, zacznij badanie w pozycji stojącej. Unieś prawą rękę do góry i połóż dłoń z tyłu głowy. Potem przyłóż trzy środkowe palce lewej ręki do prawej piersi. Przyciskaj je lekko do skóry i zataczając małe kręgi, stopniowo badaj pierś oraz pachę. Potem powtórz tę czynność, nieco mocniej przyciskając palce (dzięki temu łatwiej wyczujesz głębiej położone tkanki). Szczególną uwagę zwracaj na guzki, podejrzane zgrubienia i miejscowe zmiany konsystencji tkanki, a także na obrzęk pod pachą.

To samo powtórz dla lewej piersi i pachy (lewa ręka uniesiona, badasz się prawą dłonią), a potem połóż się na wznak. Pod prawą łopatkę wsuń małą poduszkę lub zwinięty ręcznik. Połóż prawą rękę tak, by dłoń znalazła się za głową. Badaj pierś lewą dłonią – tak samo, jak robiłaś to na stojąco. Potem połóż prawą rękę wzdłuż tułowia i powtórz badanie. Gdy skończysz, to samo zrób po lewej stronie.

4. Każdy guzek w piersi jest nowotworem złośliwym

MIT! W większości przypadków to niezłośliwe torbiele czy gruczolako-włókniaki. Zmiany takie są typowe zwłaszcza u kobiet dojrzałych. Aby mieć pewność, że właśnie o takie nieprawidłowości chodzi, każdy guzek trzeba jednak skonsultować ze specjalistą (skieruje cię on na dodatkowe badania).

Lista 12 badań, które trzeba zrobić przed ciążą

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

zys.
zys. | 2014-03-13 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja ostatnio poszłam do ginekologa z wyczuwalną dla mnie zmianą pod sutkiem w jednej z piersi, niestety ginekolog potraktował mnie jak przewrażliwioną idiotkę, która coś sobie ubzdurała, wręcz mnie wyśmiała kiedy badała mi piersi. Jeśli tak reaguje zawsze gdy przychodzą dziewczyny z podobnymi obawami to nic dziwnego, podejrzewam, że któraś z nich kiedyś nie wykryje na czas guzka z myślą o tej sytuacji...

Odpowiedz

Mona
Mona | 2014-02-26 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mama sama wykryła u siebie zmiany nowotworowe we wczesnym stadium i dzięki temu nie straciła całej piersi. Dziewczyny, badajcie się!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?