Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Bądź ostrożna w ciąży

| 19.03.2007 | 2

Ciąża to nie choroba, ale podczas tych dziewięciu miesięcy musisz szczególnie uważać na siebie. Dowiedz się, jak to robić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, ciąża, komputer, praca
Czy wziąć tabletkę, gdy boli głowa? Czy pracująca przy komputerze kobieta w ciąży jest bezpieczna? Wątpliwości rozwiewa ginekolog położnik prof. Bogdan Chazan.

Zawroty głowy
Jeśli poczujesz zawroty głowy, gdy nagle wstaniesz z łóżka, usiądź i pochyl głowę do kolan. Jeśli leżysz, stopy unieś tak, by były wyżej niż głowa. Głęboko oddychaj. Powodem takich dolegliwości jest zmieniające się teraz ciśnienie Twojej krwi.
Bóle głowy mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, głodem i uderzeniami gorąca. Zanim jednak sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, pospaceruj, wymasuj skroń. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem ginekologiem. Zaleci Ci odpowiednie leki – te, które łykałaś przed ciążą, mogą zawierać aspirynę, a tym samym wpływać na krzepliwość krwi i być niebezpieczne i dla Ciebie, i dla płodu. Jeśli nie możesz się z nim skontaktować, możesz wziąć Pyralginę lub Panadol.
Większość kobiet stwierdza, że bóle głowy ustępują najczęściej po pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku ciąży zaawansowanej (trzeci trymestr) ból głowy, zwłaszcza u kobiet w pierwszej ciąży i tych, które mają obrzęki, czują się podekscytowane, nie mogą spać i mają ból w nadbrzuszu, może być symptomem stanu przedrzucawkowego. Wtedy zgłoszenie się do lekarza jest konieczne.
Jeśli przed ciążą cierpiałaś na nadciśnienie, to pojawiające się bóle głowy (zwłaszcza w części potylicznej) mogą być spowodowane wzrostem ciśnienia.

Niegroźna infekcja
Bez porozumienia z lekarzem nie wolno brać żadnych lekarstw. Warto wiedzieć, że przyjmowanie w tym czasie witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy choćby zwykłych kropli na katar jest ryzykowne, szczególnie na początku ciąży. Jest to etap organogenezy (kształtowania się głównych narządów organizmu dziecka) i w tym czasie leki wieloskładnikowe mogą być niebezpieczne. W skład popularnych leków przeciwgrypowych wchodzi wiele substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Tylko preparaty homeopatyczne są w czasie ciąży bezpieczne.
Jeśli nie uda Ci się uniknąć infekcji, pojawi się katar i kaszel, ale bez gorączki, wypróbuj tradycyjne metody leczenia – czosnek, gorącą herbatę z malinami, miód. Te domowe specyfiki działają napotnie, lekko przeciwgorączkowo, czasem troszkę uspokajająco.
Jeśli pojawi się gorączka, to znaczy, że sprawa jest poważniejsza i trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego. Czasem pacjentki pytają, czy powinny brać leki, które zalecił lekarz, szczególnie antybiotyki. Lekarze pierwszego kontaktu wiedzą, że w czasie ciąży pewnych leków kobieta nie może przyjmować i jeśli zlecają antybiotyk, to znaczy, że jest to uzasadnione. Pamiętaj, że dla dziecka szkodliwe jest nie tylko przyjmowanie przez Ciebie leków, ale także i Twoja choroba. W tej sytuacji trzeba wybrać mniejsze zło.
Jeśli podwyższona temperatura pojawi się wieczorem i nie uda Ci się skontaktować z lekarzem, weź jedną tabletkę Panadolu i połóż się do łóżka. Najlepiej byłoby, gdybyś rano nie poszła do pracy. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nadal będziesz źle się czuła.
Uwaga! W czasie ciąży trzeba zrezygnować ze szczepień ochronnych przeciwko grypie.

Upadek
Jeżeli nie był to bezpośrednio uraz brzucha, np. upadłaś na plecy, potknęłaś się i osunęłaś na kolana, nie ma potrzeby wszczynania alarmu. Po takim wypadku musisz się jednak starannie obserwować. Co może świadczyć o tym, że dzieje się coś złego? Na przykład bolesność przy ucisku macicy, krwawienia, zaburzenia ruchliwości dziecka. (Jeśli dzieje się coś, co wzbudza jakiekolwiek Twoje wątpliwości, zgłoś się do lekarza, choćby na izbie przyjęć). Na szczęście takie drobne urazy bardzo rzadko prowadzą do groźnych następstw – porodu przedwczesnego, czy oddzielenia się łożyska.
Często kobiety pytają, czy mogą nosić starsze dziecko, które czasem „bębni” po brzuchu mamy. Maleństwo jest dość dobrze chronione. Płyn owodniowy amortyzuje uderzenia, w pępowinie znajduje się substancja, która dodatkowo ochrania naczynia krwionośne przed uciśnięciem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Asia
Asia | 2014-08-11 17:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pewnie że nie ma co na siłę uważać na wszystko, ale tez nie mozna łykać tabletki na każdy ból głowy

Odpowiedz

w pogoni za latem
w pogoni za latem | 2012-09-27 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja w ciąży bałam się brać cokolwiek a okazuje się, że wiele leków jest bezpieczna na przeziebienie np oscillococcinum ( w razie wątpliwości oscillococcinum.pl ) na kaszel Drosetux ( to samo na stronie producenta można poczytać wiecej drosetux.pl) . Więc nie ma co demonizować, szczególnie, że znacznie gorzej jest jak jesteśmy chore, to gorzej wpływa na dziecko niż leki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?