Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Objawy bakteryjnej infekcji intymnej - jak ją rozpoznać?

| aktualizacja: 17.03.2017 | 3

Infekcje intymne to temat wstydliwy, ale należy powiedzieć to jasno - tak naprawdę bardzo wiele kobiet boryka się z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Zobacz, jakie są objawy tej infekcji, czasem może ona być bardzo groźna.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
bakteryjne zapalenie pochwy
fot. Fotolia
Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest najczęstszą z kobiecych dolegliwości. Jej inna nazwa to waginoza bakteryjna. Oprócz zapalenia pochwy bakteryjnego, możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem.
Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie, do tego bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększeniem pH pochwy.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku.
Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej. Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania przez samą kobietę. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz charakterystyczne parcie na cewkę moczową.
 
Do objawów bakteryjnego zapalenia pochwy należą:
  • szarawa/żółtawa wydzielina z pochwy
  • rybi zapach wydzieliny
  • zaczerwienienie pochwy i sromu
  • ból podczas stosunku
  • pieczenie w okolicach intymnych (szczególnie podczas oddawania moczu)
  • uczucie suchości pochwy
  • ból warg sromowych
 
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze, a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem jajowody i przydatki. Jeśli jesteś w ciąży – musisz uważać szczególnie – bakterie mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Sara
Sara | 2017-09-14 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też miała zapalenie, jakaś masakra. Trochę się z tym męczyłam, infekcje w tych okolicach są bardzo dotkliwe. Używałam mucovaginu - nie wyleczy infekcji, ale pomaga zregenerować te miejsca, przynosi sporo ulgi.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-03-17 18:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Również męczyłam się z infekcją intymną, na początku była to grzybica potem dołączyła bakteria Enterococcus feacalis. Kluczem powrotu do zdrowia było zastosowanie oprócz leczenia probiotyków zarówno doustnych jak i dopochwowych np. lactovaginal, które zawierają żywe bakterie kwasu mlekowego. Wzmocniona mikroflora wspomoże proces leczenia i zapobiegnie kolejnym zakażeniom.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2017-02-28 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam raz w życiu zapalenie pochwy i powiem że średnio to przyjemne było. Od tego czasu staram się prowadzić profilaktykę. Codziennie używam specjalnych płynów do okolic intymnych. Do tego kupiłam do łazienki taką specjalną deskę myjąca z Uspa. Przy niej mam takie guziki gdzie mogę sobie wybrać funkcje podmywania , jak się podmyje i wysuszę po każdej wizycie w wc to wiem że żadne bakterie się do mnie nie przyczepią.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?