Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Miejsca, które warto zobaczyć: Bałtowski Kompleks Turystyczny

| aktualizacja: 24.04.2015 | 0

Masz ciekawe świata dziecko? Lubicie spędzać aktywnie czas? Szukasz ciekawych na mapie Polski miejsc do zwiedzania. Zwróć uwagę na Bałtowski Park Turystyczny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Miejsca tworzone z pasją mają wyjątkową energię. Są tworzone przez pasjonatów, wizjonerów, marzycieli. Takim miejscem jest Bałtowski Kompleks Turystyczny, bardziej znany jako Bałtowski JuraPark. Leży on  niedaleko  Ostrowca Świętokrzyskiego i idealnie komponuje się z pagórkowatym krajobrazem województwa świętokrzyskiego. 
Jak powstał? Z marzeń kilku przedsiębiorców, którzy postanowili zaktywizować lokalną społeczność i zlikwidować wysokie w tych okolicach bezrobocie. W 2001 r. powołali do życia Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt". Chcieli wykorzystać potencjał, jaki tkwił w tych okolicach i odwołać się do ich historii geologicznej. Tutaj bowiem w 2001 r. dr Gerard Gierliński znalazł tropy dinozaurów - odkrył, że znana z ludowych podań "Czarcia (diabla) stopka" jest śladem dużego teropoda, należącego do największych jurajskich drapieżników - allozaurów. Więcej śladów prehistorycznego życia znalazł w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem. Potwierdzają one hipotezę wysuniętą na początku lat 70. XX w. przez prof. Jerzego Liszkowskiego, że w epoce późnojurajskiej cały obszar dzisiejszej Polski pokrywało morze, a północnowschodnie obrzeże Gór Świętokrzyskich było lądem. 
Pomysł zorganizowania na terenie Bałtowa Parku Jurajskiego początkowo wydawał się szaleństwem, ale kilku "szaleńców" wierzyło w potencjał tej idei. I tak w 2004 r., 7 sierpnia, został otwarty Bałtowski Park Jurajski, w którym można zobaczyć m.in. zrekonstruowane, naturalnej wielkości dinozaury. Właścicielem kompleksu jest obecnie Stowarzyszenie "Delta". W tym roku kompleks obchodzi 10. rocznicę powstania. Sukces tej idei - park co roku odwiedza kilkaset tysięcy turystów, a bezrobocie w gminie jest minimalne - przyczynił się do powstania podobnych parków w Solcu Kujawskim oraz w Krasiejowie. W końcu jeden pomysł rodzi drugi. 

Oferta turystyczna kompleksu rozrywkowego w Bałtowie jest bardzo szeroka. Na około 100 ha znajduje się park dinozaurów, prehistoryczne oceanarium, ośrodek jazdy konnej, stok narciarski, spływ tratwami lub kajakami, zwierzyniec, wesołe miasteczko

Wszystkie atrakcje powstały z połączenia środków własnych oraz funduszy unijnych. Sukces tego miejsca świadczy o tym, że zostały one wydane właściwie.

Zobacz także: Dlaczego warto pojechać do Tatralandii na Słowację?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?