Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szokujące lalki - Barbie Maryja i ukrzyżowany Ken Jezus

| aktualizacja: 02.10.2014 | 1

Barbie w swojej 55-letniej karierze była już stewardessą, weterynarzem, baletnicą, a nawet prezydentem. Jej najnowsza rola jest jednak zaskakująca.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Argentyńscy twórcy (Emiliano Paolini i jego partnerka Marianela Perelli) wyprodukowali 33 lalki obrazujące różne postacie religijne takie jak Barbie Maryja Dziewica, ukrzyżowany Ken Jezus Chrystus, Budda itp. Wśród lalek nie znajdziemy figurki Mahometa, ponieważ twórcy oświadczyli, że darzą go dużym szacunkiem, równocześnie podkreślając, iż nie chcą obrażać żadnej religii. Wystawa, na której będzie prezentowana cała kolacja, rozpocznie się 11-go października 2014 roku w Buenos Aires i nosi tytuł "Barbie, The Plastic Religion" ("Barbie, Plastikowa Religia").

Katoliccy włoscy biskupi są oburzeni, zapewne nie tylko oni. "Jaka jest różnica między prowokacją i tandetą?" – pyta duchowieństwo.

Dlaczego powstały figurki Barbie Maryi i Kena Jezusa?

"Jeśli jest Barbie lekarz, nauczyciel i oficer policji, dlaczego nie powinno być Barbie Maryi Dziewicy?"- tłumaczą twórcy na swojej stronie na Facebooku. "Szanujemy wszystkie tradycje i religie, a nasze prace mają na celu oddać hołd tym osobom. Nie mamy zamiaru obrażać żadnej religii."

Szacunek do religii czy sensacja

"Oddać hołd" czy wywołać sensację, wzbudzić zainteresowanie, jak to często robią artyści? Gdzie jest granica dobrego smaku? Podobne pytania i wątpliwości z pewnością nasuwają się wielu osobom. Choć figurki wywołują duże oburzenie nie tylko wśród chrześcijan, to twórcy dostają kolejne propozycje od właścicieli galerii zainteresowanych zorganizowaniem wystawy, jak i od osób prywatnych, chcących kupić je dzieciom np. w prezencie na pierwszą komunię.

Zobacz też: Anatomiczne lalki pokazują wszystko

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

anabelle
anabelle | 2014-10-26 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie - skandal. Kpienie z czyjejś religii jest dla mnie niedopuszczalne. A swoją drogą ciekawe, że jakoś Jezusa, Maryję, czy Buddę można bezkarnie wykpiwać, ale jakoś Mahometa twórcy tych pseudozabawek tknąć się nie ośmielili, wymawiając się.... szacunkiem dla tej postaci. A contrario uznać należy, że Jezusa, Maryi ani Buddy takim szacunkiem nie darzą. A może po prostu wiedzą, że ośmieszanie fundamentów chrześcijaństwa i buddyzmu da im rozgłos i kasę, a niczym nie zagrozi, podczas gdy jakiekolwiek, nawet najlżejsze przewinienie względem wyznawców islamu mogłoby się skończyć tragicznie. I do tego właśnie dochodzimy w paradoksie naszej cywilizacji: bezkarnie można opluwać i ośmieszać te religie, których wyznawcy nastawieni są do świata pokojowo, natomiast wyjątek robi się wyłącznie dla tych, po których można się spodziewać agresji i odwetu. Uważam, że wszystkie religie powinny być chronione w równy sposób i żadna nie powinna być ani dyskryminowana, ani faworyzowana. A szanowni państwo Paolini i Perelli niech się lepiej przebranżowią, bo zabawkarstwo nie powinno służyć celom ideologicznym.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?