Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Barbie poprawia Leonarda da Vinci

| aktualizacja: 29.07.2015 | 0

Kultura według Barbie. Catherine Théry szokuje tworząc historyczne dzieła na nowo.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Barbie wkracza na nowe terytoria. Idolka małych dziewczynek zagościła w dziełach największych twórców kultury za sprawą Catherine Théry. Artystka postanowiła przywrócić właściwe miejsce kobietom w sztuce. Do tego celu postanowiła wykorzystać Barbie.

Barbie prosi o refleksję

Sztuka współczesna szuka nowych sposobów kontaktu z widownią. Wykorzystanie lalki do celów innych niż tylko sama zabawa już nie zaskakuje. Natomiast wystawa w galerii sztuki w Paryżu z obrazami z lalką Barbie to już całkiem nowa forma. Autorka nietuzinkowo łączy symbol plastiku i tandety z najwybitniejszymi twórcami. Jej prace odbiły się szerokim echem w świecie wzbudzając wiele kontrowersji.

Pytanie brzmi, czy Catherine Théry udało się uzyskać porządany efekt?

Przywracanie miejsca kobiecie w sztuce poprzez zastąpienie bohaterów lalką Barbie budzi dość mieszane uczucia. Plastikowa lala o mocno wyeksponowanych kobiecych atutach symbolem dla kobiet walczących o równouprawnienie? To dość przewrotna logika znajdująca autorce zarówno zwolenników, jak i aktywnych oponentów, niezależnie od płci.Czy sztuka działa wstecz?


Dzieła Catherine Théry to poprawianie doskonałego i jest to kolejny powód, dla którego jej nazwisko w ostatnich dniach przewija się przez wiele serwisów. Porusza tematykę religijną, co sprawia, że reakcja na jej sztukę jest tym bardziej gwałtowna. 12 Apostołów (Ostatnia Wieczerza) nie dość, że w kobiecym wydaniu, to jeszcze w roli głównej idolka popkultury - dla wielu jest to szok. Część widzów uważa, że taka forma ekspresji obraża ich uczucia religijne.

Może w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia co się mówi?

Ma być skutecznie, czyli głośno.
 Catherine Théry rozpoczynała pracę w agencjach reklamowych jako dyrektor artystyczny. W jej pracach widać ogromny wpływ fotografii komercyjnej oraz świadomą zabawę formą oraz konwencją.  Trudno podejrzewać ją o działania nieświadome. Pewną niekonsekwencją w całej kolekcji prac poświęconej Barbie jest portret Fridy Kahlo. Trudno zrozumieć, w jaki sposób zastąpienie kobiety lalką wpisuje się w ogólny opis zbioru prac, mających na celu wyakcentowanie roli płci pięknej w historii.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?