Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Po co na basen z dzieckiem?

| aktualizacja: 20.06.2017 | 1

Pływanie to powinien być nasz sport narodowy – tak wiele korzyści przynosi. Jakich konkretnie? Wyliczamy. Zobacz, dlaczego warto chodzić na basen już z niemowlakiem.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę pływa
fot. Fotolia

Pływanie hartuje

Kiedy niemowlę pływa, a raczej: przynajmniej pluska się w basenie, jego naczynia krwionośne na przemian kurczą się i rozkurczają. To dla nich bardzo zdrowa gimnastyka. Po kilku miesiącach takiego hartowania naczynia krwionośne będą na tyle elastyczne, że nie zareagują nagłym skurczem na nagła zmianę temperatury. A właśnie taki nagły skurcz naczyń krwionośnych sprzyja jesiennym przeziębieniom.

Zobacz też: Jak jeszcze można wzmocnić odporność dziecka

Basen dotlenia

Paradoksalnie to podczas pływania dzieci są często lepiej dotlenione niż podczas wiosennego spaceru po parku. Wysiłek, jaki musi podjąć podczas pływania sprawia, że jego płuca się rozszerzają, co z kolei sprawia, że całe ciało jest lepiej dotlenione, a krew krąży szybciej. Alergolodzy podkreślają też, że pływanie to idealny sport dla dzieci z alergią i astmą. Badania wykazały, że już po 6 tygodniach regularnego pływania dziecka z astmą, jego oskrzela zaczynają lepiej pracować, ustają ataki kaszlu, zmniejszają się duszności, zanika chrapanie, częste u kilkuletnich astmatyków.
Ale uwaga! Dzieci z alergią wziewną mogą mieć uczulenie także na opary chloru, dlatego dla nich zamiast basenu z chlorowaną wodą lepsze będą baseny ozonowane albo wybierz jeden z basenów ogrodowych, które możesz rozstawić na podwórku latem.

Woda doskonali równowagę

Falowanie wody stymuluje ośrodek równowagi w mózgu, co przekłada się na coraz lepsze poczucie balansu dziecka. Do tego udowodniono, że dzieci, które regularnie chodzą na basen lepiej panują nad ruchami swojego ciała i lepiej rozwijają się ruchowo niż ich „lądowi” rówieśnicy.

Pluski wzmacniają mięśnie

Mali pływacy nie mają problemów z kręgosłupem, bo mają mocne mięśnie pleców, które podtrzymują chwiejny kręgosłup. Pływanie jest też terapią dla dzieci z rozmaitymi skrzywieniami pleców (ale w takim przypadku trzeba uzgodnić z lekarzem, jaką techniką powinien pływać maluch). Zajęcia na basenie są także jedną z metod rehabilitacji niemowląt i starszych dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśni.

Pływanie nie dla każdego?

Choć pływanie wzmacnia organizm dziecka, to jednak nie wszystkie maluchy mogą chodzić na basen. Pływać nie powinny np. dzieci z silnym refluksem żołądkowo-przełykowym oraz nawracającymi zapaleniami ucha środkowego.

Przeciwwskazaniami są także m.in. infekcje dróg oddechowych, choroby przewodu pokarmowego, choroby skóry i przewlekłe infekcje układu moczowego. Zanim wybierzesz się na basen, zasięgnij opinii lekarza. To on powinien zdecydować, czy dziecko może zacząć uczyć się pływać. Także po każdej przebytej przez maluszka infekcji warto zapytać pediatrę, kiedy możesz pójść z dzieckiem na basen.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Izunia1234
Izunia1234 | 2016-10-31 12:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super artykuł. Po przeczytaniu utwierdziłam się, że dobrze zrobiłam, że chodzę z moją malutką córeczką na basen. Mała się nie boi wody i jest spokojna ze mną. Chodzimy na zajęcie do faceta od mokrej roboty czyli Pana Sławka Wróblewskiego i jestem zadowolona z jego zajęć i podejścia do maluszków. Basen to świetna sprawa dla dzieci oraz dla mam! :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?