Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ministerstwo wprowadza zmiany w programie 500+. Co to znaczy dla rodziców?

| aktualizacja: 08.05.2017 | 29

Ministerstwo Rodziny zapowiada wprowadzenie zmian w zasadach programu 500+. Projekt nowelizacji ustawy zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Niemowlę stoi w łóżeczku
fot. Fotolia
Zmiany w programie 500+ będą niekorzystne dla samotnych rodziców oraz osób prowadzące własną działalność gospodarczą. To ogólna opinia ekspertów – te zmiany wcale nie wyjdą nam na dobre!

Już od 1 sierpnia 2017 r. będziemy składać nowe wnioski o 500+. Minister Elżbieta Rafalska przewiduje, że zostanie złożonych ponad 4 miliony wniosków i już zastrzega, że na decyzję trzeba będzie poczekać ok. 4 miesięcy. To o miesiąc więcej niż półtora roku temu, kiedy program 500+ ruszał. Co jeszcze się zmieni?

Podstawowe zasady 500+ się nie zmienią

Podstawowe zasady działania programu 500+ nie ulegną zmianie. Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na osiągany dochód.

Dodatkowo 500 zł przysługuje rodzinom z jednym dzieckiem, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł, lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

500 zł dla samotnych rodziców? Nie ma tak łatwo!

Zmianie mają ulec przepisy dotyczące rodziców samotnie wychowujących dzieci. Nowe przepisy będą podobne do tych obowiązujących przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że samotny rodzic nie otrzyma 500+ na pierwsze dziecko, jeśli nie wystąpi o alimenty od drugiego rodzica.

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy powództwo o alimenty zostało oddalone, gdy ojciec dziecka jest nieznany lub jedno z rodziców nie żyje. W przypadku opieki naprzemiennej, sprawowanej w porównywalnych, powtarzających się okresach, kwota świadczenia ma być dzielona pomiędzy rodziców.

„Mam działalność, nie mam 500+…”

Nowy projekt uwzględnia zmiany dla rodziców prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na podstawie ryczałtu. Obecnie rodzice, których przychody przekraczają nawet 200 tys. zł, mogą otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko – to rodzic określa wysokość dochodu, odliczając od przychodu koszty jego uzyskania. Rzeczywista wysokość dochodu jest trudna do zweryfikowania, a rodzic może we wniosku wpisać taką kwotę dochodu, dzięki której otrzyma świadczenie. W nowych przepisach rodzic nie będzie mógł bez ograniczeń odliczać kosztów uzyskania przychodu.

Zmianom ulegną również zasady dotyczące dochodu utraconego. Zdarza się, że rodzice zrywają umowy z obecnymi pracodawcami i zawierają je jeszcze raz, z niższym wynagrodzeniem – dzięki temu otrzymują świadczenie. Zgodnie z nowymi przepisami, po uwzględnieniu dochodu utraconego rodzic otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko, ale dopiero po upływie 3 miesięcy.

500+ tylko dla mieszkających w Polsce

Prawo do uzyskiwania świadczenia mają wyłącznie rodziny mieszkające w Polsce. Projekt zmian przewiduje, że jeśli urzędnik będzie miał wątpliwości co do spełniania tego warunku, będzie mógł wezwać świadczeniobiorcę do złożenia wyjaśnień. Jeśli osoba otrzymująca świadczenie nie stawi się na rozmowę lub odmówi złożenia wyjaśnień, wypłata 500+ będzie wstrzymana.

Wszystkie zmiany proponowane przez ministerstwo mają na celu zapobieganie wyłudzeniom świadczenia. Czy według was takie zmiany są potrzebne? Korzystacie z programu 500+? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Porodówki pękają w szwach! Minister przekonuje, że to efekt 500+

Źródło: polskieradio.pl, rp.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (29)
avatar

Gość
Gość | 2017-06-17 16:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żadnych zmian tu nie widzę,mam jedno dziecko i samotnie je wychowuję.Nigdy nie otrzymałam 500+ ponieważ mój dochód przekracza te kryteria o 76 zł. Przecież to jest chore!!! Dają pełnym rodzinom bo mają więcej niż jedno dziecko i zarabiają o wiele więcej niż samotny rodzic!!! PYTAM SIĘ GDZIE TU JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Al
Al | Gość | 2017-06-22 07:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I racja jeszcze nie dają a zabierają jak rozliczenia roczne o cenach już nie mówię w sklepach.....to przestaje być już śmieszne naprawdę.

Odpowiedz

Ana
Ana | 2017-06-13 18:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem przynajmniej jedno z rodziców powinno pracować na umowę o prace aby otrzymywac świadczenie 500+

Odpowiedz

Kk
Kk | 2017-06-02 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na cale szczęście jako samotna matka nie ulegnie mi to poprawy alimenty zasadzone wiec jakoś zbytnio sie tym nie przejmuje ale widać ze rząd juz próbuje oszukać niektórych rodziców byle by nie wypłacać

Odpowiedz

juma
juma | 2017-05-28 13:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pierwsze dziecko powinnien byc przewidziany program 500 plus

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Iwa
Iwa | juma | 2017-06-17 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram a co jedynki to inny sort ? Też potrzebują

Odpowiedz

gf
gf | 2017-05-23 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, tylko dla dzieci mieszkających w Polsce, ale jak w Niemczech chcą zabrać Kindergeld dzieciom mieszkającym poza granicami, między innymi w Polsce, to nagle wielka afera.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Czarnulka
Czarnulka | gf | 2017-07-27 16:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest jakas masakra tak ten program mial wiele minusow moim zdaniem powinien byc przyznany rodzicom ktorzy pracuja nawet na pol etatu a nie nierobom sama mam trujke dzieci i pracuje wychowuje je sama dla chcacego nic trudnego a zmiany w samotnym wychowaniu i te o przyznawaniu alimentow to poprostu kpina

Odpowiedz

Mk
Mk | 2017-05-23 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A przeciesz tom kwote morzna podzielic a wtedy dostanom wszystkie dzieci I nie bendzie problemu Z alimentami i tym podobnych rzeczy.Bo przeciesz mamy wolnom wole w jakim zwionzku chcemy zyc

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

J
J | Mk | 2017-05-23 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i mamy też słownik ortograficzny :)

Odpowiedz

MK
MK | 2017-05-04 15:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polak jak zwykle hieną....500+ na drugie i kolejne dziecko nie jest związane z majętnością i kryterium dochodowym ale z dzietnością tzn. przyrostem naturalnym- i temu ma służyć 500+. Jak masz 1 dziecko to twój przyrost naturalny nadal jest -, jak masz dwoje- to jesteś na zero,a powyżej stanowisz plus do przyrostu naturalnego- i tyle....ale jak zwykle dać palec, a chcą całą rękę...tylko biadolenie i pazerność....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

statystyk
statystyk | MK | 2017-05-29 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

źle liczysz, bo gdy rodzina ma po 2 dzieci w kilku kolejnych pokoleniach ludzi przybywa, bo gdy rodzą się wnuki to rodzice i dziadkowie jeszcze żyją. poz tym to zazwyczaj zadbane wartościowe dzieciaki, a rodziny wielodzietne to przeciętnie patologia, choć oczywiście są wyjątki

Odpowiedz

Gosc
Gosc | 2017-04-29 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem dlaczego cały czas mówia ze tylko na drugie i kolejne dziecko należy się 500+a na pierwsze dziecko się nic nie dostanie
przecież tam gdzie jest więcej dzieci to dziecko dziecko wychowuje a jak się ma jedno to trzeba tak samo jak więcej dzieci się zajmować .Wiec uważam ze wszystkie dzieci powinni dostawac bez wyjatku

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

GOSC
GOSC | Gosc | 2017-05-05 18:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieci starsze nie wychowują młodszego rodzeństwa to rola rodziców.

Odpowiedz

milena
milena | 2017-04-29 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zeby otrzymac 500+ przynajmniej tatus lub mamusia powinno pracowac. Bo krew mnie zalewa jak darmozjady i nieroby siedza na czterech literach i uqazaja zw im sie wszystko nalezy. Nie starcza od 1 do 1 idz do pracy a nie zeruja na osobach ktore pracuja. Pozatym tlumaczenia ze najedzony glpdnwgo nie zrozumie mnie nie przekonuja trzeba tak dysponowac kasa zeby starczylo bo cos mnie strzela jak w mopsie widze tez alkoholikow ktorzy biora zapomogi potrafisz hlac potrafisz sie utrzymac. Kolejna sprawa potrafisz zrobic dziecko poyrafisz go utrzymac

Odpowiedz

Olaila
Olaila | 2017-04-29 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pomysł z 500+ tylko dla rodziców pracujących jest strzałem w dziesiątkę nieroby by się wzięły do roboty i coś dla kraju robiły nie tylko brały

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?