Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ministerstwo wprowadza zmiany w programie 500+. Co to znaczy dla rodziców?

| 28.04.2017, aktualizacja: 08.05.2017 | 22

Ministerstwo Rodziny zapowiada wprowadzenie zmian w zasadach programu 500+. Projekt nowelizacji ustawy zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Niemowlę stoi w łóżeczku
fot. Fotolia
Zmiany w programie 500+ będą niekorzystne dla samotnych rodziców oraz osób prowadzące własną działalność gospodarczą. To ogólna opinia ekspertów – te zmiany wcale nie wyjdą nam na dobre!

Już od 1 sierpnia 2017 r. będziemy składać nowe wnioski o 500+. Minister Elżbieta Rafalska przewiduje, że zostanie złożonych ponad 4 miliony wniosków i już zastrzega, że na decyzję trzeba będzie poczekać ok. 4 miesięcy. To o miesiąc więcej niż półtora roku temu, kiedy program 500+ ruszał. Co jeszcze się zmieni?

Podstawowe zasady 500+ się nie zmienią

Podstawowe zasady działania programu 500+ nie ulegną zmianie. Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na osiągany dochód.

Dodatkowo 500 zł przysługuje rodzinom z jednym dzieckiem, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł, lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

500 zł dla samotnych rodziców? Nie ma tak łatwo!

Zmianie mają ulec przepisy dotyczące rodziców samotnie wychowujących dzieci. Nowe przepisy będą podobne do tych obowiązujących przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że samotny rodzic nie otrzyma 500+ na pierwsze dziecko, jeśli nie wystąpi o alimenty od drugiego rodzica.

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy powództwo o alimenty zostało oddalone, gdy ojciec dziecka jest nieznany lub jedno z rodziców nie żyje. W przypadku opieki naprzemiennej, sprawowanej w porównywalnych, powtarzających się okresach, kwota świadczenia ma być dzielona pomiędzy rodziców.

„Mam działalność, nie mam 500+…”

Nowy projekt uwzględnia zmiany dla rodziców prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na podstawie ryczałtu. Obecnie rodzice, których przychody przekraczają nawet 200 tys. zł, mogą otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko – to rodzic określa wysokość dochodu, odliczając od przychodu koszty jego uzyskania. Rzeczywista wysokość dochodu jest trudna do zweryfikowania, a rodzic może we wniosku wpisać taką kwotę dochodu, dzięki której otrzyma świadczenie. W nowych przepisach rodzic nie będzie mógł bez ograniczeń odliczać kosztów uzyskania przychodu.

Zmianom ulegną również zasady dotyczące dochodu utraconego. Zdarza się, że rodzice zrywają umowy z obecnymi pracodawcami i zawierają je jeszcze raz, z niższym wynagrodzeniem – dzięki temu otrzymują świadczenie. Zgodnie z nowymi przepisami, po uwzględnieniu dochodu utraconego rodzic otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko, ale dopiero po upływie 3 miesięcy.

500+ tylko dla mieszkających w Polsce

Prawo do uzyskiwania świadczenia mają wyłącznie rodziny mieszkające w Polsce. Projekt zmian przewiduje, że jeśli urzędnik będzie miał wątpliwości co do spełniania tego warunku, będzie mógł wezwać świadczeniobiorcę do złożenia wyjaśnień. Jeśli osoba otrzymująca świadczenie nie stawi się na rozmowę lub odmówi złożenia wyjaśnień, wypłata 500+ będzie wstrzymana.

Wszystkie zmiany proponowane przez ministerstwo mają na celu zapobieganie wyłudzeniom świadczenia. Czy według was takie zmiany są potrzebne? Korzystacie z programu 500+? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Porodówki pękają w szwach! Minister przekonuje, że to efekt 500+

Źródło: polskieradio.pl, rp.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (22)
avatar

juma
juma | 2017-05-28 13:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pierwsze dziecko powinnien byc przewidziany program 500 plus

Odpowiedz

gf
gf | 2017-05-23 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, tylko dla dzieci mieszkających w Polsce, ale jak w Niemczech chcą zabrać Kindergeld dzieciom mieszkającym poza granicami, między innymi w Polsce, to nagle wielka afera.

Odpowiedz

Mk
Mk | 2017-05-23 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A przeciesz tom kwote morzna podzielic a wtedy dostanom wszystkie dzieci I nie bendzie problemu Z alimentami i tym podobnych rzeczy.Bo przeciesz mamy wolnom wole w jakim zwionzku chcemy zyc

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

J
J | Mk | 2017-05-23 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i mamy też słownik ortograficzny :)

Odpowiedz

MK
MK | 2017-05-04 15:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polak jak zwykle hieną....500+ na drugie i kolejne dziecko nie jest związane z majętnością i kryterium dochodowym ale z dzietnością tzn. przyrostem naturalnym- i temu ma służyć 500+. Jak masz 1 dziecko to twój przyrost naturalny nadal jest -, jak masz dwoje- to jesteś na zero,a powyżej stanowisz plus do przyrostu naturalnego- i tyle....ale jak zwykle dać palec, a chcą całą rękę...tylko biadolenie i pazerność....

Odpowiedz

Gosc
Gosc | 2017-04-29 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem dlaczego cały czas mówia ze tylko na drugie i kolejne dziecko należy się 500+a na pierwsze dziecko się nic nie dostanie
przecież tam gdzie jest więcej dzieci to dziecko dziecko wychowuje a jak się ma jedno to trzeba tak samo jak więcej dzieci się zajmować .Wiec uważam ze wszystkie dzieci powinni dostawac bez wyjatku

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

GOSC
GOSC | Gosc | 2017-05-05 18:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieci starsze nie wychowują młodszego rodzeństwa to rola rodziców.

Odpowiedz

milena
milena | 2017-04-29 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zeby otrzymac 500+ przynajmniej tatus lub mamusia powinno pracowac. Bo krew mnie zalewa jak darmozjady i nieroby siedza na czterech literach i uqazaja zw im sie wszystko nalezy. Nie starcza od 1 do 1 idz do pracy a nie zeruja na osobach ktore pracuja. Pozatym tlumaczenia ze najedzony glpdnwgo nie zrozumie mnie nie przekonuja trzeba tak dysponowac kasa zeby starczylo bo cos mnie strzela jak w mopsie widze tez alkoholikow ktorzy biora zapomogi potrafisz hlac potrafisz sie utrzymac. Kolejna sprawa potrafisz zrobic dziecko poyrafisz go utrzymac

Odpowiedz

Olaila
Olaila | 2017-04-29 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pomysł z 500+ tylko dla rodziców pracujących jest strzałem w dziesiątkę nieroby by się wzięły do roboty i coś dla kraju robiły nie tylko brały

Odpowiedz

kolarz
kolarz | 2017-04-29 11:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystkie Mopr-y ucinają kasę na programy np. dla niepełnosprawnych , na wózki , likwidację barier itp.

Odpowiedz

91
91 | 2017-04-29 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moze tak w koncu Rzad wezmie sie za alimenciarzy siedzacych za granica i kpiacych z bylych rodzin.No bo przeciez komornik siega tylko do granicy.No i co dalej? Ile zadluzenia maja ci pzal sie Boze tatusiowie i mamusie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

odpowiedzialna za dzieci
odpowiedzialna za dzieci | 91 | 2017-05-22 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

...a i do granicy również nie sięga. Za tych obiboków powinni się wziąć. . Co mnie obchodzi, że nie pracuje. Nie pracuje bo mu się nie chce albo mówi, że nie pracuje. Śmieje się prosto w oczy. A ta osoba, z którą są dzieci to musi pracować co? Dzieci ma więc powinien (powinna) być za nie odpowiedzialny (-na).

Odpowiedz

katarinka
katarinka | 2017-04-29 09:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinni wprowadzić kryterium dochodowe na każde dziecko. Bo jest niesprawiedliwe ze jak ktoś ma 3 dzieci i zarabia 5000 to na pierwsze nie dostanie, ale na 2 i 3 już tak. A ktoś zarabia dużo mniej i jak mu dochód przekroczy 1 zł to na pierwsze już nie dostanie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Fgh
Fgh | katarinka | 2017-04-30 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

500+ nie ma sluzyc wyrównaniu standardu zyciowego. Gdyby tak bylo to dopiero byłoby niesprawiedliwe- jedni nie starają sie czy to na poziomie szkoły czy pracy, a inni odrotnie- młodość w książkach, potem tez doksztalcanie, ciężką stresujaca praca 24h na dobę i to ze zarabiaja choćby 30 000 po prostu im sie należy... Oczywiście sa różne sytuacje życiowe, ale z zarobkami w większości przypadkow- zwłaszcza jesli chodzi o ten średni poziom czyt. wspomniane 5000 zl, jestesmy kowalem własnego losu...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?