Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić (a czego nie), by noworodek był bezpieczny

| aktualizacja: 13.07.2015 | 0

Maleństwo wydaje ci się kruche i boisz się, że nieumiejętnym postępowaniem możesz zrobić mu krzywdę. Jak karmić, nosić, układać noworodka do snu, by nic mu się nie stało? I czego absolutnie robić nie wolno?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Jak bezpiecznie karmić noworodka
Mamy często obawiają się, że podczas karmienia ich maleństwo może się zachłysnąć mlekiem. Spokojnie! Ułóż dziecko odpowiednio, a będzie bezpieczne w czasie ssania.
Gdy karmisz piersią. Zwróć uwagę, by główka dziecka była wyżej niż reszta ciała, dzięki temu dziecko nie zachłyśnie się mlekiem. Pamiętaj, że jego głowa musi znajdować się na wysokości twojej piersi, a usta naprzeciw brodawki. I jeszcze jedno: kręgosłup i główka powinny być ułożone w jednej linii.
Pamiętaj! Karmienie piersią noworodka zmniejsza ryzyko zakażeń, biegunki i odwodnienia, a także śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dzieci „na piersi" budzą się w nocy częściej niż karmione butelką, co jest uznawane za jeden z mechanizmów chroniących przed SIDS.
Jeśli karmisz butelką. Nie podawaj butelki z mlekiem dziecku leżącemu w łóżeczku (łatwo może się zachłysnąć). Zawsze wyjmij dziecko z łóżeczka, połóż je na swoich kolanach, wygodnie oprzyj. Podaj dziecku butelkę, zwracając uwagę na to, by smoczek był wypełniony mlekiem (inaczej bobas zacznie łykać powietrze). Nie rób za dużej dziurki w smoczku, bo dziecko będzie szybko piło, a wtedy może się zakrztusić. Nie zostawiaj też dziecka samego z butelką z mlekiem.

Czytaj też: 7 mitów na temat karmienia butelką

Uwaga! Gdy noworodek zachłyśnie się mlekiem, szybko połóż go na brzuszku na swoich kolanach (powinien mieć główkę nieco niżej niż resztę ciała). Jedną ręką podtrzymuj go, by nie spadł. Drugą dłoń złóż w łódkę. Oklepuj dziecko wzdłuż kręgosłupa (w kierunku główki).

dr Wojciech Trzeciakowski konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski
Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?