Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Bezpieczeństwo w czasie podróży

| 29.04.2008, aktualizacja: 12.05.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, podróż, samochód, fotelik
Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne z nim podróżowanie.
Nie można tego bagatelizować. Wystarczy na potwierdzenie tych słów dodać, że rocznie w wypadkach samochodowych ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych.

Dziecko poniżej roku może podróżować w samochodzie jedynie w foteliku samochodowym typu gondola, dostosowanym do jego wagi. Każdy fotelik musi posiadać certyfikat ECE lub znak bezpieczeństwa B, wydawane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Jazda w foteliku to dla malucha jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). Podczas kolizji wypada ono do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga. Nosidełko dla niemowląt (do 10-13 kg) montuj tyłem do kierunku jazdy (pod kątem około 45 stopni). Dzięki temu przy nagłym hamowaniu delikatne mięśnie szyi malca będą mniej narażone na uraz. Nosidełko możesz przypiąć na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy w samochodzie nie ma poduszki powietrznej!
Możesz wybrać fotelik samochodowy z trzypunktowymi albo pięciopunktowymi pasami do przypięcia dziecka, jednak te ostatnie są najbezpieczniejsze.
Maluchy powyżej 10-13 kg (i po ukończeniu 12 miesięcy) można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, być poluzowane). W większości krajów Europy (np. w Austrii, Chorwacji, Włoszech) dzieci do lat 12 można przewozić wyłącznie w foteliku.
 
Maluch łatwiej zaakceptuje taki sposób podróżowania, jeśli od samego początku będziesz go do tego przyzwyczajać. Dzieci, które od samego początku jeżdżą w fotelikach, lepiej zachowują się w czasie jazdy w przyszłości.

Oto ważne zasady, o jakich powinnaś pamiętać wybierając się w podróż z maluszkiem:
– niezależnie od tego, jak daleko jedziecie, dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku;
– za każdym razem sprawdzaj napięcie pasów i umocowanie fotelika; nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać;
– ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy do skończenia przez dziecko pierwszego roku życia;
– o ile to możliwe, umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie;
– dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być one skręcone ani napięte zbyt ciasno (powinno dać się włożyć więcej niż dwa palce między pas a obojczyk dziecka);
– ubieraj malucha tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami;
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Sylwia
Sylwia | 2015-05-15 09:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rozumiem, że artykuł już swoje lata ma. Ale luz w pasach przy obojczyku większy niż na dwa palce może dziecku spowodować poważne urazy w czasie wypadku. Pasy powinny być naciągnięte tak, że wkładając pod nie palec nie możemy ich na tym palcu owinąć. Po za tym zaleca się wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia, a skończenie 12 miesięcy wcale nie zmusza nas do zmiany fotelika! Może lepiej usunąć ten artykuł, żeby nie wprowadzać rodziców i opiekunów w błąd?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?