Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Z niemowlęciem w samochodzie

| aktualizacja: 25.10.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Już z noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, że zapewnisz dziecku bezpieczeństwo. Najważniejszy jest odpowiedni do jego wieku fotelik samochodowy. Ale nie tylko fotelik jest ważny, by dziecko w samochodzie było bezpieczne.
Już w noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, źe zapewnisz mu bezpieczeństwo. Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne z nim podróżowanie. Nie można tego bagatelizować.

W wypadkach samochodowych rocznie ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych. Dziecko w samochodzie może podróżować jedynie w foteliku samochodowym, dostosowanym do jego wagi. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych. 

Bezpieczny fotelik dla niemowlęcia 

Jazda w foteliku to dla dziecka jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). W przypadku kolizji dziecko wypada do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga.

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili gdy osiągnie wagę 13 kg (do ok. 8. miesiąca życia) przeznaczone są foteliki przenośne. 
W takim foteliku dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Nie wolno montować takiego fotelika w miejscu, gdzie jest poduszka powietrzna.  
Pozycja oferowana przez fotelik gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo: plecy oraz nóżki dziecka leżą na równym podłożu, pod kątem, a pupa niżej.

Dzieci powyżej 10-13 kg (i po ukończeniu roku) można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, muszą być poluzowane).

Niemowlę w samochodzie: ważne zasady

  • Dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku.
  • Za każdym razem sprawdź umocowanie fotelika; nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać;
  • Ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy do skończenia przez dziecko 1. roku życia;
  • Umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie;
  • Dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być skręcone ani zbyt napięte (powinno dać się włożyć więcej niż dwa palce między pas a obojczyk dziecka);
  • Ubieraj dziecko tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami;
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?