Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rozmowa z nieznajomym może kosztować życie! - film

| aktualizacja: 10.12.2015 | 2

Ponad połowa rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o zagrożeniach współczesnego świata. Często też uważamy, że kontrola rodzicielska w komputerze wystarczy, by obronić malca przed obcymi. A co z tymi, których spotka na placu zabaw czy w centrum handlowym?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
W Polsce zgłaszanych jest rocznie około 4 tys. zaginięć dzieci. Od najmłodszych lat dziecka warto powtarzać mu, że nie wolno rozmawiać, a tym bardziej nigdzie chodzić z obcymi. „Należy kształtować umiejętność odmawiania i tłumaczyć, że nikt nie może nas zmuszać do żadnych zachowań” – radzi Edyta Szmit, psycholog z Przystani Psychologicznej.

Sprawdź: Co robić, gdy dziecko się zgubi

Jak uczyć dziecko ostrożności

Zagrożenia współczesnego świata najlepiej przedstawiać w sposób rzeczowy – fakty należy opisywać, unikając nacechowania emocjonalnego. „Nie mówmy o tym, co nierealne, a co może wywołać lęk, np.: „Jeśli nie będziesz się mnie trzymał, to zabierze cię czarownica”. Takie stwierdzenia niczego nie uczą, tylko budują atmosferę strachu.

Jak zatem właściwie uczyć dziecko ostrożności?
  • Czytajcie razem bajki. „Wspólne czytanie bajki to wspaniała okazja do omówienia historyjki, dyskusji o tym, w jaki sposób bohater mógłby uniknąć niebezpieczeństwa, oraz do odegrania scenki uczącej dziecko, jak zachować się w podobnej sytuacji” – zauważa psycholog.
  • Rozmawiajcie o rozłące. „Można wytłumaczyć dziecku, że jeśli będzie się oddalało, może się zgubić. Warto zapytać, co wówczas zrobi i jak będzie się czuło. Po przemyśleniu sytuacji samo dojdzie do wniosku, że lepiej pilnować się rodziców” – tłumaczy ekspertka.
  • Wyjaśnij, że nie można rozmawiać z obcymi. Ważne jest nauczenie dziecka, że niepokój powinna wzbudzić każda sytuacja, w której zaczepia je ktoś obcy (mężczyzna, kobieta). Porywacze lub pedofile wykorzystują często dziecięcą naiwność, częstując słodyczami, proponując podwiezienie do domu, pytając o adres, prosząc o drobną przysługę. Dziecko nauczone grzeczności i uczynności, z pewnością odpowie na pytania i chętnie będzie służyło pomocą. Jeśli wykaże się nieufnością – nieznajomy będzie przekonywał, że zna jego rodziców i działa na ich prośbę. Dlatego trzeba wyjaśnić dziecku, że pod żadnym pozorem nie powinno wierzyć w takie historyjki.
  • Naucz, że nie można oddalać się bez pytania. Wyjaśnij dziecku, że nawet, gdy widzi w pobliżu clowna, pana, który puszcza bańki mydlane, kogoś rozdającego zabawki/słodycze albo inną osobę otoczoną dziećmi, nie może odchodzić bez pytania. Nawet niedaleko.
Przeczytaj: Jak reagować na złe zachowanie dziecka?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

e
e | 2015-08-10 09:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeszcze jakby ktoś napisał w tym artykule co odpowiedzieć dziecku, a dlaczego nie brać tych cukierków itd. Mój mąż ostatnio szedł z synem jakaś babcia dała mu cukierka. Mąż zabrał i wyrzucił, syn zapytał dlaczego, odpowiedział, że nie znamy tej Pani i mogła dać Ci cukierek z lekarstwem, po którym bolałby Cie brzuszek i że nie można brać słodyczy od obcych. Tylko jak synowi, niespełna 3letniemu wytłumaczyć, że obcy mogą zrobić mu złe rzeczy, jednocześnie nie ucząc strachu przed ludzmi...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Peppa
Peppa | e | 2015-08-14 00:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale wcale nie trzeba straszyć. Tak małemu dziecku wystarczy prosty komunikat: nie brać nic od obcych jeśli mama albo tata nie wyrazili zgody. Zawsze trzeba zapytać. Tak samo, jak trzeba zapytać, czy można pogłaskać psa czy o inne rzeczy. Mojemu synkowi wystarczyło, a jest w podobnym wieku. To nam, dorosłym, wydaje się, że wszystko trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze i podać 5 argumentów. Dziecko nawet tyle nie wysłucha

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?