Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uwaga, bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom!

| aktualizacja: 11.09.2013 | 0

Sprawdź, jak i gdzie skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciw pnemokokom, które mogą wywoływać u dzieci m.in. sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
szczepienie, dziecko, lekarz, szczepionka, pneumokoki
fot. oksun70 - Fotolia.com

16 sierpnia br. ruszył II etap programu zdrowotnego "Zdrowie, Mama i Ja” w ramach którego dzieci zamieszkałe w Warszawie mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko pneumokokom!

Program przeznaczony jest dla dzieci pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia. W ramach projektu rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej porady lekarza pediatry oraz zaszczepić swoje dziecko szczepionką stanowiącą obecnie najszerszą z dostępnych ochronę i zabezpieczającą przed takimi chorobami jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa. Szczepienia realizowane są w blisko 50 placówkach w całej Warszawie.

Lista placówek realizujących program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Akcja szczepień przeciw pneumokokom potrwa do 6 grudnia 2013 lub wyczerpania puli szczepionek.

Czym są pneumokoki i czy warto chronić przed nimi dzieci?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok, wywołując zakażenia nieinwazyjne, m.in.:
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok
  • oraz zapalenie płuc.
Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia!

Sprawdź, kiedy szczepienia przeciw pnemokokom będą bezpłatne dla wszystkich dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać, szczepiąc.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?