Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy ta szczepionka przeciw pneumokokom jest dobra? Czym kierowal się minister?

| aktualizacja: 23.11.2016 | 6

Ministerstwo zdecydowało: wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku będą bezpłatnie zaszczepione przeciw pneumokokom. Ale czy dostaną najlepszą szczepionkę?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
szczepienia
fot. Fotolia
Infekcja pneumokokami jest najgroźniejsza dla dzieci w pierwszych 2 latach życia. Może u nich skończyć się inwazyjną chorobą pneumokokową, sepsą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego od wielu lat lekarze zajmujący się szczepieniami walczyli o wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom do obowiązkowego kalendarza szczepień.
Zobacz: Kalendarz szczepień obowiązkowych od 0 do 18 lat

Jaka szczepionka przeciw pneumokokom

Dla dzieci w pierwszych 2 latach życia można wybrać jeden spośród 2 preparatów przeciw pneumokokom. Różnią się one liczbą i rodzajem serotypów bakterii, przed którymi chronią.
Jest ponad 90 serotypów pneumokoków, które powodują zachorowania, jednak za większość z nich odpowiada kilkanaście serotypów.
– Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by wybór szczepionki był podyktowany sytuacją epidemiologiczną, czyli powinien zależeć od tego, jakie serotypy w danym kraju najczęściej wywołują niebezpieczne dla dzieci zakażenia - mówiła prof. Ewa Bernatowska, kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka podczas konferencji na temat szczepień.

Czytaj też: Czy warto szczepić przeciw pneumokokom? Po co to szczepienie?
 

Czym się różnią szczepionki przeciw pneumokokom?

Do wyboru dla najmłodszych dzieci są 2 szczepionki:
  • 10 walentna: zawiera antygeny 10 serotypów pneumokoków (1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F) oraz białko D bezotoczkowego szczepu Haemophilus influenzae, toksoid tężcowy i toksoid błoniczy jako białka nośnikowe. - Uwzględnione w szczepionce serotypy odpowiadają za 84% przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej w Europie – pisze w Medycynie Praktycznej dr Ewa Talarek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Szczepionka 13 walentna zawiera dodatkowo serotypy: 3, 6A, 19A. Serotypy obecne w tej szczepionce odpowiadają za 89 proc. przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej - pisze dr Talarek.

Co zadecydowało o wyborze szczepionki

Ministerstwo zdecydowało o wyborze szczepionki 10-walentej: jej cena była znacznie niższa. Na głosy krytykujące wybór preparatu, Ministerstwo zapewnia, że "wybrana szczepionka uodparnia przeciwko 10 groźnym serotypom bakterii i nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, jakoby u polskich dzieci występowały najczęściej szczepy 3, 6a i 19, przed którymi ta szczepionka nie chroni."

Co na to eksperci

Nie do końca zgadza się z takimi argumentami prof. Ewa Bernatowska: - Serotypy 19 a i 3 powodują największą liczbę zgonów, a typ 19 a dodatkowo największą oporność na antybiotyki, dlatego pediatryczny zespół ds szczepień przy ministrze zdrowia rekomendował szczepionkę 13-walentą - mówi prof. Bernatowska.
Dodaje też, że największy problem jest z najmłodszymi dziećmi z grup ryzyka, z wcześniakami, które do tej pory były szczepione szczepionką 13-walentną. - Tylko taką do tej pory były szczepione dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka, bo tylko ta szczepionka jest zarejestrowana dla dzieci z grup ryzyka - dodaje prof. Bernatowska.
Czytaj też: To już pewne: Bezpłatne pneumokoki od 2017 r.: zaoszczędzisz 1000 zł
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Mama
Mama | 2017-03-18 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo panie Ministrze. Dobrze musiała BigFarma panu w łapę posmarować, że zgodził się pan zrobić z naszych dzieci króliki doświadczalne. Całe szczęście, że moje dziecko jest już duże i go ta gehenna ominęła. Dziękuję panu za to, że jak spojrzę na wprowadzony przez pana kalendarz szczepień to mi się odechciewa DRUGIEGO DZIECKA i tylko dzięki pana głupocie moje dziecko będzie niestety jedynakiem! A co do szczepienia na pneumokoki. Mojej koleżanki córka przez tę głupią szczepionkę o mało nie umarła. Dziecko dostało po niej udaru mózgu z przemieszczeniem. Od tamtej pory na nic ją nie szczepi i o dziwo dziecko ma się o wiele lepiej niż po tych pana zasr.....ch szczepionkach! Niech się pan na nie sam zaszczepi!!! A od naszych dzieci wara z daleka!!!!

Odpowiedz

Nie cierpie pis
Nie cierpie pis | 2017-02-22 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Radziwill sprzedaje zycie naszych dzieci. Niech pokaze ile kasy dostal od firm. Jego dzialania sa gorsze od mengele. Dla radziwila sad w norymberdze to i tak za malo. Cwel zasrany

Odpowiedz

dominika
dominika | 2016-11-24 16:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Również nie zaszczepię dziecka!

Odpowiedz

mysia
mysia | 2016-11-24 13:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to jest właśnie dziwne, eksperci rekomendują co innego, mz co innego, a wybierane jest co innego :(

Odpowiedz

kaja19782
kaja19782 | 2016-11-24 00:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W zyciu nie zaufam ministrowi zdrowia i nie zaszczepię moich dzieci tym syfem

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

vcfb
vcfb | kaja19782 | 2016-11-24 05:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciemnogród

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?