Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Minister zapowiada: będą zmiany w szczepieniach obowiązkowych

| aktualizacja: 21.10.2016 | 12

Od 1 stycznia 2017 r. szczepienie przeciw pneumokokom ma być bezpłatne dla wszystkich dzieci. Do tej pory rodzice płacili nawet ponad 1000 zł.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia
fot. Fotolia
Wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla dzieci przeciw pneumokokom od dawna postulował Pediatryczny Zespół Ekspertów do spraw Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. Wygląda na to, że od 1.01.2017 r. szczepionka będzie bezpłatna dla wszystkich dzieci i pojawi się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.
 

Po co bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

O wprowadzeniu bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom eksperci mówią od lat, gdyż te bakterie są dla małych dzieci wyjątkowo groźne. Są częstą przyczyną zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zatok, ucha środkowego. Mogą też spowodować sepsę, czyli groźne zakażenie całego organizmu.
W 2016 r. Sejm przyjął ustawę, która przekazywała finansowanie szczepień z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Celem zmiany było to, żeby szczepienia, które do tej pory były zalecane – czyli dla rodziców płatne (np. przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, wirusowi HPV) – stały się bezpłatne.
Obecne Ministerstwo Zdrowia chce tę ustawę uchylić. - Jest absolutnie rolą państwa, żeby zapanować nad programem szczepień i znaleźć na to środki budżetowe - mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
Szczepienia nadal miałyby więc być finansowane przez Ministerstwo Zdrowia (tak jak to jest obecnie). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmianę, by od 2017 r. szczepionka przeciw pneumokokom była bezpłatna dla wszystkich dzieci.
 

Rodzice płacą ponad 1000 zł

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom są we wszystkich krajach UE. W Polsce do tej pory bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostawały tylko wcześniaki urodzone przez 37. tygodniem ciąży oraz dzieci z grup ryzyka - np. chore na cukrzycę typu 1, z wadami serca, zaburzeniami odporności. Dzieci były też bezpłatnie szczepione, jeśli za szczepionkę płaciły samorządy (tak jest od wielu lat w Kielcach, spowodowało to zmniejszenie liczby chorujących dzieci, spadek konieczności pobytu dzieci w szpitalach).
W pozostałych przypadkach to rodzice płacili za szczepionkę. Cena 1 dawki szczepionki wynosi nawet 250-280 zł. W zależności od wieku dziecka w celu pełnego uodopornienia koniecznych jest kilka dawek (np. niemowlętom w pierwszym półroczu zaleca się 3 dawki plus 1 dawkę przypominającą, co kosztuje ponad 1000 zł).

Czytaj też: Jakie są szczepionki przeciw pneumokokom i jak najlepiej szczepić dzieci - wyjaśnia ekspert
 

Projekt w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom do konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają do 29 marca 2016 r.

Zobacz też: Ważne zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 rok
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

beztroskamama.pl
beztroskamama.pl | 2016-11-07 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobry pomysł. Szczepionka na pneumokoki jest refundowana w całej europie. Tylko w Polsce było trzeba płacić. Jak urodzę w styczniu na pewno zaszczepię dziecko.

Odpowiedz

Anka
Anka | 2016-11-02 15:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy jeśli zaszczepiliśmy już dziecko 3 razy to w momencie ukończenia pierwszego roku życia dziecka, czwarta dawka przypominająca będzie już darmowa?

Odpowiedz

Piotrek202
Piotrek202 | 2016-07-15 14:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy jak dziecko urodzi się w listopadzie 2016 to będzie mu przysługiwać darmowa szczepionka na pneumoki?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jolka
Jolka | Piotrek202 | 2016-09-15 15:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nie, nowela zakłada że bezpłatne szczepienia otrzymają wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016.

Odpowiedz

Ika
Ika | 2016-05-13 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W ogóle życie jest niebezpieczne

Odpowiedz

nmhgfd
nmhgfd | 2016-03-03 08:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepionka przeciw pneumokokom to niebezpieczna szczepionka z częstymi powikłaniami. Mam przykład w rodzinie kiedy młoda mama zaszczepiła niemowlę przeciw pneumokokom , dziecko umierało z wielkimi wysiłkami dziecko uratowano lecz nadzieja na przeżycie była nikła , podziękować bogu że chłopiec przeżył a rodzice mamy dziecka będący lekarzami byli w szoku.

Odpowiedz

mkolo
mkolo | 2016-02-29 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo głupi i niebezpieczny pomysł.Szczepionki powinny być dobrowolne.Teraz dadzą za darmo a przy powikłaniach poszczepiennych radź sobie matko sama z dzieckiem często niepełnosprawnym na całe życie.

Odpowiedz

biolog
biolog | 2016-02-28 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

akurat, a potem będzie bieganie po laboratoriach robienie wymazów i wielkie halo dlaczego moje dziecko ma pneumokoki w wymazie? głupi naród wszystko połknie, dlaczego w przychodniach nfz nie ma plakutu matko tato myj ręce, nie oblizuj mojej łyżeczki, smoczka itp. rodzicu ucz dziecko od małego podstawowych zasad higieny a unikniesz wielu chorób.reklamami szczepionek obłożone są wszystkie ściany.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ela
Ela | biolog | 2016-02-29 09:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się!
I dodatkowo proponuję poczytać o kalendarzach szczepień w innych krajach: np.:
- w Niemczech nie szczepi się przeciwko gruźlicy a zachorowalność jest porównywalna do tej w Polsce;
- w Szwecji pierwszą szczepionkę podaje się dziecku po 3 miesiącach od urodzenia (i jeśli mnie pamięć nie myli, to nie obowiązkowo, lecz za zgodą rodziców).
Owszem, coś tam zawdzięczamy szczepieniom, nie mówię, że nie, ale nie dam sobie wmówić, że "szczepionka jest dobra na wszystko" i że koniecznie trzeba wstrzykiwać dzieciom kolejne wynalazki firm farmaceutycznych! Podstawą zdrowia jest odpowiednia dieta, ruch, przestrzeganie zasad higieny a nie szczepionka. Poza tym, są ważniejsze kwestie niż kolejna szczepionka, choćby problem miejsc w przedszkolach, żłobkach - tym trzeba się zająć, a luksusy jak nowe szczepionki zostawmy na nieco lepsze czasy.
Niestety, OGŁUPIONY naród bezmyślnie łyka wszystko, zwłaszcza to co dają (niby) za darmo.

Odpowiedz

ona
ona | 2016-02-28 07:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No nareszcie. Zrobcie cos dla naszych dzieci. Szczepienia bezplatne. To za duzy wydatek przy wyplacie 1200 zl.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nana
Nana | ona | 2016-02-28 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma nic za darmo. To my za nie zaplacimy.

Odpowiedz

ana
ana | 2016-02-27 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobry pomysl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?