Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 rzeczy, które szkodzą zębom, zwłaszcza latem!

| aktualizacja: 08.07.2016 | 0

Letni urlop relaksuje ciało, przegania stres, ale może zaszkodzić zębom. Jeśli chcesz wrócić do domu z białym, zdrowym uśmiechem, uważaj na niektóre typowo wakacyjne atrakcje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Codziennie dbasz o to, by twoje dziecko miało zdrowe zęby bez próchnicy. W wyjątkowych sytuacjach (np. podczas wakacji) przymykasz oko, gdy maluch czasem pójdzie spać bez mycia zębów. Sama też czasem tak robisz, gdy zdarza ci się zasnąć razem z dzieckiem.

Przeczytaj: Objawy alergii na pastę do zębów

Przez jedną noc nieumyte zęby nie przestaną być zdrowe i białe. Mogą jednak ulec uszkodzeniu z innych powodów. Białym zębom nie służy np. chlor w basenie, uprawianie sportu, kwaśne soki, a nawet popularna latem lemoniada! Szczegóły wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Jak uniknąć kłopotów jeszcze przed wyjazdem?

Zanim wyjedziesz na wakacje, zrób profilaktyczny przegląd zębów u stomatologa. Ból zęba, to ostatnie czym powinnaś martwić się na wakacjach. Stomatolog sprawdzi szczelność plomb, w razie ubytku, wyleczy próchnicę, zaś higienistka stomatologiczna przeprowadzi zabieg higienizacji zębów.

Dowiedz się: Jak odmłodzić uśmiech - film

– Pierwszym etapem jest skaling, podczas którego za pomocą m.in. ultradźwięków lub lasera usuwamy kamień nazębny. Drugi etap to piaskowanie, podczas którego tzw. piaskarka kieruje na zęby pod dużym ciśnieniem strumień wody z drobinkami czyszczącymi, co pozwala pozbyć się przebarwień i osadów. Następnie polerujemy zęby, czyli wygładzamy ich powierzchnię. Na gładkich zębach rzadziej zbierają się osady i bakterie. Na koniec możemy białe zęby poddać fluoryzacji – pokrywamy zęby warstwą fluoru, który pozwala zredukować ryzyko próchnicy nawet o 40 proc., uodparnia zęby na wpływ kwasów i bakterii – doradza dr Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Sprawdź: Co wywołuje stan zapalny w jamie ustnej?
 

lek. stom. Dorota Stankowska konsultacja: lek. stom. Dorota Stankowska
prywatna praktyka dentystyczna, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”, www.stankowscy.com.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?