Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jeśli nie klaps, to co? 6 pytań o bicie dzieci

| aktualizacja: 25.11.2014 | 7

Karanie dziecka klapsami to przemoc, podkreślają pedagodzy. Bicie krzywdzi, a nie wychowuje. Poza tym jest prawnie zabronione. Warto więc poznać inne sposoby wychowawczego oddziaływania. Dodajmy - dużo skuteczniejsze niż bicie dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziewczynka, warkocze, niegrzeczna

Klapsy to najgorsza metoda wychowawcza. A przy tym najczęściej stosowana. Okazuje się, że sięga po nią aż 60 proc. rodziców. Co sprawia, że w kryzysowych sytuacjach nie wahamy się uderzyć dziecka? Sądzimy, że w ten sposób najlepiej nauczymy je dyscypliny. Nic bardziej mylnego!

1. Dlaczego klaps jest zły?

Każde uderzenie dziecka jest naszą porażką, podkreślają pedagodzy. Rolą rodziców jest nauczyć dziecko odróżniać dobro od zła. Wykorzystywanie przewagi fizycznej, by temu zadaniu sprostać, jest sprzeczne z samą ideą wychowania!
 • Bijąc dziecko, uczysz je, że załatwianie spraw przez przemoc jest dozwolone. Tak wyedukowany maluch może potem odwzorowywać twoje zachowania i w sytuacjach konfliktowych też bić słabszych, np. kolegów na podwórku. Albo wyrośnie na osobę uległą, podatną na narzucanie woli przez ludzi agresywnych.
 • Klapsy są mało skuteczne. Dziecko pilnuje swojego zachowania wtedy, gdy jesteś w pobliżu, a gdy tylko znikasz mu z oczu – rozrabia. Po prostu nie rozumie, dlaczego coś jest niedozwolone. Chce jedynie uniknąć kary.
 • Bicie łamie szacunek dziecka do samego siebie. Może ono potem gorzej sobie ze wszystkim radzić, bo poniżane klapsami, straci wiarę we własne możliwości.
 • Wymierzając klapsy, osłabiasz swój autorytet w oczach dziecka. Nie uczysz go szacunku do siebie, tylko pokazujesz, że mamy trzeba się bać. A kara oparta na strachu to tresura, nie wychowywanie.
 • Stosowanie klapsów często prowadzi do eskalacji przemocy. Najpierw, kiedy dziecko cię nie słucha, dajesz mu jednego klapsa, a potem – gdy dalej jest niegrzeczne – stajesz się bezradna i… wymierzasz kolejne.
Zobacz też: Jak karać i nagradzać dziecko? - wywiad z psychologiem

2. Jak wyciszyć rodzicielski gniew?

Choć często przekonujemy siebie, że klapsy jednak służą dziecku, psycholodzy nie mają wątpliwości – klaps służy wyłącznie nam. Pomaga wyładować zdenerwowanie i gniew spowodowane poczuciem bezradności. A przecież z tymi negatywnymi emocjami można poradzić sobie bez bicia.
 • Mów o swoich uczuciach. Gdy pociecha np. awanturuje się, powiedz: „Jestem bardzo zła i zdenerwowana”. Nazwanie złości po imieniu, wyciszy ją. A dla dziecka będzie to ostrzeżenie, by nie przeciągał struny.
 • Podczas konfliktu spróbuj spojrzeć na problem z punktu widzenia dziecka. Może wazon, który maluch potrącił, powinien stać gdzie indziej?
 • Weź głęboki wdech, jeśli czujesz, że ręka aż cię świerzbi do klapsa. Policz do pięciu, a następnie powoli wypuszczaj powietrze, licząc do dziesięciu. To pomoże ci ochłonąć.
 • Przeczekaj wzburzenie z dala od dziecka. Zaprowadź je np. do drugiego pokoju i powiedz, że na kilka minut je tam zostawisz, bo musisz się uspokoić. Dopiero gdy już odzyskasz równowagę, porozmawiaj z malcem o jego nagannym postępowaniu.

3. Co robić zamiast bicia dziecka?

Jest wiele sposobów na nauczenie dziecka, czego robić nie należy. Ważne, by stosowane przez nas metody były dostosowane do wieku dziecka i sytuacji, w jakiej się znalazło. Inaczej przecież potraktujesz rozzłoszczonego dwulatka, a inaczej ucznia podstawówki, który nie słucha twoich poleceń.
 • Twoje roczne dziecko chce włożyć palec do kontaktu. To naturalne, że chcesz chronić dziecko przed różnymi niebezpieczeństwami. Jednak po to, by  unikało groźnych pokus, nie trzeba bić. Wystarczy kupić zaślepki do kontaktów (a także ochraniacze na kanty mebli i ograniczniki do szuflad i drzwi), by malec był w domu bardziej bezpieczny. Pamiętaj również, że znacznie prościej niż dawać klapsy, jest usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty z zasięgu małych rączek.
 • Rozzłoszczone dziecko bije cię lub kopie. Powiedz bardzo stanowczo: „Tak nie wolno”, po czym chwyć za rączkę lub nóżkę dziecka i mocno przytrzymaj. Użyj takiej siły, która powstrzyma dziecko – to nie jest agresja, tylko wytyczenie granic.
 • Dziecko leży na podłodze w supermarkecie i krzykiem chce wymóc na tobie kupienie zabawki. Nie tłumacz dziecku, żeby tak nie robiło, bo ono w tym momencie cię nie słucha. Najlepiej odejdź kilka kroków i spróbuj przeczekać kryzysową sytuację. Albo weź dziecko na ręce i po prostu wyjdź z nim ze sklepu. Jest szansa, że uda ci się odwrócić czymś jego uwagę (np. pokaż przejeżdżający samochód).
 • Twój trzylatek stale ucieka ci na spacerze. Wyjaśnij, dlaczego takie zachowanie jest niebezpieczne („Możesz się zgubić, wpaść pod samochód”). Ustalcie, że na każde odejście dziecko musi mieć twoją zgodę. I koniecznie chwal je, gdy zacznie stosować się do tych zaleceń!
 • Dziecko bawi się w najlepsze i odmawia pójścia do łóżka, choć jest już pora spania. Postaraj się zrozumieć dziecko. Kilkulatkowi trudno jest przerwać fajne zajęcie. Daj więc mu kwadrans na dokończenie zabawy, uprzedzając, że potem już tylko bajka i spanie. Drobne ustępstwa w wychowaniu nie są zakazane!
Zobacz też: Jak ułatwić dziecku zasypianie? 6 sprawdzonych patentów
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Ania-Niania
Ania-Niania | 2015-02-25 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O zgrozo... Współczuję serdecznie Waszym pociechom szanowni Rodzice, skoro nie widzicie nic złego w stosowaniu przemocy wobec Waszych pociech. A nazywanie dziecka Belzebubem i mówienie, że dzieci są złe mrozi mi dosłownie krew w żyłach.... Radzę zagłębić się w odpowiedniej lekturze, bo poradniki i artykuły nie są pisane przez przypadkowe osoby tylko przez specjalistów, którzy mają w tym niemałe doświadczenie. No i czasem zastanowić się dwa razy zanim wyrazi się tego rodzaju opinię na forum, czy ubliży publicznie swojemu dziecku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mg
Mg | Ania-Niania | 2016-02-17 00:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem przeciwna biciu dzieci ale tez jestem przeciwna wychowywaniu dzieci wedlug ksiazek to tylko teoria opisana w ksiazce czyli bzdura

Odpowiedz

ojciec smardzyk
ojciec smardzyk | 2012-03-10 18:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co za brednie wymyślane przez ludzi którzy owszem w teorii wiedzą wiele a w praktyce dziecko widzieli tylko na obrazku.
Zdaje im się że jak już sie ma dziecko to wszystko należy podporządkować temuż właśnie dziecku... SSam jako dziecko dostawałem lanie, klapsy, czasem dość boleśnie i żyję i doskonale się mam. Ok, moze to wyraz porażki nie dbam o to, czy sfrustrowanemu dwulatkowi można cokolwiek przetłumaczyć nie wywracając własnego życia do góry nogami jak w programie Pani Zawadzkiej czy jak jej tam?
nie sądzę... życie z takim małym belzebubem jest okropne... dzieci są złe...

Odpowiedz

Dominika
Dominika | 2010-11-10 20:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Za kazdym razem kiedy czytam podobne artykuły głeboko zastanawiam sie nad tym czy te osoby które piszą wszystkie te rady także mają dzieci? Bo mam nieodparte wrażenie że nie...

Odpowiedz

Dominika
Dominika | 2010-11-10 20:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Za kazdym razem kiedy czytam podobne artykuły głeboko zastanawiam sie nad tym czy te osoby które piszą wszystkie te rady także mają dzieci? Bo mam nieodparte wrażenie że nie...

Odpowiedz

Dominika
Dominika | 2010-11-10 20:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Za kazdym razem kiedy czytam podobne artykuły głeboko zastanawiam sie nad tym czy te osoby które piszą wszystkie te rady także mają dzieci? Bo mam nieodparte wrażenie że nie...

Odpowiedz

szi
szi | 2010-02-08 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

klaps to zadna przemoc, jako dziecko gdy cos nabroilam, a swieta nie bylam, dostawalam male lanie i jakos nigdy to nie wplynelo negatywnie na moje zachowanie. wcale nie zaczelam myslec w kategoriach ze sprawy zalatwia sie przemoca. a swoich rodzicow cenie za metody jakimi mnie i brata wychowali, bo teraz potrafimy osiagnac wszystko co sobie wczesniej zalozylismy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?