Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Robi to większość rodziców – tak, w ten sposób krzywdzisz dziecko!

| aktualizacja: 20.11.2016 | 2

O tym, że bicie dziecka jest niedopuszczalne, wiemy nie od dziś. Są jednak inne formy przemocy, które rodzice stosują wobec dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Poniżanie i wyśmiewanie dziecka jest formą przemocy
fot. Fotolia
19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z RMF FM przyznała, że bicie dziecka nie jest jedyną formą przemocy stosowaną wobec dzieci. Zgadzacie się z nią?

Przemoc rodzi przemoc

Coraz częściej czytamy o dzieciach pobitych przez rodziców, przemocy wobec dzieci w szkołach czy szokujących wyrokach wydanych przez sąd w stosunku do osób stosujących przemoc wobec dzieci. Każdy akt przemocy może mieć wpływ na dorosłe życie dziecka. Bardzo często problemem nie jest zachowanie dziecka, a nieumiejętność rodzica radzenia sobie z własnymi emocjami. Jak zauważa dr Śmiegulska: "Rodzic powinien przede wszystkim zastanowić się nad sobą: dlaczego reaguje tak, a nie inaczej, z czego to wynika".

Klaps i inne formy przemocy

O tym, że klaps jest formą przemocy coraz częściej stosowaną przez Polaków pisaliśmy już kilkakrotnie. Według badań przeprowadzonych w tym roku prawie połowa Polaków deklaruje, że "lanie nie szkodzi dziecku". Jednak klaps czy bicie to nie jedyne formy przemocy. Dr Śniegulska zwraca uwagę, że rodzice stosują wobec dzieci przemoc, bo wydaje im się, że to jedyne skuteczne metody poradzenia sobie z "niegrzecznym dzieckiem". Popychanie dziecka, szturchanie, a także wyśmiewanie czy poniżanie to tylko kilka z przykładów, w jaki sposób rodzice "radzą sobie" z zachowaniem dziecka.

Chociaż dla rodzica powiedzenie dziecku, że "zachowuje się jak baba" jest metodą wychowawczą, dla dziecka to bezpośredni atak. Wytykanie błędów, poniżanie, stosowanie sarkazmu czy wyśmiewanie zaburza poczucie własnej wartości dziecka i zagraża jego poczuciu bezpieczeństwa.

Rodzice często myślą, że "on/ona przecież wie, że go/ją kocham". Takie zachowanie sprawia jednak, że dla dziecka nie jest to takie oczywiste.

Zgadzacie się z dr Śniegulską, że przemoc to nie tylko bicie? Opiszcie wasze wrażenia i doświadczenia.

Czytaj także: Dzieci nie mogą się obronić... Reaguj, zawsze!

źródło: RMF FM
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

żen
żen | 2017-10-03 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

taaa, kolejni wyznawcy bezstresowego wychowania... efekty widać gołym okiem

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | żen | 2017-10-03 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu nie chodzi o wychowanie bez stresu, a o mądrość i bliskość relacji. Ublizanie dzieciom, wyszydzanie czy strasznie konsekwencjami nie jest nikomu bliskie i z pewnością nikt - ani dorosły, ani tym bardziej dziecko nie chce być w ten sposób traktowany. Nie oznacza to, że każde zachowanie ma być akceptowane, ale w relacji podkreślać właśnie trzeba, że nie pochwala się pewnych zachowań, a małego człowieka się kocha i wspiera calym sobą!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?