Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu?

| 11.09.2007, aktualizacja: 13.08.2015 | 0

Kiedy rozwija się serce płodu? W którym tygodniu ciąży można usłyszeć bicie serca dziecka? Jakie badania w ciąży sprawdzają prawidłowy rozwój serca?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
usg w ciąży, bicie serca płodu,
fot. fotolia
Serce dziecka zaczyna bić około 23. dnia życia płodowego. A co jest wcześniej? Okazuje się, że przez niemal trzy pierwsze tygodnie życia, rozwijające się w łonie mamy maleństwo żyje bez serca. To jedyny taki moment – całe jego późniejsze życie rozgrywać się będzie przy rytmicznym akompaniamencie tego narządu.

Jak kształtuje się serce dziecka?

Mały pulsujący przewód – tak na początku wygląda serce. W 6. tygodniu ciąży powstaje własny krwiobieg płodu. Później formują się wszystkie narządy, a serce, dzieli się na prawą i lewą komorę. W 17. tygodniu, gdy dziecko ma około 11-12. cm, jego serce przepompowuje już 24 litry krwi na dobę. Całkowicie ukształtowane jest pod koniec 9. miesiąca. Odtąd dziecko jest gotowe, by mogło żyć poza łonem mamy.

Warto wiedzieć: Wcześniak: mały człowiek z wielkim bagażem

Bicie serca płodu – jak je można usłyszeć?

Dzięki postępowi współczesnej medycyny, serce dziecka można zbadać i usłyszeć na długo przed narodzeniem dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej.
Kiedyś do wysłuchiwania serca płodu używano zwykłego stetoskopu (słuchawki). Nie jest on jednak dostatecznie czuły, by mógł wychwycić dźwięk uderzeń przed 17. czy 18. tygodniem ciąży.
Około 10. tygodnia ciąży wszystkie przyszłe mamy są kierowane na badanie USG. To ono dostarcza podstawowych informacji, np. czy ciąża jest pojedyncza. Więcej danych można uzyskać podczas kolejnego badania USG, które zazwyczaj jest przeprowadzane ok. 20. tygodnia ciąży.
W przypadku jakichś wątpliwości przyszła mama kierowana jest na badanie serca dziecka z użyciem aparatu Dopplera (przetwarza ruch krwi na dźwięk). Dzięki niemu można ocenić, jak krew przepływa przez serce i czy nie ma jakichś nieprawidłowości.

Szybkie bicie serca dziecka – czy to powód do niepokoju?

W zaawansowanej ciąży i przed porodem oceny stanu serca dziecka dokonuje się w trakcie badania kardiotokograficznego, tzw. KTG. Jeśli serce bije regularnie, to znak, że z maleństwem wszystko jest w porządku. KTG rejestruje częstość skurczu serca oraz czynność skurczową macicy. Rodzice mogą się niepokoić, kiedy słyszą, że serce ich maleństwa bije bardzo szybko. To zupełnie niepotrzebne obawy. Prawidłowe tętno mającego się urodzić dziecka waha się w granicach 120-160 uderzeń na minutę. To dwa razy szybsze tempo w porównaniu z tętnem dorosłego człowieka (ok. 70 uderzeń).
Dzięki badaniu KTG, można uchwycić różne niepokojące sytuacje, na przykład związane z niedotlenieniem płodu (mogą być one spowodowane niewydolnością łożyska lub uciskiem na pępowinę). Daje to możliwość szybkiej interwencji lekarskiej, np. w przypadku poważnego zagrożenia dziecka niedotlenieniem natychmiast wykonuje się cesarskie cięcie. Badanie KTG jest całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Narodziny – wielka zmiana dla serca

W łonie mamy krew dociera do dziecka przez łożysko. W trakcie porodu oddziela się ono od ściany macicy, a gdy noworodek zaczerpnie powietrza, pępowina przestaje dostarczać krew.
Rozpoczęcie oddychania prowadzi do zmian w budowie serca i tętnic. Dzięki nim krew zaczyna dopływać do płuc. Ponieważ w życiu płodowym płuca nie pracują, krew omija je, płynąc przez przewód łączący tętnicę płucną z aortą (przewód tętniczy Botalla). W pierwszym dniu po urodzeniu przewód ten obkurcza się i zamyka.

Polecamy: Łożysko a la Hollywood i inne ważne fakty
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?