Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozpoznać i leczyć biegunkę u niemowlęcia? Kiedy do lekarza?

| aktualizacja: 11.08.2017 | 11
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, niemowlę
Biegunka u niemowląt może być bardzo niebezpieczna, łatwo bowiem o odwodnienie dziecka. Sprawdź porady pediatry dotyczące postępowania i diety podczas biegunki u niemowlaka. Na co zwracać uwagę?

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle stolce, bardziej wodniste lub "strzelające". Powodem biegunki u niemowlęcia może być źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy.

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka?

Zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę nawet kilka razy dziennie, a karmione butelką raczej tylko raz w ciągu dnia, jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę, zwłaszcza kiedy stolce są częstsze, o innej, bardziej wodnistej konsystencji, często wręcz „strzelające”. Jeśli do biegunki dołączają wymioty, wzrost temperatury lub nawet gorączka, odmowa jedzenia, a przede wszystkim picia, to sprawa jest poważna. Gdy takie objawy ma niemowlę w pierwszym półroczu życia, nie pije od kilku godzin, a do tego zauważyłaś, że mało siusia, nie czekaj, tylko od razu jedź z nim do szpitala. Być może doszło do odwodnienia, które jest bardzo groźne u niemowląt.

Objawy odwodnienia przy biegunce

Biegunka u niemowlaka jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza biegunka rotawirusowa. Szybko, nawet w kilka godzin, może spowodować poważne odwodnienie, wręcz groźne dla życia. Łatwo o to zwłaszcza latem, gdyż z powodu wysokich temperatur dziecko poci się, a więc traci wodę. Jeśli pije mniej, a do tego ma biegunkę i wymiotuje, silne odwodnienie może się pojawić bardzo szybko.

Na odwodnienie przy biegunce wskazują: Ze starszym niemowlęciem jedź do szpitala, jeśli prócz silnej biegunki ma też gorączkę, wymiotuje, w kupce pojawia się śluz lub krew.

Jak leczy się biegunkę rotawirusową i czy chore dziecko można karmić piersią?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Kluska
Kluska | 2017-07-21 14:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobrze jest podawac dziecku probiotyk to zapewnia ochrone flory bakteryjnej jelita. Mi polozna zalecila podawanie dziecku active flora baby.

Odpowiedz

tenowa
tenowa | 2014-03-06 18:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mają te misie jakiś smak? Moja córka nie lubi probiotyków.

Odpowiedz

berna
berna | 2014-03-05 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

są różne wersje acidolacu, jest wersja baby, ma mniejsze saszetki i nie zawiera laktozy, jest zwykły i jest junior misiotabletki od 3r.ż.

Odpowiedz

dredi
dredi | 2013-12-09 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ten acidolac to dla dzieci w jakim wieku można podać?

Odpowiedz

kokonka
kokonka | 2013-07-23 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas też dosyć często była biegunka ale na szczęście obyło się bez szpitala. Do picia małymi porcjami podaje dzieciom elektrolity, trzy razy dziennie probiotyki i gotuję marchwiankę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lena
lena | kokonka | 2013-12-05 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam podobną strategię, rosół z dużą ilością marchewki, probiotyki, elektrolity i przechodzi

Odpowiedz

affra
affra | 2013-06-25 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mija córka miała biegunkę, która trwała niecałe dwa dni, dawałam jej dużo wody do picia, podawałam też do picia elektrolity, probiotyki i gotowałam marchwiankę.

Odpowiedz

zossia
zossia | 2013-06-24 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

biegunka u takiego maluszka może prowadzić do poważnych konsekwencji w tym szpital :/, my przez to raz przechodziliśmy jak synek złapał rotawirusa pomógł probiotyk acidolac, dużo picia i marchwianka, poza tym jadł w miarę normalnie bo miał apetyt, trzeba pamiętać o częstej zmianie pieluszki i częstym myciu pupy ciepłą wodą z mydłem

Odpowiedz

marysia
marysia | 2013-01-30 18:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kiedys biegunki u mojego dziecka trwaly nawet kiilka dni, nie umialam temu zaradzic, dziecko sie meczylo, ja sie martwilam... teraz juz wiem, ze trzeba podac probiotyk, bo wtedy dostarcza sei dodatkowych korzystnych bakterii, ktore pomagaja zatrzymac biegunke, dlatego wlasnie zawsze mam w apteczce lactoral, bo nigdy nie wiadomo kiedy przydazy sie biegunka...

Odpowiedz

otylka
otylka | 2012-11-06 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nawadnianie to podstawa, dobrze, jeśli dziecko pije wodę, warto tez włączyć preparat z elektrolitami, np. orsalit. ja podaję jeszcze marchwiankę hippa ors200, można ją kupić bez recepty w aptece.

Odpowiedz

Marika83S
Marika83S | 2012-10-24 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

lepiej zareagować od razu, dać dziecku wodę do picia, orsalit rozpuszczony w wodzie,probiotyki, nie czekać na dalszy rozwój wypadków, biegunka u bardzo małych dzieci może być niebezpieczna

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?