Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego nie lubi nosek dziecka? Tych błędów unikaj!

| aktualizacja: 17.09.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, nosek
fot. Panthermedia
Nosek dziecka oczyszcza i ogrzewa powietrze, zanim dotrze ono w dół dróg oddechowych. Kiedy funkcjonuje dobrze, chroni przed zapaleniem oskrzeli czy płuc. Ale czasem nosek zaczyna szwankować – i to może być nasza wina.
Dlaczego dziecko dopada katar albo sapka?  Czasem przyczyną kłopotów są nasze błędy w pielęgnacji! Poznaj je – aby od dziś ich uniknać.

Oczyszczanie noska patyczkami kosmetycznymi

Śluzówka wyścielająca wnętrze nosa jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Podrażniona, zacznie puchnąć, utrudniając w ten sposób dziecku oddychanie.
Tego nie rób! Nigdy nie wkładaj do noska dziecka patyczków kosmetycznych (dozwolone jest oczyszczanie noska tylko z zewnątrz np. wilgotnym rożkiem pieluszki tetrowej). Zdrowy nos oczyszcza się sam np. podczas leżenia dziecka na brzuszku. Podczas kataru oczyszczaj zatkany nos u niemowlaka za pomocą aspiratora albo ewentualnie gruszki z szeroką końcówką. Nie używaj tradycyjnych gruszek do nosa – można nimi podrażnić błonę śluzową w nosie.

Przegrzewanie sypialni dziecka

Przesuszona śluzówka produkuje więcej gęstej wydzieliny, która może utrudniać dziecku oddychanie i spływać do gardła, wywołując kaszel (zwłaszcza, gdy niemowlę leży płasko).
Tego nie rób! Nie dopuszczaj, aby w sypialni dziecka było więcej niż 20–21°C. Często wietrz mieszkanie. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, rozwieś na kaloryferach i łóżeczku grube mokre ręczniki. Kiedy dziecko oddycha z trudnością możesz dwa razy dziennie płukać mu nosek izotoniczną wodą morską lub solą fizjologiczną.

Zaleganie ze sprzątaniem (może prowadzić do alergii)

Gdy w mieszkaniu zalega kurz, jego drobinki fruwają  i osiadają w nosie dziecka, podrażniając śluzówkę. Podobnie jest z innymi alergenami wziewnymi: drobinkami sierści, pleśni itd. Nadmiar alergenów w otoczeniu dziecka może prowadzić do powstania uczulenia.
Tego nie rób! Regularnie sprzątaj, ale nie przesadź też w drugą stronę. Nadmierne stosowanie detergentów także prowadzi do alergii wziewnej.

Zbyt długie stosowanie kropli obkurczających śluzówkę w nosie

Zbyt długie albo zbyt częste stosowanie kropelek do nosa może doprowadzić do tzw. polekowego nieżytu nosa: maluch cały czas ma wtedy zatkany nosek i trudności z oddychaniem.
Tego nie rób! Nie stosuj bez zgody lekarza kropli obkurczających i zmniejszających obrzęk (Nasivin, Otrivin)! Nawet podczas kataru takie leki mogą być stosowane tylko przez 2-3 dni i muszą być odpowiednie do wieku (dla niemowląt 0,01 proc. stężenie leku, od dwóch do sześciu lat – 0,025 proc.). Podczas higieny zdrowego nosa dziecka korzystaj wyłącznie z soli fizjologicznej albo wody morskiej w spreju lub atomizerze.
Sprawdź, jakie produkty pomogą w oczyszczaniu nosa.

Palenie przy dziecku

Dym papierosowy wysusza i podrażnia śluzówkę dróg oddechowych, stanowiącą naturalną barierę dla zarazków, dlatego dzieci, które są narażone na bierne palenie, częściej chorują na zapalenia oskrzeli, płuc, alergię.
Tego nie rób! Nigdy nie pal przy dziecku ani nie pozwalaj na to nikomu innemu. Lekarze nie dają absolutnie żadnego przyzwolenia na to, aby palono papierosy w mieszkaniu, w którym jest niemowlę, ani nawet by palono na balkonie.

Sprawdź na następnej stronie, czemu zatkany nos prowadzi do infekcji

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

natalia_8711
natalia_8711 | 2016-02-12 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas na katarek inhalacje z soli fizjologicznej i w międzyczasie woda morska

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-05-13 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja w przypadku gdy jest problem z noskiem stosuje wodę morską. Polecam Disnemar, bo to jedyna woda jaką znalazłam ze specjalnym małym aplikatorem dla dziecio. Pomaga gdy jest przesuszone powietrze lub katar sienny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?