Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Bliźniaki jednojajowe dwujajowe i syjamskie

| 18.12.2006 | 1

Czasami zamiast jednego embrionu w jamie macicy zagnieżdżają się dwa, w efekcie na świat przychodzą bliźnięta. Dlaczego tak się dzieje?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

Z uwagą wpatrujesz się w ekran USG, chcąc na zawsze zapamiętać pierwsze „zdjęcie” dziecka, a tu nagle okazuje się, że będziesz mieć bliźniaki! W ostatnich latach coraz częściej na świat przychodzą wieloraczki.


W jajniku kobiety, w tzw. pęcherzyku Graafa, dojrzewa komórka jajowa. W czasie owulacji uwalnia się ona z pęcherzyka i przedostaje do jajowodu. Tam może nastąpić jej zapłodnienie. Jeśli tak się stanie, zapłodniona komórka jajowa, czyli zygota, wędruje do macicy, zagnieżdżając się w jej śluzówce. Tam zarodek się rozwija. Czasami jednak zamiast jednego embrionu w jamie macicy zagnieżdżają się dwa, w efekcie czego w dziewięć miesięcy później na świat przychodzą bliźnięta. Dlaczego tak się dzieje?

Bliźniaki dwujajowe urodzeni razem, a jednak inni

W normalnym cyklu u kobiety dojrzewa tylko jeden pęcherzyk Graafa i jedna komórka jajowa. Czasami jednak zdarza się, że jednocześnie dojrzewają dwie albo nawet trzy komórki jajowe, które przedostają się do jajowodu, tam zostają zapłodnione i następnie zagnieżdżają się w śluzówce macicy. Każdy z embrionów rozwija się samodzielnie. Każdy płód ma swoje łożysko i worek owodniowy. Poczęte w ten sposób dzieci – bliźnięta, trojaczki, czworaczki wielojajowe – mogą być tej samej bądź różnej płci, a podobieństwo genetyczne pomiędzy nimi jest takie jak w przypadku rodzeństwa w różnym wieku.
Dlaczego jednak w jednym cyklu dojrzały jednocześnie dwie lub nawet więcej komórek jajowych? Przyczyną są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Często bliźniakami, trojaczkami, a nawet czworaczkami mogą się pochwalić pary, które długo nie mogły doczekać się upragnionego maleństwa i były poddawane leczeniu hormonalnemu.


Jak dwie krople wody czyli bliźniaki jednojajowe

Jacka od Bartka potrafi odróżnić tylko mama. Dla osób postronnych są identyczni – mają taki sam wygląd zewnętrzny, kolor włosów i oczu, linie papilarne. Cechy ich charakteru są podobne, mają też tę samą grupę krwi i identyczny kod genetyczny. W razie konieczności przeszczepu jakiegoś organu będą dla siebie idealnymi dawcami. Chłopcy są bowiem bliźniakami jednojajowymi, czyli monozygotycznymi. Początek ich życia był wspólny, przez moment stanowili jeden organizm.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?