Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

6 powodów, dlaczego dziecko może boleć brzuch

| aktualizacja: 20.12.2016 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Dziecko boli brzuch
fot. Fotolia
Kiedy małe dziecko boli brzuszek, nie ma możliwości, że powie ci, co mu jest. Podpowiemy ci jak dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu brzucha u dziecka.
Dzieci często skarżą się na bolący brzuszek. Pomożemy ci zorientować się, czy przyczyną jest niechęć przed pójściem do przedszkola, zjedzone ciastko z kremem, infekcja, czy też groźne zapalenie wyrostka.

Ból brzucha - szkolna wymówka?

Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. przed pójściem do szkoły czy przedszkola, mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Powód? Stres, którego przyczyną jest np. lęk przed nauczycielką lub klasówką.
  • Objawy: Bóle zwykle występują pośrodku brzucha, najczęściej wokół pępka albo tuż nad nim. Dziecko raczej nie ma gorączki.
  • Co możesz zrobić: Nie myśl, że ból brzucha to dla dziecka tylko wymówka: jego naprawdę boli, bo stres powoduje skurcz mięśni również przewodu pokarmowego i jelit. Rozmawiaj z dzieckiem, postaraj się znaleźć przyczynę stresów. Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wykluczy on, że bóle brzucha są spowodowane jakąś chorobą, warto pójść z dzieckiem do psychologa.

Pasożyty - jak się ich pozbyć?

Nawet co piąty przedszkolak może mieć w przewodzie pokarmowym robaki (owsiki, lamblie, glistę ludzką).
  • Objawy: Dziecko boli brzuszek najczęściej po posiłkach, ma słaby apetyt, niespokojnie śpi. Mogą pojawiać się biegunki, luźne kupki, wzdęcia, zaparcia. Może też wystąpić pokrzywka. Trwa to dłuższy czas. Bóle nie są ostre, a dziecko nie ma gorączki. Czasem drapie się w okolicach odbytu albo robaki widać w kupkach.
  • Co możesz zrobić: Skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić zrobienie badań (konieczne jest kilkakrotne badanie kału) lub od razu podać lek przeciw robakom (powinna go brać cała rodzina). Warto też jeść pestki dyni: wspomagają leczenie infekcji pasożytniczych.

Celiakia - jak ją rozpoznać?

To choroba polegająca na wrodzonej nietolerancji glutenu, czyli białka znajdującego się w czterech najpopularniejszych u nas zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. U dziecka z celiakią, które zjada produkty zawierające gluten, dochodzi do niszczenia i stopniowego zaniku kosmków jelitowych. Objawy pojawiają się po wprowadzeniu do diety niemowlęcia produktów glutenowych. Malec traci apetyt, zaczyna bardzo często robić obfite kupki, przestaje przybierać na wadze. Dlatego zwykle celiakię diagnozuje się wcześnie, jeszcze w okresie niemowlęcym. Ostatnio jednak coraz częściej występuje tzw. celiakia ukryta: jej objawy są łagodniejsze i może pozostać niewykryta dłużej.
  • Objawy: Dziecko często pobolewa brzuszek, jest niejadkiem, słabo przybiera na wadze.
  • Co możesz zrobić: Skonsultuj się z lekarzem Może zalecić, byś przez kilka tygodni stosowała u malca dietę polegającą na eliminacji glutenu. Pamiętaj, że znajduje się on nie tylko w pieczywie, lecz też w innych produktach, do których dodaje się mąkę lub skrobię – w parówkach, pasztetach, budyniach. Jeśli badania potwierdzą celiakię, malec będzie musiał pozostać na diecie bezglutenowej.

Mleko może powodować bóle brzucha u dziecka

Niektóre dzieci nie mają enzymu powodującego rozkład laktozy (cukru mlecznego) i przez to w ogóle nie mogą pić mleka. Nietolerancja laktozy może również pojawiać się przejściowo, np. po długotrwałej biegunce, leczeniu antybiotykiem. Zniszczona błona śluzowa jelit potrzebuje czasu, zanim wróci do normalnego funkcjonowania.
  • Objawy: Dziecko boli brzuszek po wypiciu mleka, ma kruczenia w żołądku, czasem mdłości.
  • Co możesz zrobić: Przez pewien czas nie podawaj maluchowi mleka. Zwykle jednak może on jeść sery, jogurty i kefiry, gdyż zwykle nie szkodzą one dziecku. Przy biegunce i kuracji antybiotykami podawaj malcowi probiotyki niezawierające laktozy (np. Dicoflor). Przyspieszają odnowę błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Grypa żołądkowa

To potoczna nazwa infekcji, której przyczyną są zwykle rotawirusy.
  • Objawy: Dziecko boli brzuszek, zwykle ma biegunkę, a czasem także mdłości i wymioty. Jest osłabione, nie chce jeść, może, choć nie musi, mieć gorączkę (nawet bardzo wysoką). Choroba łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie w dużych skupiskach dzieci, np. w przedszkolu.
  • Co możesz zrobić: Podawaj dziecku dużo napojów (woda niegazowana, herbata zielona lub miętowa) i preparaty z probiotykami (Floridral, Lakcid, Trilac) – udowodniono, że ich stosowanie skraca czas trwania infekcji. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie zmuszaj go. Gdy zgłodnieje, podawaj mu potrawy lekkostrawne, np. kleiki ryżowe, marchwiankę, gotowane warzywa i owoce. Jeśli stan zdrowia malucha nie poprawi się po 1–2 dniach albo objawy są gwałtowne (wymioty, biegunka), idź do lekarza.

Czy ból brzucha u dziecka nie oznacza problemów z wyrostkiem?

Jeśli dziecko skarży się na silny ból brzucha, a dolegliwości nie ustępują przez godzinę, idź do lekarza. Jeżeli ból jest bardzo ostry, jedź do szpitala na izbę przyjęć. To może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Wyrostek (małe odgałęzienie jelita grubego) zwykle znajduje się na dole po prawej stronie brzucha (ale może też znajdować się bliżej środka brzucha lub wyżej, aż pod żebrami). Dziecko zwykle nie chce jeść, może wymiotować, odczuwać ból także przy unoszeniu prawego kolana w górę, przy prostowaniu nogi oraz podczas chodzenia. Może (choć nie musi) mieć gorączkę. Jeżeli lekarz potwierdzi zapalenie wyrostka, dziecko musi być szybko operowane.

Zobacz też: Jakie objawy dają owsiki?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

gizela
gizela | 2017-07-26 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znam te kropelki i też podaję córeczce jak skarży się na ból brzuszka po powrocie z przedszkola. Ostatnio niestety coraz częściej to się zdarza, więc nie wiem, czy nie chodzi o posiłki, jakie są podawane w przedszkolu

Odpowiedz

olena
olena | 2017-04-18 16:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój maluch jeszcze za mały jest na te acidolaki o smaku białej czekolady, ale podaję mu kropelki acidolac jak brzuszek dokucza i też się świetnie sprawdzają

Odpowiedz

marylu
marylu | 2016-08-23 17:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja uważam, że przy wszelkich dolegliwościach brzuszka dobrze jest podawać probiotyk, bo to dobrze wpływa na florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym i może szybko usunąć dolegliwości. Moje dzieci dostają acidolac w takich wypadkach, bo są fanami smaku białej czekolady ;)

Odpowiedz

Zosia
Zosia | 2009-06-07 10:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj maluszek (1roczek) czesto wskazuje ze boli go brzuszek.Ale u nas pomagaja na ta dolegliwosc kropelki Bobotic i herbatka mietowa.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?