Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ból brzucha w ciąży – o tych rzeczach musisz wiedzieć!

| aktualizacja: 23.10.2017 | 9

Ból brzucha w ciąży to dość częsta dolegliwość. Nie zawsze świadczy o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, czy potrafisz właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
ból brzucha w ciąży
fot. Fotolia

Ból brzucha w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dość częste. Przyczyny bólu brzucha mogą być jednak różne, tak samo jak jego umiejscowienie i nasilenie. Są to sprawy indywidualne dla każdej przyszłej mamy, choć najczęściej ból brzucha w ciązy związany jest z powiększającą się macicą, rozwojem i ruchami dziecka, a pod koniec ciąży - może być też związany ze skurczami przepowiadającymi poród. Intensywność odczuwania bólu brzucha w ciąży jest sprawą indywidualną – niektóre kobiety zwracają uwagę na najmniejsze pobolewanie podbrzusza i mówią o nim swojemu lekarzowi, inne są przekonane, że „w ciąży musi boleć” i lekceważą niepokojące sygnały. Charakter bólu brzucha w ciąży w dużej mierze zależy od miesiąca ciąży bądź trymestru, w którym ból ciążowego brzucha się pojawia. Choć ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, wymaga konsultacji z lekarzem, bo w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Ból brzucha w ciąży w 1. trymestrze

Na początku ciąży wiele kobiet odczuwa napięcie w dole brzucha, połączone z uciskiem na pęcherz, któremu towarzyszy zwiększona potrzeba korzystania z toalety. Rosnąca macica rozciąga się i zaczyna uciskać inne narządy znajdujące się w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Takie dolegliwości w pierwszych miesiącach ciąży są częste, mają stały charakter i stanowią jeden ze wskaźników, że kobieta jest w ciąży. Nie są czymś niepokojącym i po pewnym czasie mijają.

Działanie hormonów w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, niektórym przyszłym mamom mogą w tym czasie dokuczać gazy i wzdęcia. To też może być odczuwane jako ból brzucha w ciąży. 
  • Kiedy do lekarza? Gdy bóle się nasilają, dołącza do nich plamienie lub krwawienie lub wydzielina w kolorze czekoladowym (jest to krew, która uległa utlenieniu). Te dolegliwości mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem.
Uwaga! Silne bóle w dole brzucha, plamienia i krwawienia mogą towarzyszyć również ciąży pozamacicznej (zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą macicy, np. w jajowodzie lub jajniku. Sprawdź dokładnie, co to jest ciąża poza jamą macicy). Takie objawy występują zwykle w 6–7. tygodniu od zapłodnienia i wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala.

Bolesność brzucha w 2. trymestrze ciąży

Coraz mocniej rozciągająca się macica może powodować bóle podbrzusza i pleców. Dla tego okresu ciąży charakterystyczny jest też ból pojawiający się na prawo lub lewo od pępka. Czasem zaczyna się od części lędźwiowej, czasem od środka brzucha i promieniuje do pachwin. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Zazwyczaj jest silniejsze w pozycji siedzącej. Spowodowane bywa uciskiem macicy na moczowód, bo dochodzi wtedy do zahamowania przepływu moczu, który mięśnie moczowodu starają się przepchnąć do pęcherza. Ulgę przyniesie położenie się na przeciwległym boku niż kłucie. Tego typu bóle z biegiem czasu ustępują. Macica powiększa się i przesuwa ku górze, przestając uciskać na moczowody. W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się też niegroźne bóle związane z ruchami dziecka, określane jako „wiercenie się” lub „bolesne kopnięcia”.
  • Kiedy do lekarza? Jeśli bóle są silne, regularne, brzuch twardnieje. Takie dolegliwości mogą oznaczać przedwczesne odklejanie się łożyska.
Zobacz też: Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Wcześniakomama
Wcześniakomama | 2017-09-28 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W moim przypadku na początku 3 trymestru nagle pojawił się ostry ból brzucha. Mąż zawiózł mnie na pogotowie i całe szczęście, odkleiło się łożysko i Julka przyszła na świat w 29 tygodniu ciąży.

Odpowiedz

Rarara
Rarara | 2017-09-28 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w drugim trymestrze dostałam nagle ostrego bólu w dole brzucha. Okazało się, że wyrostek i musieli wycinać.

Odpowiedz

Frata
Frata | 2017-09-28 14:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie brzuch bolał jedynie w 2 trymestrze ciąży, kiedy młody zaczął zadawać kopniaki. Było to bardzo nieprzyjemne, szczególnie, że z radością kopał mój pęcherz :)

Odpowiedz

Kulka
Kulka | 2017-09-28 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie na początku ciąży bolał brzuch i do tego pojawiło się plamienie. Trafiłam na tydzień na patologię ciąży - dostawałam luteinę i środki uspokajające, na szczęście zagrożenie minęło

Odpowiedz

Malami
Malami | 2017-07-04 09:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie od jakiegoś czasu boli podbrzusze. Lekarz powiedział że to dlatego że mam "twarda macice" i że przez to mogę urodzić przed terminem

Odpowiedz

Asia
Asia | 2017-05-02 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brzuch boli mnie cały czas...bez przerwy, a wszystko jest ok. Ale z córką 14 lat temu miałam to samo, niestety.

Odpowiedz

aneta
aneta | 2016-01-01 18:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Często w ciąży występują zaparcia spowodowane uciskiem na jelita i zmianami poziomu hormonów, to one często są przyczyną bólu brzucha, dicopeg pomaga regulować częstość wypróżnień dzięki czemu przynajmniej ten problem mamy wyeliminowany.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ania
ania | aneta | 2016-08-27 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wcale nie można się zorientować ze to reklama. Żenada

Odpowiedz

iwona
iwona | 2015-10-09 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przez skracającą się szyjkę macicy musiałam leżeć na supermami poduszce ortopedycznej.. aby choronic swoje zdrowie i maluszka

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?