Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ból głowy i zawroty głowy w ciąży = kłopoty?

| aktualizacja: 01.09.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, ból głowy, zawroty głowy w ciąży
fot. Edipresse
Co zrobić, gdy w masz zawroty głowy w ciąży lub męczy cię ból głowy, czy zażywanie leków przeciwbólowych jest bezpieczne dla dziecka?

Co robić, gdy w ciąży pojawią się zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą wystąpić przy nagłej zmianie pozycji, np. gdy z leżenia próbujesz szybko wstać. W takiej sytuacji usiądź i przez kilka minut trzymaj głowę pochyloną na kolanach albo połóż się, unosząc stopy wyżej niż głowa, staraj się spokojnie i głęboko oddychać.

Warto wiedzieć: Sposoby na ból głowy w ciąży

Skąd się biorą zawroty głowy w ciąży?

Zawroty głowy w ciąży mogą być skutkiem zmieniającego się ciśnienia krwi. Gdy spodziewasz się dziecka, znacznie wzrasta jej objętość. Z reguły nie są one jednak powodem do niepokoju. Wzrost ciśnienia, podobnie jak zmiany hormonalne, mogą wywoływać również ból głowy, dlatego warto zmierzyć ciśnienie, aby wykluczyć problemy z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży.

Jak sobie radzić z bólem głowy, który towarzyszy zawrotom głowy w ciąży?

Zamiast sięgać po leki przeciwbólowe w ciąży, lepiej wymasować skronie i - jeśli tylko czujesz się na siłach - wybrać się na spacer. Gdy to nie pomoże, warto skontaktować się telefonicznie z ginekologiem, który wskaże, jakie leki przeciwbólowe można zażywać w ciąży. W sytuacji, w której nie jest to możliwe, a ból nie ustępuje, można wziąć lek z paracetamolem.

Kiedy ból głowy w ciąży powinien być powodem do niepokoju?

Większość przyszłych mam w pierwszym trymestrze ciąży skarży się na bóle głowy, które zwykle mijają w drugim trymestrze. W przypadku zaawansowanej ciąży (trzeci trymestr) ból głowy – zwłaszcza u kobiety, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma obrzęki, nie może spać, skarży się na ból w nadbrzuszu – może świadczyć o zatruciu ciążowym, czyli stanie przedrzucawkowym. Trzeba o tym koniecznie powiedzieć lekarzowi.

Polecamy: Głowa mi pęka! – czemu w ciąży miewamy migreny?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?