Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

6 sposobów na pokonanie bólu porodowego

| aktualizacja: 10.01.2016 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Ból porodowy, jego odczuwanie można łagodzić różnymi metodami
fot. Fotolia
Dla 40 proc. kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania, 40 proc. odczuwa go jako silny, zaś 20 proc. czuje, że jest nie do zniesienia. Jak pokonać ból porodowy?

Ból porodowy odgrywa w ważną rolę w czasie narodzin dziecka. Umożliwia subtelną grę hormonów, która pomaga zmagać się ze skurczami, zmobilizować siły do ogromnego fizycznego wysiłku, a potem przeżyć spełnienie i radość. Czasem jednak ból jest tak silny, że zamiast pomagać, przeszkadza. Na szczęście odczuwanie bólu można łagodzić różnymi metodami.
 

1. Dolargan (petydyna) w czasie porodu

To syntetyczny środek narkotyczny z grupy morfin. Podaje się go w zastrzyku domięśniowym lub dożylnie. Efekt przeciwbólowy zawdzięcza silnemu działaniu rozkurczowemu na wszelkie mięśnie gładkie. Stosuje się ją najpóźniej ok. trzy godziny przed końcem porodu. Najbardziej przydatny jest, gdy skurcze odczuwane są jako bardzo bolesne, a szyjka macicy pozostaje twarda i słabo się rozwiera.

Podaje się go też kobietom, które na początku porodu są przygnębione, szybko tracą siły. Środek ten nie zlikwiduje bólu, ale znacznie go ograniczy, bo rozluźnia napięte mięśnie. Ulgę poczujesz po ok. 15 minutach (zastrzyk dożylny) lub po 30 minutach (domięśniowy).
 • Co będziesz czuć po podaniu petydyny: poczujesz się pewniejsza siebie, polepszy Ci się nastrój. Łatwiej zdrzemniesz się między skurczami, by nabrać sił. Może Cię jednak ogarnąć nadmierna senność, a nawet ociężałość.
 • Jak petydyna wpływa na poród: ułatwia i przyspiesza początek porodu. Skraca okres rozwierania się szyjki macicy i zmniejsza dolegliwości z tym związane. Skurcze stają się rzadsze, ale silniejsze. Jednak, gdy mięśnie będą zbyt wiotkie, możesz słabiej przeć.
 • Czy petydyna jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka: dolargan może powodować nudności i wymioty. Przenika z krwią matki do krwi dziecka – największe stężenie stwierdza się po ok. dwóch–trzech godzinach od podania go kobiecie. Aby noworodek nie był senny, nie miał problemów z oddychaniem i ssaniem piersi, podaje się antidotum – nalorfinę (Narcan).
   

Zobacz też: położna radzi, co możesz robić w czasie porodu


2. Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe

Środek znieczulający (bupiwakaina lub ropiwakaina) podaje się przez cienki cewnik, umieszczony w odcinku lędźwiowym, pomiędzy blaszkami opony twardej otaczającej rdzeń kręgowy. W ten sposób blokuje się nerwy przewodzące bodźce bólowe do mózgu. Stosuje się je przez cały poród, najwcześniej gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 do 4 cm. W zależności od postępu porodu podaje się różne dawki, które można uzupełniać w miarę potrzeb. Znieczulenie to stosuje się także do cesarskiego cięcia. To najskuteczniejsza ze stosowanych metod. W 75–100 proc. zmniejsza odczuwanie bólu. Działa po 10–20 minutach (czytaj też: znieczulenie zewnątrzoponowe – zalety i wady).
 • Co będziesz czuć po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowe: zakładanie cewnika, choć jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, może być nieprzyjemne, podobnie jak początkowe uczucie drętwienia i chłodu. W pierwszym okresie porodu najczęściej można chodzić. Później będziesz musiała leżeć, bo pod wpływem znieczulenia mogą wiotczeć Ci mięśnie nóg.
 • Jak znieczulenie zewnątrzoponowe wpływa na poród: t forma znieczulenia przyspiesza rozwieranie szyjki, skracając I okres porodu. Może natomiast przedłużać drugi okres – gdy nie możesz chodzić i słabiej czujesz skurcze, masz mniejszą motywację do zakończenia porodu, więc przesz mniej efektywnie. Dostaniesz wówczas oksytocynę, by przyspieszyć urodzenie dziecka. Troska o stan zdrowia zarówno Twój jak i malucha, będzie wymagała częstego monitorowania (pomiar ciśnienia krwi, tętna itp). Leż wówczas na boku – dziecko będzie lepiej dotlenione.
 • Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne dla Ciebie i dziecka: przy obecnie stosowanych metodach (nowe preparaty, w niewielkich ilościach) nie wpływa ujemnie na dziecko. U kobiet może obniżać ciśnienie krwi i – niezbyt często – powodować efekty uboczne: ból lub zawroty głowy. Zaburzenia czucia i inne powikłania są rzadkie (raz na 10–20 tys. przypadków). Znieczulenie zewnątrzoponowe wymaga stałej obecności anestezjologa.
   

Zobacz też: poród to współpraca matki i dziecka


3. Oddychanie relaksacyjne w czasie porodu

Polega na świadomym, regularnym oddychaniu w czasie skurczów. Stosuje się je przez cały poród – najczęściej do pokonania silnego bólu podczas skurczu i gdy kobieta niepokoi się tym, co czuje. Umiejętność zapanowania nad bólem zależy od kobiety.
 • Co będziesz czuć, gdy zastosujesz oddychanie relaksacyjne: początkowo może być Ci trudno uspokoić oddech, bo pod wpływem bólu staje się on nieregularny i płytki. Potem poczujesz, że masz wpływ na odczuwanie skurczów, możesz sama pomóc sobie i dziecku.
 • Jak oddychanie relaksacyjne wpływa na poród: regularne, dostosowane do rytmu skurczów oddychanie ułatwia relaks i poprawia efektywność porodu. Lepiej dotleniony organizm jest zdolny do większego wysiłku.
 • Czy oddychanie relaksacyjne jest bezpieczne dla Ciebie i dziecka: pamiętaj, że zbyt głębokie oddychanie zmniejsza dopływ krwi do mózgu i macicy.

   

Zobacz też: co może zdziałać mężczyzna przy porodzie


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

matka
matka | 2017-08-27 15:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

urodzilam dwoje dzieci naturalnie, bez srodkow przeciwbolowych. Drugie dziecko bylo latwiej, akcja porodowa przebiegala ksiazkowo i moge powiedziec, ze bylo do zniesienia, bardzo pomoglo oddychanie. Co do dolarganu mam obawy, gdyz kiedys w szpitalu podano mi z powodu innego rodzaju bolu - urwal mi sie film, obudzilam sie nastepnego dnia

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-04-24 15:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tam poród miałam fajny mimo że rodziłam ponad 5 kg dziecko naturalnie bez znieczulenia. I następnym razem też nie chcę żadnych ulg. Poród trzeba przeżyć taki jaki jest bo decydując się na dziecko decydujemy się na poród i na ból. Poród jest pięknym przeżyciem

Odpowiedz

melpomena
melpomena | 2011-04-25 23:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słyszałam od kilku osób, które miały styczność z aparatem tens, że to dobra metoda,

Odpowiedz

Joanna
Joanna | 2011-04-22 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

TENS to najlepsza metoda! Polecam wszystkim nie tylko przy porodzie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jackie
jackie | Joanna | 2011-05-11 21:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja miałam na ból kręgosłupa i był skuteczny...

Odpowiedz

Patii1985
Patii1985 | Joanna | 2013-08-12 12:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto, też mi mówiono

Odpowiedz

Monika
Monika | 2007-06-26 08:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo mnie ten artykuł zainteresował, mimo że jeszcze dzieci nie mam, ani ich nie planuję, to warto wiedzieć to i owo. Można wtedy troche w towarzystwie młodych mam "poświecić" wiedzą. Ponadto bardzo podoba mi się forma napisania tego artykułu, jest on podany w skondensowanej formie, i wiadomo gdzie co i jak. Bardzo mi się podoba. Gratuluję.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?