Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ból u niemowlęcia: jak go złagodzić

| aktualizacja: 04.02.2013 | 2

Skóra maluszka jest bardzo delikatna. Jeśli porobią się na niej odparzenia, są bardzo bolesne. Ból towarzyszy też kolce, zapaleniu ucha, gardła, wysokiej gorączce.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Niemowlę uspokajanie
fot. RF
 

Jak rozpoznać, czy boli

Małe dziecko nie powie ani nie pokaże, co je boli. Jednak uważnie obserwując dziecko, możesz poznać, że odczuwa ból, jak jest on silny i w którym miejscu zlokalizowany. Małe dziecko reaguje na ból całym swoim zachowaniem. 
O tym, że niemowlę coś boli, może świadczyć:
Płacz. Dziecko może płakać z wielu powodów (głód, zmęczenie, przestrach, nuda, niewygoda), jednak płacz z powodu bólu jest specyficzny: dziecko zawodzi, po chwili kwili, krzyczy, pręży się, milknie, a po chwili znów zaczyna płakać. 
Wygląd. Dziecko jest zaczerwienione, szczególnie na twarzy (to niekoniecznie z powodu Zachowanie. Dziecko jest napięte, próbuje podkurczyć nóżki, zaciska piąstki i z całej siły wpycha je do buzi.
 

Jak sprawdzić, co boli

Jeśli dziecko miało szczepienie i lekko spuchła mu rączka w miejscu ukłucia, wiadomo, co boli. Podobnie, gdy skóra pod pieluszką jest mocno zaczerwieniona. Jeśli przyczyna bólu nie jest widoczna, podpowie o niej zachowanie maluszka. 
Ból ucha. Dziecko  głośno płacze, pociera główką o poduszkę, przytula się do niej. Nie chce ssać piersi, pić z butelki, ssać smoczka uspokajaczka (ssanie zwiększa ciśnienie w uchu i wzmaga ból). Kilkumiesięczne niemowlę może ciągnąć się za ucho albo ocierać nim o łóżeczko. 
Ból gardła. Dziecko nie chce jeść ani pić.
Ból brzuszka. Malec płacze, przykurcza nóżki, nie chce, by zmieniać jego pozycję.
Pleśniawki. Niemowlę płacze, nie chce jeść i pić.
Ząbkowanie. Dziecko się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione. 
 

Jak pomóc, gdy boli

Płaczącego malca nie pozostawiaj samemu sobie. Weź go na ręce, łagodnie go pokołysz (łagodnie, gdyż gwałtowne ruchy mogłyby raczej tylko zwiększyć ból). Pomóc może pogłaskanie po główce, brzuszku, plecach, dłoniach. Mów do dziecka łagodnie, przyciszonym głosem, możesz mu też zaśpiewać cichą kołysankę.
Jeśli ból nie jest duży, to pomoże. Jeśli silny, zachowanie malca albo wcale się nie zmieni, albo nawet będzie głośniej płakał. 
Kolka. Pomagają masaże brzuszka, noszenie na rękach, kołysanie, ciepła kąpiel.
Ząbkowanie (dolegliwości mogą pojawić się nawet na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka). Pomasuj dziąsła dziecka gazikiem namoczonym w chłodnej wodzie. Pomaga też podanie dziecku gryzaczka, posmarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie.
Choroba. Zmierz dziecku temperaturę. Jeśli przekracza 38 stopni C, trzeba ją obniżyć. Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli dziecko ma więcej niż 3 miesiące, podaj lek na gorączkę (z paracetamolem lub ibuprofenem).
 
Uwaga: szybki kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli dziecko:
* ma mniej niż 3 miesiące,
* ma więcej niż 3 miesiące, ale dodatkowo: wymiotuje, ma biegunkę, nie chce jeść ani pić. 
* nie ma gorączki, ale ból nie ustaje i jest silny. 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

renata
renata | 2015-03-29 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wypróbowałam milifen kiedy moja córcia ząbkowała i muszę przyznać że noce były spokojniejsze, podawałam zarówno na ból kiedy widzę że mała bardzo się męczy ale również na gorączkę bo ma on także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne

Odpowiedz

fantastic34
fantastic34 | 2013-02-28 17:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moją Madzię bardzo bolą dziąsełka kiedy zaczynają się przebijać ząbki.Płacze, gorączkuje, wpycha wszystko do buzi, aby jej ulżyć podaje Milifen, syropek na bazie ibuprofenu, ma truskawkowy smak, ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Na szczęcie mamy już ponad połowę ząbków.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?