Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Gdy boli ucho

| 19.08.2008 | 0

Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również w czasie wakacji. Podpowiadamy, co je może powodować i jak sobie z tym poradzić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
lekarz, badanie, ucho, maluch, dziecko
To ostatnia rzecz, którą chciałabyś usłyszeć na urlopie. Komunikat: „Mamo, boli mnie ucho” wcale nie musi oznaczać choroby – przyczyną bólu bywa np. wizyta nieproszonego gościa, jednak nigdy nie wolno go zlekceważyć. Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one:

Zapalenie ucha środkowego
U małych dzieci trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest niczym polskie autostrady: szeroka, a zarazem krótka, dlatego nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Maluchy z uczuleniem na pyłki mogą nawet chorować więcej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). W wypadku niemowląt przyczyną choroby mogą być także wymioty i odbijania. Objawy zapalenia ucha to ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka. U niemowląt są mniej charakterystyczne – dziecko jest rozdrażnione, płacze, ma gorączkę i kłopoty ze ssaniem.
Co robić? Z malcem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami.

Przechłodzenie
Gdy szkrabowi po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu przechłodzenia, zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona, chłód odczuwa jako ból. Malec może także się rozchorować.
Co robić? Osuszaj ręcznikiem po kąpieli uszy malca, ale nic do nich nie wkładaj. Resztek wody można się pozbyć, przechylając głowę. Jeśli podejrzewasz zapalenie ucha, idź z dzieckiem do lekarza.

Zapalenie ucha zewnętrznego
Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki. Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy to dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym).
Co robić? Z malcem trzeba iść do lekarza – czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.

Uraz
Bywa, że w czasie zabawy ktoś komuś wkłada do ucha patyk, np. po to, żeby sprawdzić, czy uda się go wyjąć z drugiej strony. Błonę bębenkową można uszkodzić także podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym (można nim oczyszczać tylko jego ujście i zakamarki małżowin).
Co robić? Każdy uraz błony bębenkowej wymaga szybkiej wizyty u laryngologa. Lekarz oczyści przewód słuchowy i ewentualnie „załata dziurę”. Do ucha nie wolno wlewać żadnego płynu, bo kropelka krwi, która tworzy się na uszkodzonej błonie bębenkowej, jest niczym plasterek: umożliwia wytworzenie blizny, chroni ucho środkowe przed wtargnięciem bakterii. Dziecku trzeba podać antybiotyk.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?