Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kłopoty z brzuszkiem po soku?

| aktualizacja: 30.12.2014 | 0

Małe dzieci nie powinny pić zbyt dużo soków owocowych. Ich nadmiar może spowodować kłopoty z brzuszkiem. Nie za dużo, czyli ile? Na pytanie odpowiada pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Chłopiec pije soczek
fot. Fotolia
Pytanie mamy: Staram się prawidłowo karmić mojego rocznego Tomka. Gotuję mu kaszki, na obiad dostaje rybę lub mięso i warzywa. Codziennie zjada też owoce i pije dużo soków z  kartonów (nawet dwie szklanki). Niestety ostatnio dokuczają mu wzdęcia. Czasem chyba boli go brzuch i ma rzadkie kupki. Czy to wina wirusa, czy błędów w diecie? 
~Emilia z Kołobrzegu

Soki w kartonach zazwyczaj zawierają dodatek cukru i nie są przeznaczone dla dzieci. Duża ich ilość może rzeczywiście wywoływać wzdęcia, odgłosy przelewania w brzuszku i rozluźnienie stolców. Nadmierna ilość słodkich soków (powyżej 150 ml dziennie) przyczynia się też do zmniejszenia apetytu. Proszę zatem stopniowo przejść na soki przecierowe, przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Pragnienie u dziecka powinno być zaspokajane niskozmineralizowaną wodą i do tego warto przyzwyczajać Tomka.

Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Zobacz też: Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?