Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Masaż szyjki macicy podczas porodu

| aktualizacja: 04.12.2013 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, ciąża ,mama, brzuszek
Czemu ma służyć masaż szyjki macicy w trakcie porodu? Odpowiada ginekolog położnik.
W trakcie narodzin mojej córeczki lekarz położnik zrobił mi bardzo bolesny masaż szyjki macicy. Czemu to miało służyć? I czy taki zabieg naprawdę był potrzebny? Karolina Matuszewska, 28 lat

Prawdopodobnie było to konieczne dla postępu akcji porodowej. Szyjka macicy składa się z włókien mięśniowych i włókien tkanki łącznej, które w czasie porodu powodują jej skracanie się i rozszerzanie. Gdy jednak mięśnie są napięte, szyjka jest twarda i mimo regularnej czynności skurczowej macicy nie rozwiera się (jest to tzw. dystocja szyjkowa).
W takiej sytuacji masaż pomaga zmiękczyć szyjkę i dzięki temu przyspieszyć poród. Lekarz lub położna palcem masuje szyjkę macicy, próbując otworzyć jej kanał i oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ściany macicy. Aby można było zastosować tę metodę, lekarz musi znać położenie łożyska, a rozwarcie szyjki macicy musi być przynajmniej na palec. Choć jest to bolesny zabieg, często pozwala uniknąć cięcia cesarskiego.
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

anita01
anita01 | 2010-09-21 11:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masaz szyjko podczas porodu wykonano mi 3krotnie za kazdym razem pytano czy chce,przed pierwszym masazem powiedziano mi na czym to polega i uprzedzono ze to bardzo boli i faktycznie boli mega mega mocno zwlaszcza ze wykonuje sie to podczas skurczu - efekt FANTASTYCZNY bardzo przyspieszylo to rozwiranie szyjki jestem pewna że dzieki temu urodziłam kilka godzin wczesniej niz gdyby masazu mi nie wykonano

Odpowiedz

cotti
cotti | 2010-08-30 23:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jasne, niech kobieta cierpi, Polki mają rodzić jak w średniowieczu - w bólach. A wystarczy żel na dojrzewanie szyjki... ale w polskich szpitalach bardzo rzadko się go stosuje (Prepidil)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?