Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak sprawdzić, czy dziecko ma boreliozę?

| aktualizacja: 13.06.2017 | 6

Wakacje to czas, kiedy dzieci są bardziej narażone na ugryzienie przez kleszcze. Sprzyjają temu częste wycieczki do lasu, na łąkę, czy nad jezioro. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy kleszcz nie zaraził dziecka boreliozą.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziecko na badaniu u lekarza
fot. Fotolia

Jakie są objawy boreliozy u dzieci?

Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami w kolejnych okresach choroby.
  • W pierwszym stadium może wystąpić rumień wędrujący, który pojawia się na skórze w miejscu ukłucia kleszcza. Wiele osób uważa, że jeśli po ugryzieniu kleszcza rumień się nie pojawił, to nie doszło do zarażenia się boreliozą. Niestety nie jest to prawdą. Rumień wędrujący pojawia się zaledwie w 30-50 proc. przypadków, w których doszło do zarażenia. W pozostałych choroba podstępnie może rozwijać się przez lata. W pierwszych tygodniach po kontakcie z kleszczem może pojawić się również zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, gorączka i sztywność karku.
  • W drugim stadium choroby występują takie objawy boreliozy jak zmiany zapalne narządów wewnętrznych.
  • Trzecie stadium to przewlekła infekcja trwająca, która może trwać wiele lat niszcząc organizm.
Dlatego po powrocie z wycieczki należy dokładnie obejrzeć skórę, a jeśli zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować.

Czytaj także: 4 najczęstsze objawy boreliozy

Jak sprawdzić, czy dziecko ma boreliozę?

Wkłucie kleszcza jest bezbolesne (wydzielina kleszcza działa znieczulająco) i może pozostać niezauważone. Typowymi miejscami ukąszeń są: głowa, uszy, miejsca zgięcia dwóch stawów, ręce czy nogi. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami Borrelia burgdorferi, które wywołują boreliozę. Szacuje się, że chorobę tę może przenosić około 30 procent kleszczy. Jeśli bakteria dostanie się do organizmu rozmnaża się w komórkach w miejscu infekcji, drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych i w efekcie może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego.

Jeżeli obawiamy się, że dziecko może być zarażone boreliozą, należy wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał. Bakterie, które są przenoszone przez owada podczas ugryzienia kleszcza, powodują wytwarzanie przez organizm przeciwciał (IgG, IgM). Można je wykryć po 4 tygodniach od ukąszenia. Wyniki wątpliwe i pozytywne są weryfikowane metodą Western-blot. Bezpośrednie wykrycie Borrelia burgdorferi jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom genetyki molekularnej.

Konsultacja: Dr n. biol. Magdalena Macko

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Borelioza
Borelioza | 2017-09-22 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko miało rumień ale ma pupie a kleszcz ugryzł go w szyję także na początku nie wiązałam tego ze sobą ale jednak to było to

Odpowiedz

Defetysta
Defetysta | 2016-08-18 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Elisa można zrobić ale jeśli wyjdzie negatywny (tak jest w większości wypadków) absolutnie nie należy mu ufać. "Szczęściarze" ci, którym Elisa wychodzi dodatni. Najlepiej zrobić od razu test KKI metodą Western Blot w obu kategoriach (IgM i IgG). Niestety to płatny test a NFZ go nie refunduje. Poza tym - przy pojawiających się niewyjasnionych objawach ze najlepiej od razu poszukać lekarza, który specjalizuje się w leczeniu boreliozy. Zwykły lekarz rodzinny czy zakażnik nie ma większego pojęcia o tej chorobie.

Odpowiedz

agata
agata | 2016-04-17 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas objawy nie były typowe dla boreliozy ale dla pewności zrobiliśmy test z Medgenetix i niestety podejrzenia lekarza sprawdziły się, szybka interwencja, antybiotyki...

Odpowiedz

AL
AL | 2015-11-23 00:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rumień pojawia się rzadko...

Odpowiedz

Adrianna
Adrianna | 2015-06-19 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od lat choruje na borelioze ja nie miałam rumienia jedynymi objawami były bardzo silne bole głowy omdlenia i dezorientacja oraz problemy z pamięcią i mową np zaczynałam coś mówić i nagle traciłam wątek zapominałam co mowiłam zdaźało się źe nie wiedziałam gdzie jestem...
U mnie nastepstwem boreliozy jest równieź neuroborelioza problemy z chodzeniem bole mieśni drętwienia kończyn.
Nie sądziłam źe to jest aź taka okropna choroba:-( teraz jestem po kilku m-c leczenia szpitalnego kroplówkach z antybiotykiem antybiotykach doustnych etc ale nadal mam bolerie w sobie i odczówam jej następstwa a najgorsze źe nigdy się nie wylecze ewentualnie moźna to podleczyć....

Odpowiedz

Ola
Ola | 2014-07-23 17:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podobno nie zawsze widać rumień.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?