Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zbyt zmęczeni na seks - psycholog komentuje list czytelniczki

| aktualizacja: 26.10.2015 | 6

Co robić, gdy starania o dziecko przedłużają się, a zmęczenie i stres skutecznie odbierają ochotę na seks? Taki problem ma Kinga, która przysłała do nas list. Poprosiliśmy, by odpowiedziała na niego Iwona Wasilewko - psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
sypialnia, kobieta, mężczyzna, para, stres, zmęczenie, seks
fot. Fotolia
Długie starania o dziecko często prowadzą do tego, że do sypialni wkrada się rutyna. Historia naszej czytelniczki pokazuje, że problem może być o wiele bardziej złożony.

List czytelniczki

„Mam 32 lata i jestem mężatką. Od ponad 4 lat staramy się o dziecko. To oznacza, że wiem jak obliczyć dni płodne i robiłam to blisko 50 razy, a potem w napięciu czekałam, aż mąż wróci z pracy i będziemy uprawiać seks. Na początku bardzo nas to podniecało, zbliżenia zawsze oznaczały orgazm. Teraz jest zupełnie inaczej. Seks przestał mnie cieszyć, czuję, że stał się tylko środkiem do celu. Często jestem tak zmęczona po pracy, że zasypiam nim mąż skończy myć zęby. Jestem wykończona pracą i wykończona napięciem, które pojawiło się między nami. Czuję, że coś wisi w powietrzu, ale nie potrafię zacząć rozmowy na ten temat. Wiem, że brak seksu w naszym związku nie prowadzi do niczego dobrego, no i oddala starania o dziecko. Z drugiej strony, muszę czasem zmuszać się do seksu, bo wiem, że tak będzie dla nas lepiej.”
Marta Z., 32 lata

Rady psychologa dla starający się o dziecko

O odpowiedź na list poprosiliśmy Iwonę Wasilewko, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni:

Niechęć do podejmowania aktywności, także w sferze intymnej, często tłumaczona jest zmęczeniem związanym z przeciążeniem pracą. Należy jednak pamiętać, że zmęczenie mogą wywoływać także problemy natury somatycznej lub psychicznej. Zdarza się, że kiedy sami nie chcemy przyznać się przed sobą, czego w istocie pragniemy, doświadczane z tego powodu napięcie, zaczyna być odczuwane jako zmęczenie. Zidentyfikowanie tłumionych i nieuświadamianych lęków oraz ich przyczyn, może stanowić sporą trudność. Dlatego też pomocna w tym może okazać się rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.
Przeczytaj: Psychoterapia dla starających się o dziecko

Stres obniża libido i utrudnia zajście w ciążę

Jeśli zmęczenie rzeczywiście wynika z przeciążenia pracą, musimy zdecydować, co w naszym życiu jest obecnie priorytetem. Często zapominamy, że dysponujemy ograniczoną ilością zasobów, także zasobów energii. Jeżeli wszystkie przeznaczymy na pracę i obowiązki domowe, to nie starcza ich już na inne aktywności. Brak energii określany jako zmęczenie, obniża też naszą odporność na stres i zdolność radzenia sobie z nim. To sprawia, że reagujemy silnymi negatywnymi emocjami, nieadekwatnymi w stosunku do bodźca, który w innych okolicznościach nie spowodowałby takiego zachowania. Wybuchy złości i gniewu lub rozdrażnienie na pewno nie sprzyjają miłej atmosferze i seksualności.
Przeczytaj: Od czego zależy twoje libido?

Seks i starania o dziecko

Zbliżenia intymne nie powinny  kojarzyć się z obowiązkiem i przymusem. Mechaniczne potraktowanie seksu jako zadania do wykonania w procesie starania się o dziecko oraz  sztywne podporządkowanie aktywności seksualnej czy dniom płodnym, prowadzi  często do rutyny lub staje się przyczyną przykrego napięcia spowodowanego odczuwaną presją. Może to potęgować frustrację i stres, a nawet powodować problemy  w związku (utrata atrakcyjności i poczucia bliskości z partnerem, oddalenie emocjonalne).  Obniża to kondycję psychiczną u obojga i wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, co utrudnia zapłodnienie i utrzymanie ciąży.
Pomocna może się okazać koncentracja na partnerze i wspólnym miłym spędzaniu czasu, gdzie zbliżenie będzie tego naturalną konsekwencją, a nie wymuszoną określonym terminem aktywnością.

Rady psychologa:
  • Zastanów, czego tak naprawdę chcesz i co jest dla teraz najważniejsze
  • Dokonaj zmian w swoim życiu, delegując obowiązki i wykonując tylko to, co istotne i niezbędne
  • Zadbaj o czas wolny, relaks i wypoczynek
  • Miej na uwadze, aby starania o dziecko nie zdominowały twojego życia i nie były jedynym celem intymnych zbliżeń
  • Traktuj seks jako okazję  do zabawy, odprężenia i pogłębienia więzi z partnerem
  • Pamiętaj o cierpliwości, zrozumieniu i zainteresowaniu okazywanym partnerowi
  • Nie rezygnuj z romantyzmu i pozytywnego zaskakiwania partnera, aby wasze życie seksualne było satysfakcjonujące.
Przeczytaj także:
Emocje i stres wpływają na pary walczące z niepłodnością
Jak pozbyć się stresu, które utrudnia zajście w ciążę
Co robić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?
dr n. zdr. Iwona Wasilewko konsultacja: dr n. zdr. Iwona Wasilewko
Psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

natalia_8711
natalia_8711 | 2016-02-14 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na szczęście z mężem byliśmy młodzi, gdy podjęliśmy decyzję o dziecku. Stwierdziliśmy, że spróbujemy, bez napinki , że musi być, ale dla przyjemności. Wyszło od razu :) ale wiele par idzie do łóżka z nastawieniem, że teraz musi być z tego dziecko.... a nic nie wychodzi, poza rozdrażnieniem obu stron....

Odpowiedz

Dagmara
Dagmara | 2015-10-26 00:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zasypiam ze zmęczenia już przy kolacji

Odpowiedz

Marcelinka
Marcelinka | 2015-09-21 13:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakbym o nas czytała. Próbowaliśmy odpuścić, jak nam radzono, ale nic to na prawdę nie dało. Poszliśmy do kliniki, w naszym przypadku był to invimed. Postawiono diagnozę, zaczęliśmy się leczyć, teraz mamy zdrowe dzieci z invitro, a kochamy się wreszcie dla przyjemności.

Odpowiedz

marzena36
marzena36 | 2015-09-11 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My z mężem przez kilka lat staraliśmy się o potomstwo...Niestety w niektórych sytuacjach nasze zbliżenia były bardziej z obowiązku..trudno w takiej sytuacji czerpać z tego przyjemność...W pewnym momencie podjęliśmy wspólną decyzje o in-vitro.. Nawet jadąc na pierwszą wizytę miałam mnóstwo wątpliwości..Udało nam się przy drugim podejściu. Jesteśmy teraz rodzicami. Ta wspólna decyzja pomogła nam..

Odpowiedz

RobinGood
RobinGood | 2015-08-30 10:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mówi się, że mężczyźni to zadaniowcy. Drogie panie, ale tu nie chodzi o to, żeby po powrocie z pracy usłyszeć: "Ściągaj spodnie, robimy dziecko". Czasem ta determinacja w staraniach o dziecko i upraszczanie komunikatu totalnie rozwala związek

Odpowiedz

Anita
Anita | 2015-08-29 21:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas pomógł 2-tygodniowy wyjazd. Najpierw nikt nic nie mówił, potem była kłótnia, a przez ostatni tydzień (i aż do dziś) sielanka i ponowny rozkwit miłości w związku. Chyba potrzebowaliśmy takiego oczyszczenia atmosfery, bo choć oboje bardzo pragniemy mieć dziecko, to długie starania, ciągłe badania, obliczenia...etc. przerosły nas

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?