Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Bransoletki z gumek są bezpieczne! Gorąca informacja UOKiK

| aktualizacja: 02.12.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Bransoletki z gumek
fot. Fotolia
Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskich sklepów nie jest groźna dla dzieci – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jeśli bałaś się, że twoje dziecko bawi się niebezpiecznymi zabawkami, możesz być teraz spokojna.

W listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało 10 partii popularnych gumek i zawieszek do wyplatania tak modnych wśród dzieci bransoletek. Osiem z nich Inspekcja Handlowa pobrała ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na naszej granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek w różnych kolorach badane były także zawieszki, których dzieci używają przy wyplataniu bransoletek (inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów).

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów – związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc. jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek (zawierających i gumki, i zawieszki) pochodzących z polskich sklepów nie zawiera szkodliwych dla dzieci substancji.

Zobacz też: Jak zrobić słodkie ozdoby na choinkę

Niestety, badania zawieszek do gumkowych bransoletek, zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej wykazały, że został w nich przekroczony dopuszczalny poziom stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki – komplety zawierające 10 i 23 różne zawieszki – nie zostaną dopuszczone do sprzedaży w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

UOKiK, który przygląda się gumkom do wyplatania bransoletek od połowy września, otrzymał też z czterech państw Unii Europejskiej potwierdzenie, że w zbadanych przez nie zestawach gumek nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Sprawdź też, czy zabawka, którą chcesz kupić, nie znajduje się w:

Źródło: www.uokik.gov.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?