Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Brzydkie słowa

| aktualizacja: 04.09.2007 | 2

Twoje dobrze ułożone dziecko zaczyna nagle używać wyrazów, które nie przeszłyby Ci przez gardło? Nie wiesz, jak to przeżyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Maluch w wieku przedszkolnym błyskawicznie uczy się nowych słów, nie dzieląc ich na ładne i brzydkie.

Zapamiętuje to, co usłyszy w autobusie lub sklepie. Zajęty rysowaniem albo zabawą wsłuchuje się w dialogi filmowe lub w audycję w radiu. Duży wpływ na jego słownictwo mają też rówieśnicy. Pięciolatek odczuwa silną więź z grupą i chce ją naśladować.

Brzydkie słowa zazwyczaj bardzo śmieszą przedszkolaki i dlatego mogą być wypowiadane dla zabawy. Znaczenie nadaje im dopiero reakcja dorosłych. Maluch szybko się orientuje, że w ten sposób natychmiast zwraca na siebie uwagę. Jeśli rodzic rozzłości się, dziecko odkrywa nową metodę skuteczną na wytrącenie mamy lub taty z równowagi. A to daje mu poczucie władzy.

Jak więc reagować? Spokojem. Jeśli dziecko przekona się, że brzydkie słowa nie wywołują u Ciebie żadnych emocji, jest szansa, że o nich bardzo szybko zapomni. Dla pięciolatków przekleństwa często są rodzajem agresji słownej, w ten sposób dzieci próbują wyrazić swój gniew, wyładować złość. Niektóre maluchy przeklinają, kiedy jest im smutno lub czują się zdenerwowane. Warto porozmawiać wtedy z dzieckiem, wypytać je o kłopoty w przedszkolu. Warto też znaleźć inne słowa, które opiszą to, co maluch przeżywa, a które pozwolą mu rozładować drzemiące w nim napięcie.

Choćbyś bardzo się starała, nie ma sposobu, aby uchronić dzieci przed kontaktem z brzydkimi słowami. Z pewnością prędzej czy później malec gdzieś się z nimi zetknie. Dlatego warto go na takie spotkanie przygotować, wyjaśniając, dlaczego nie powinien tak mówić. Wprowadzanie zakazu używania brzydkich słów nie ma sensu, bo wszystko, co zakazane, jest jeszcze bardziej pociągające i atrakcyjne, szczególnie dla najmłodszych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

p1234
p1234 | 2015-02-08 01:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nic mi to nie pomoglo, jak sie milczy jest tylko gorzej, a ciekawi mnie jak mam wytlumaczyc mu slowo ku... i chu.... ktore podklapal na imprezie urodzinowej. w mojej rodzinie .. :( artykul bardzo slaby.. choc tlumacze synowi ze lepiej powiedziec kurcze pieczone on wie swoje... nawet jak go laskotam to jest tylko ku ... ku... ku...hihihih ku.... :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

endex
endex | p1234 | 2017-03-26 19:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

xD

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?