Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

To jedyny taki szpital w Polsce. Przez brak pieniędzy wstrzymano operacje

| aktualizacja: 17.08.2017 | 0

Jeśli szpital wstrzyma operacje, dzieci zaczną się rodzić z poważnymi wadami. Czy tego chce NFZ?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kobieta w ciąży podczas badania USG
fot. Fotolia
Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu to jedyny szpital w Polsce, w którym przeprowadza się operacje przepukliny rdzeniowej u nienarodzonych dzieci, jeszcze w łonie matki. Z powodu braku środków szpital wstrzymał operacje.

NFZ zabiera pieniądze, szpital wstrzymuje operacje

Koszty operacji są większe niż środki otrzymywane z NFZ. W związku z tym dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, w którym mieści się Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, zadecydowała o wstrzymaniu kolejnych operacji. Od 2017 roku po każdej operacji NFZ, zamiast zwracać koszty poniesione przy operacji, wypłacał szpitalowi ryczałt w wysokości 18 tys. zł (koszt operacji wynosi 45 tys. zł).

Operacja w Bytomiu to jedyna szansa

Operacje przepukliny rdzeniowej, przeprowadzone jeszcze w łonie matki, dają dzieciom szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po narodzinach. Chociaż operacja nie leczy całkowicie, wspomaga rozwój dzieci, zmniejsza stopień niepełnosprawności i znacznie minimalizuje ryzyko wodogłowia.

"[Dzieci] są sprawniejsze intelektualnie i ruchowo. Najczęściej będą poruszały się za pomocą różnych przyrządów ortopedycznych, ale nie będą przykute do wózka. Chodzi nam właśnie o to, aby mogły uzyskać samodzielność" – powiedziała PAP prof. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli NFZ nie zacznie finansować operacji, jedyne miejsce w Polsce, w którym przeprowadza się operacje dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową, przestanie funkcjonować. Tym samym dzieci z rozszczepem kręgosłupa stracą szansę na normalne życie.

Zobacz także: Takich operacji nie robi nikt w Polsce! Szpital w Bytomiu ratuje dzieciom życie

Źródło: rynekzdrowia.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?