Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Cesarka czy poród naturalny

| aktualizacja: 31.03.2016 | 7

Czy cesarskie cięcie nie jest czasem zbyt pochopnie traktowane jako ucieczka od bólu? Poznaj przebieg zabiegu i jego konsekwencje. I podejmij świadomą decyzję.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
poród
fot. Fotolia
Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się ostatnio w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny oraz… nieco niepokojącym wielu lekarzy zjawisku cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Coraz więcej badań polskich i zagranicznych lekarzy (neonatologów) podkreśla fakt, że cesarskie cięcie jest zawsze wyborem mniejszego zła i nie pozostaje obojętne dla stanu zdrowia dziecka.

Kiedy potrzebna jest cesarka?

W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona jeszcze przed zajściem w ciążę, np. z powodu wady w budowie miednicy mamy lub schorzenia, które wysiłek przy porodzie mógłby pogłębić (np. wada serca, choroby siatkówki oka itp.). Decyzję o cesarskim cięciu lekarz podejmuje razem z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Ale zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych powikłaniach u niej i u dziecka.

Jak wykonuje się znieczulenie?

Znieczulenie przewodowe nie boli, ale przyszłe mamy boją się go bardziej niż cięcia (podczas wkłucia odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała). Są dwa jego rodzaje: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.
Przy takim znieczuleniu:
  • sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem;
  • leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, zatem lekarz operuje w mniejszym pośpiechu;
  • możesz zobaczyć swoje dziecko, przytulić i przystawić je do piersi natychmiast po jego urodzeniu.

Kiedy podaje się narkozę?

Stosuje się ją w nagłych sytuacjach, bo działa szybko i dziecko można niemal natychmiast wyciągnąć, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia.
Przy narkozie:
  • tracisz całkowicie świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka;
  • jesteś intubowana, czyli personel medyczny sprawnie zakłada ci niedużą rurkę do tchawicy, żeby podtrzymać oddychanie;
  • dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.
     
Czytaj też: Jak przygotować się do cesarki - krok po kroku?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Zastanowcie sie dobrze
Zastanowcie sie dobrze | 2016-05-05 03:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzilam naturalnie mialam 10cm i parte przez ponad pol godziny, musieli zrobic cesarkę. Bol po cesarce to pestka moglabym miec 4 takie pod rzad nie bylo by porownania z bolem w czasie skurczy. Nie wyobrazam sobie bólu przechodzenia przez kanal rodny... To byla trauma cala szczeke zebow by mi wyrwali i nie bylo by porownania z tym bolem. Dlatego chore sa osoby mowiace ze cesarka gorsza gozej sie dochodzi itd naczytalam sie o tym cudzie narodzin ... Mialo byc tak pieknie a bolalo tak ze oddychac nie moglam i podawali mi tlen... Dlatego kretyni pisza artykuly. Nie spodziewalam sie ze bedzie to az taki ból i nawet najmroczniejsze opisy internetowe nie oddaja tego bolu . tego nie da sie opisac to trzeba przeżyć.

Odpowiedz

Goja
Goja | 2014-02-26 08:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko super, ale pragnę zaznaczyć, że znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest podawane od razu, tylko jak już zaczynamy sobie wyrywać z bólu włosy z głowy a więc dużo musimy przejść same zanim odczujemy jakąkolwiek ulgę.

Odpowiedz

ewa
ewa | 2011-10-25 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje pierwsze dziecko urodziłam przez cesarskie cięcie i mimo, że wspominam je bardzo dobrze, praktycznie żadnych dolegliwości bólowych, żadnych problemów z karmieniem dziecka piersią, to bardzo chciałbym aby kolejny poród odbył się jednak siłami natury

Odpowiedz

Mama
Mama | 2011-07-11 12:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pierwszy poród miałam siłami natury, były małe komplikacje ale wspominam go dobrze, rodziłam tylko 4 godziny i szybko doszłam do siebie. Teraz jestem w 37 tygodniu, dziecko jest duże a ja boję się cesarki po opowieściach koleżanek, które tego tek wspaniale nie wspominaja zwłaszcza połogu ....

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2011-01-12 22:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

urodzilam dwoje dzieci naturalnie a trzecie przez cesarskie ciecie, ktore moim zdaniem jest rewelacyjne i zupelnie bezbolesne przed i po porodzie, nawet polog jest o wiele krotszy i lagodniejszy.

Odpowiedz

Edyt@
Edyt@ | 2010-06-24 10:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ha ha dobre...miałam dwa cięcia a ból po nim jest niesamowity mimo środków znieczulających.I nie jest to tylko moje zdanie czy kwestia tzw progu bólu (choć i to nie jest bez znaczenia.Na odzdziale było nas po cięciu ze 20 i wszystkie nieźle kwiczały z bólu.Może i bólu nie powinno sie odczuwać gdyby środki przeciwbólowe zostały podawane prawidłowo ale w naszych polskich warunkach daja na tyle,żeby się im na odzdziale z bólu nie wykończyć .Więc ten tekst w artykule o nie odczuwaniu bólu po cięciu jest jak dla mnie jedynie reklamą ceserskiego cięcia i - zreszta jak to z reklamami bywa-mocno upiekszoną.Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Macabre!
Macabre! | Edyt@ | 2016-05-05 03:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To pomnoz sobie ten bol x 10 ... Tak bola skurcze porodowe przezylam sn do partych i szybka cesarkę ... Przynajmniej mnie tak bolalo ... Az sie śmiałam że straszą cesarką a to wcale noe takie straszne... Sn to makabra

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?