Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy cesarka jest korzystna dla dziecka?

| 16.09.2009 | 4

Cesarka pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Ale bywa też dla kobiet ucieczką od bólu i stresu. Być może nie wiedzą o nim wystarczająco dużo. Opisujemy przebieg tego zabiegu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
ciąża, brzuszek
Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Świadczy to nie tylko o postępie medycyny, ale też o niepokojącym zjawisku cięć na życzenie. Zdaniem lekarzy, moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Fakty są takie, że kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Coraz więcej badań polskich i zagranicznych lekarzy (neonatologów) podkreśla fakt, że cesarskie cięcie jest zawsze wyborem mniejszego zła i zawsze jest niekorzystne dla dziecka. Sprawdź, czy wiesz o nim wystarczająco dużo.

Wiadomo od razu
Lista wskazań do cięcia jest długa. W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona przed zajściem w ciążę, np. z powodu wady w budowie miednicy lub schorzenia, które wysiłek przy porodzie mógłby pogłębić (wada serca, choroby siatkówki). Decyzję o cesarskim cięciu lekarz podejmuje razem z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Ale zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych powikłaniach u niej i u dziecka.

Najpierw znieczulenie
Znieczulenie przewodowe nie boli, ale przyszłe mamy boją się go bardziej niż cięcia (podczas wkłucia odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała). Są dwa jego rodzaje: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.
Przy takim znieczuleniu:
- sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem.
- leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, więc lekarz operuje w mniejszym pośpiechu.
- możesz zobaczyć dziecko, przytulić i przystawić je do piersi zaraz po urodzeniu.

Kiedy narkoza
Stosuje się ją w nagłych sytuacjach, bo działa szybko i dziecko można niemal natychmiast wyciągnąć, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia. Przy narkozie:
- tracisz świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka.
- jesteś intubowana, czyli zakładają ci rurkę do tchawicy, by podtrzymać oddychanie.
- dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.

Rozwój wydarzeń
Cesarskie cięcie wykonuje zwykle dwóch ginekologów. Po umyciu brzucha i obłożeniu sterylnymi prześcieradłami nacinają skórę, powłoki brzuszne i macicę. Wyjmują dziecko i łożysko. Nic nie widzisz, bo na wysokości klatki piersiowej ustawiony jest parawan. Trwa to kilka minut, ale zakładanie szwów już ok. godziny.
Uwaga: Nie maluj paznokci, ich kolor to dla anestezjologa znak, że operacja przebiega prawidłowo. Konieczne są: ogolenie okolicy wzgórka łonowego, kroplówka i cewnik do pęcherza moczowego. Sześć godzin przed zabiegiem musisz być na czczo. Jeśli decyzja o cięciu zapada nagle, dostaniesz leki neutralizujące sok żołądkowy.


Dyskutuj na forum: Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

liiiv
liiiv | 2009-09-24 11:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

trochę przekłamany artykuł-lekarze nie chcą robić cc, nawet jak dziecko leży inaczej niż powinno-na siłe próbują przekręcać malucha przez powłoki brzuszne, czekają do samego końca, rozcinają krocze po samą szyję, męczą kobiety ale cc to ostateczność...ja mam zwyrodnienia na siatkówce-lekarz odmówił mi cc, prawdopodobnie z powodu strachu przed odpowiedzialnością...wspominał zaskarżenia lekarzy z powodu błędów :/ skoro lekarz popełnia błędy-powinien sie dokształcać albo zmienić zawód...

Odpowiedz

aga
aga | 2009-09-24 01:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem to kbieta powinna decydowac jak chce rodzic a nie lekarz.Zyjemy w 21 wieku a nie w sredniowieczu .

Odpowiedz

aga
aga | 2009-09-24 01:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem to kbieta powinna decydowac jak chce rodzic a nie lekarz.Zyjemy w 21 wieku a nie w sredniowieczu .

Odpowiedz

aga
aga | 2009-09-24 01:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem to kbieta powinna decydowac jak chce rodzic a nie lekarz.Zyjemy w 21 wieku a nie w sredniowieczu .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?