Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wada wzroku - powód do cesarskiego cięcia?

| aktualizacja: 11.09.2015 | 0

Jeszcze do niedawna każda wada wzroku, którą miała kobieta w ciąży, mogła być wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem. Od pewnego czasu obowiązują jednak inne zalecenia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
czy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia
fot. Fotolia
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie cesarskich cięć tylko w przypadku zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Wskazania do cesarskiego cięcia więc uległy zmianie. Wady wspomniane powyżej niosą spore ryzyko, że w trakcie porodu mogłoby dojść do jej odklejenia, co może grozić nawet utratą wzroku. Zgodnie obowiązującymi zaleceniami przyszłe mamy, które noszą okulary jedynie z powodu krótkowzroczności, mogą rodzić naturalnie.

Warto jednak pamiętać, że słabsze widzenie, czyli krótkowzroczność, często wiąże się z nieprawidłowościami w budowie oka. Z tego względu każda kobieta w ciąży, która ma problemy ze wzrokiem powinna pozostawać pod opieką okulisty. I to do niego należy decyzja, w jaki sposób kobieta urodzi. Okulista musi wziąć pod uwagę, czy wysiłek związany z porodem nie zaszkodzi wzrokowi swojej pacjentki. Powinnaś otrzymać od niego na piśmie zalecenia dotyczące porodu, które musi respektować lekarz położnik przyjmujący narodziny dziecka. Jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o zaświadczenie, że twoja wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Ciąża może nasilić istniejące problemy ze wzrokiem.
Zobacz, kiedy niezwłocznie powinnaś skontaktować się z lekarzem:

  • obraz staje się zamazany, przyciemniony
  • widzisz punkty lub plamy
  • widzenie podwójne utrzymuje się przez ponad, dwie trzy godziny
  • widzisz migotliwe plamki po zmianie pozycji, np. z siedzącej na stojącą.
 

Czytaj też: Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?