Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Cesarskie cięcie

| aktualizacja: 09.01.2016 | 5

W pewnych okolicznościach cięcie cesarskie jest konieczne, a dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, pozostaje niemal całkiem bezpieczne.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
edipresse.LA07-020.JPG
fot. Edipresse
Gdy lekarz podejmie decyzję o operacyjnym wydobyciu Twojego dziecka, myśl wyłącznie o tym, że już za chwilę zobaczysz swoje maleństwo. Cesarskie cięcie (popularna „cesarka”) polega na nacięciu powłok brzusznych i ściany macicy i wydobyciu dziecka przez powstały otwór. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). Przy znieczuleniu miejscowym, kobieta nie traci świadomości i może, tuż po zakończonej operacji, zobaczyć swoje dziecko, a za ok. 2 godziny przytulić i nakarmić. Znieczulenie ogólne stosuje się, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowej operacji. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie np.: łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, najprawdopodobniej poród zakończy się cięciem.

Przygotowania

Tak, jak przed każdą operacją, należy wstrzymać się z przyjmowaniem posiłków. Warto poprosić partnera lub spróbować samej przyciąć włosy na wzgórku łonowym – unikniesz wtedy golenia przez pielęgniarkę. Zaopatrz się w jednorazowe majtki fizelinowe, które przepuszczają powietrze; dzięki temu rana szybciej się zagoi. Po wyjściu ze szpitala jeszcze przez kilka tygodni będziesz czuła ból brzucha i będziesz miała trudności z podnoszeniem rąk, dlatego prace domowe (prasowanie niemowlęcych ciuszków, sprzątanie itd.) wykonaj jeszcze przed wyjazdem do szpitala.

Zalety

Cesarskie cięcie ratuje życie wielu noworodkom, a matkom oszczędza cierpień wywołanych długotrwałym porodem. Obecnie rzadko wykonuje się niegdyś popularne pionowe cięcie przez wszystkie mięśnie brzucha – niemal zawsze lekarze wybierają poziome cięcie „bikini”: powstała na granicy łonowych włosów blizna już wkrótce będzie niemal niewidoczna. W wielu prywatnych klinikach dopuszcza się tzw. cesarkę na życzenie, publiczne placówki nie oferują tego typu zabiegu.

Przeciwwskazania i wady

Choć cesarskie cięcie to coraz powszechniejszy sposób rodzenia, nadal jest to poważny zabieg chirurgiczny i – jak z każdą operacją – związane jest z nim pewne ryzyko. Wadą cesarskiego ciecia jest konieczność dłuższego pobytu w szpitalu (najczęściej do tygodnia po operacji) i złe samopoczucie matki przez kilka dni po porodzie. Pierwsze kilkanaście godzin należy spędzić nieruchomo leżąc w łóżku, co nie znaczy, oczywiście, że nie będziesz mogła karmić lub przytulać swojego dziecka.

Cena

Jeśli cięcie odbywa się z zalecenia lekarza, jest bezpłatne.

Czytaj też: ciąża po cesarskim cięciu

Sylwia Niemczyk
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

bilka
bilka | 2010-09-28 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

koleżanka moja co miała przypadek taki jak ty zaszła w ciąże po o,5 roku. Ma teraz śliczną 2 letnią Natalkę i wszystko jest ok. Życze Powodzenia pozdraiwam. Jak coś moge podrzucic maila do znajomej

Odpowiedz

bilka
bilka | 2010-09-28 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

koleżanka moja co miała przypadek taki jak ty zaszła w ciąże po o,5 roku. Ma teraz śliczną 2 letnią Natalkę i wszystko jest ok. Życze Powodzenia pozdraiwam. Jak coś moge podrzucic maila do znajomej

Odpowiedz

zuzka
zuzka | 2008-04-19 07:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam!mam pytanie czy w POZNANIU jest wykonywane "cc na zyczenie"?jesli tak to czy moge prosic o namiary lub na klinike w poblizu POZNANIA.dziekuje

Odpowiedz

czarnuladzis
czarnuladzis | 2007-11-23 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

byłam w 7 miesiącu ciąży ( dziecko upragnione i zaplanowane) i leżałam w szpitalu. W trakcie robienia EKG tętno mojego synka zaczęło spadać. Lekarze podjęli decyzję o natychmiastowej cesarce. Niestety nie uratowali dziecka. Jestem już po pogrzebie mojego kochanego synka ale rana na sercu i ból po stracie jest ogromny. Mam pytanie wiem, że po cesarce trzeba czekać 2 lata z następną ciążą. Nie ukrywam, że dla mnie ten okres jest zdecydowanie za długi. Chciałabym zajść w ciążę za 5 miesięcy. Wiem, że to jest możliwe ale nie wiem czy bezpieczne dla dziecka i dla mnie. Czy z rana, którą mam po cesarce nic się nie stanie w trakcie rosnącego brzucha. Wiem, że na pewno nie będą rodziła naturalnie tylko poprzez drugie cięcie.

Odpowiedz

dorka
dorka | 2007-05-08 10:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam dwóch wspaniałych synów których rodziłam przez cc. Przerwa między porodami to 2 lata i 4 dni.Teraz młodszy syn ma 3,5 roku.Chciała bym się dowiedzieć czy nie byłoby ryzykiem gdybym zaszła w niedługim czasie poraz kolejny w ciążę. Marzy mi się córeczka a ponoć do trzech razy sztuka:)
pozdrawiam Dorka

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?