Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Cesarskie cięcie a karmienie noworodka

| aktualizacja: 05.11.2015 | 0

Miałaś cesarkę i nie wiesz kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Przeczytaj koniecznie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko ssie pierś
fot. Panthermedia
Jakie wybrać znieczulenie? Kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Czy można karmić podczas kuracji antybiotykowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czy rodzaj znieczulenia może mieć wpływ na laktację i karmienie noworodka

Rodzaj użytego znieczulenia podczas cesarskiego cięcia nie ma bezpośredniego związku z rozpoczęciem laktacji, choćby z tego powodu, że pokarm wytwarzał się w gruczołach piersiowych już w 16. tygodniu ciąży! W pierwszych dobach po porodzie laktacja zależy prawie wyłącznie od hormonów, które w tym czasie pojawiają się w organizmie mamy.

Jak szybko po cesarskim cięciu można zacząć karmić noworodka

Nowo narodzone dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, powinno być nakarmione mlekiem mamy jak najszybciej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym będzie to możliwe tuż po przewiezieniu na salę pooperacyjną. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie należy rozpocząć zaraz po wybudzeniu się mamy.

Czy trzeba przerwać karmienie noworodka, jeśli dojdzie do infekcji pooperacyjnej i mama musi przyjmować antybiotyk

Większość antybiotyków podawanych kobietom po cesarskim cięciu jest bezpieczna dla dziecka, nie ma więc potrzeby przerywania karmienia piersią. Przeciwskazane są amfenikole (np. Chloramfenikol) i kwas nalidyksowy (np. Nevigramon). Karmiąc noworodka nie należy też brać antybiotyków z grup: makrolidów (np. Davercin), chinolonów (np. Palin), linkozamidów (np. Dalacin C), tetracyklin (np. Vibramycyna), sulfonamidów (np. Biseptol). Zgodnie z nowymi zaleceniami mamy karmiące piersią mogą stosować Metronidazol (miejscowo, dopochwowo, doustnie). Decyzję, jaki lek wybrać, lekarz podejmie na podstawie antybiogramu.

lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego wśród mam poradnika „Warto karmić piersią”
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?