Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Cesarskie narodziny: planowane czy w ostatniej chwili?

| aktualizacja: 18.12.2013 | 6

Kiedy cesarskie cięcie jest planowane, a kiedy decyzja o nim zapada w ostatniej chwili? Jak się przygotować do jednej i drugiej operacji? Ile dni zostaniesz w szpitalu? Odpowiadamy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Decyzję o cesarskim cięciu zawsze podejmuje lekarz
fot. Fotolia
Nie obawiaj się, że po cesarce nie będziesz mogła karmić piersią. W Twoich piersiach pojawi się mleko, choć nie tak szybko jak po porodzie naturalnym. Bądź cierpliwa.

Jedne przyszłe mamy już na początku ciąży wiedzą, że zakończy się ona cesarskim cięciem. Inne dowiadują się o tym kilka dni lub godzin przed narodzinami dziecka. Zdarza się też, że decyzja o tym zapada dopiero w czasie porodu. Zawsze jednak podejmuje ją lekarz. Zawsze gdy poród drogami natury nie jest możliwy i zagraża zdrowiu (i życiu) dziecka albo matki.

Będzie poród przez cesarskie cięcie

Kiedy jest zaplanowana, a kiedy decyzję o niej podejmuje się w ostatniej chwili?
  • Cesarskie cięcie planowane Gdy przyszła mama ma wadę serca lub istnieje ryzyko, że w czasie wysiłku odklei się jej siatkówka, gdy ma zbyt wąską miednicę, zmiany chorobowe w kanale rodnym lub gdy wysokie ciśnienie grozi jej atakiem rzucawki. Inne przyczyny to łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie dziecka, tzn. miednicowe albo poprzeczne.
  • Cesarskie cięcie nagłe. Jeśli w czasie porodu praca małego serca jest zaburzona, przedwcześnie odklei się łożysko, wypadnie pępowina, nie ma postępu porodu lub grozi ci infekcja wewnątrzmaciczna.
ZOBACZ TEŻ: czy tata może być przy cesarskim cięciu

Kiedy zgłosić się do szpitala na cesarskie cięcie

Kiedy operacja jest planowana, nie musisz leżeć w szpitalu. Wystarczy, że zjawisz się w wyznaczonym dniu lub dzień wcześniej (ostatni posiłek to niewielka kolacja). Co cię czeka?
  • Golenie miejsca nacięcia skóry
  • Założenie cewnika do pęcherza
  • Założenie wenflonu do żyły
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe – dzięki temu nie będziesz czuła bólu w dolnej części ciała, ale zachowasz czucie w górnej (sprawdź: wszystko o znieczuleniu przy cesarskim cięciu).
Gdy decyzja o operacji jest nagła, wszystko przebiega w przyspieszonym tempie. Aby wydobyć dziecko, lekarz musi przeciąć skórę (10-15 cm) i dolny odcinek macicy, następnie przebić pęcherz płodowy i... witaj na świecie, dzidziusiu! Jego wydobycie trwa kilka minut, zszywanie – pół godziny.

Po operacji pozostanie blizna na granicy owłosienia łonowego.

ZOBACZ TEŻ: jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Po cesarce – co cię czeka

Sala pooperacyjna lub oddział położniczy – tu trafisz po porodzie. Nie możesz się poruszać, więc siusiasz przez cewnik. W szpitalu zostaniesz od trzech do siedmiu dni (szew zdejmą ci po tygodniu). Przez pierwsze tygodnie połogu powinnaś się oszczędzać (jak po każdej operacji).

ZOBACZ TEŻ: jak przebiega połóg po cesarskim cięciu
 
dr n. med. Renata Jaczyńska konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska
Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Jaaa
Jaaa | 2015-12-09 00:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek urodził się o 3 ja o 5 byłam już sama w toalecie a po 8 wykapana i spacerowalam po oddziale po 2 dniach wypis i latanie co 3h karmić dziecko z hotelu przyszpitalnego na oddział dziecięcy :) tydz było ok po tyg odstawilam leki i wtedy odczulam wszysyko ale wspominam dobrze :) tyle że nie w Polsce poród :)

Odpowiedz

kasia26
kasia26 | 2011-03-12 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja po 24 h po cc stałam już pod prysznicem a nastepną juz latałam po oddziele z dzieckiem:) nie ma sie czego bac i być wytrwałą! Sam zabieg wspominam z humorem tak mnie naszprycowali...powód cc to brak postępów porodu po 22 godzinach.

Odpowiedz

Ula
Ula | 2008-04-23 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po cesarce szybko doszłam do formy,bardzo się cieszę ze ja miałam bo zapewne nie miałabym siły po20 godzinach męki aporód nie postępował.Gdyby nie moja mama nie wiem jakby sie wszystko dalej potoczyło.Służba zdrowia ma u mnie złą opinie od tamtej pory

Odpowiedz

Izka
Izka | 2008-04-04 00:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po cesarce dość długo dochodziłam do formy, rana boli ale przy moim maluszku zapominałam o bólu

Odpowiedz

Dorcia1984
Dorcia1984 | 2008-02-04 19:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam,planujemy dziecko z mężem i lekarz ginekolog powiedział nam,że u mnie musi być planowane cesarskie cięcie,ponieważ choruje na nadciśnienie tętnicze...a najbardziej to chyba boję się tego cewnikowania :( pozdrawiam

Odpowiedz

MARZENA^
MARZENA^ | 2007-11-18 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam na imie marzena i urodzilam synka przez cięcie cesarskie na początku stres i obawy ale i przy naturalnym porodzie też są. szwu wcale nie widać TAK JAK BY GO NIE BYŁO

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?