Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile razy cesarskie cięcie?

| aktualizacja: 14.03.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, ciąża, brzuch
Ile razy można rodzić przez cesarskie cięcie? Czy tego typu zabieg wiąże się z jakimś ryzykiem? Czy po tym zabiegu może rozejść się blizna?
Mam nieprawidłowo zbudowaną miednicę i czeka mnie cesarka. To moja pierwsza ciąża i nie chciałabym, żeby była ostatnia, marzyliśmy z mężem o gromadce dzieci. Ile razy można mieć cięcie i z jakim ryzykiem jest ono związane? Magdalena z Poznania

Odpowiedź eksperta:
Nie istnieje górna granica ilości cięć cesarskich, jakie może wykonać lekarz. Jednak drugie, trzecie czy następne cięcie jest trudniejsze do wykonania m.in. ze względu na zrosty po poprzednich zabiegach i osłabienie mięśnia macicy w miejscu blizny. Zdarza się, że lekarze wykonują więcej niż trzy cięcia cesarskie u jednej kobiety, lecz zawsze wiąże się to z zagrożeniem i w czasie ciąży, i podczas wykonywanej operacji. Raczej nie praktykuje się porodu siłami natury po dwóch cięciach cesarskich. Im dłuższy czas dzieli też cięcia od siebie, tym lepiej. Powikłania w czasie kolejnej operacji są podobne do tych po pierwszym cięciu, ale zdarzają się częściej. Przy każdym następnym cięciu rośnie ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy, wrośnięcia łożyska w bliznę, powstania łożyska przodującego, przerastania pęcherza moczowego oraz uszkodzenia go w trakcie zabiegu. Najczęściej wykonuje się cięcie operacyjne w tym samym miejscu. Jeśli stara blizna jest duża, lekarz może ją wyciąć.
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

ivy
ivy | 2016-10-24 14:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czekam na 5 cc-jak dotąd obeszło sie bez komplikacji, obecna ciąża rozwija się prawidłowo i myslę, że i tym razem będzie ok, choć nigdy nie zdecydowałabym się na cięcie na życzenie...więcej też nie planuję. Ważne jest mieć stałą dobrą opiekę, częste kontrole i oszczędzający tryb życia a po porodzie zalecana jest rehabilitacja blizny(specjalne ćwiczenia oddechowe itp.)mnie sie nie zrobiły żadne wielkie zrosty ani inne nieprzyjemne skutki uboczne-gorsze miałam po porodzie sn.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?