Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Cesarskie cięcie - wszystko, co musisz wiedzieć

| aktualizacja: 05.03.2016 | 2

Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury. Kiedy lekarz decyduje się na cięcie cesarskie? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z cesarką.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, ciąża, brzuszek, mama, leżeć
Cesarskie cięcie bywa wybawieniem dla mam, które mają problemy w ciąży. Bywa też, że staje się ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu wszystko idzie nie tak. Cięcie cesarskie to zazwyczaj bezpieczna i niezbyt skomplikowana operacja. Ale to jednak operacja, czyli spora ingerencja w ludzki organizm. Dlatego nie powinna być wykonywana tylko dlatego, że "tak jest wygodniej". Czytaj, co powinnaś wiedzieć o cesarskim cięciu.

Planowe cesarskie cięcie - przygotowania

Jeśli masz zaplanowane cięcie cesarskie, do szpitala trafisz zapewne przynajmniej dzień wcześniej. Lekarz dokładnie cię zbada. W dniu operacji nie możesz nic jeść. Dostaniesz nawadniającą kroplówkę, a do pęcherza moczowego zostanie ci założony cewnik (w znieczuleniu miejscowym), aby podczas zabiegu lekarze kontrolowali wydalanie moczu. Do cięcia cesarskiego będziesz musiała się przygotować: przebrać się w szpitalną koszulę, zdjąć ozdoby (kolczyki, łańcuszki, zegarek). Lekarz może też podać ci antybiotyk. Konieczny jest jeszcze jeden zabieg – golenie górnej części wzgórka łonowego. Potem już zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.

Cesarskie cięcie - bez bólu, ale świadomie

Kolejnym krokiem będzie podanie znieczulenia. W przypadku planowanych operacji stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Anestezjolog nakłuwa kręgosłup w odcinku lędźwiowym, wprowadza cewnik i podaje przez niego środek znieczulający. Nie musisz się obawiać – nie będzie bolało. Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala lekarzowi na spokojne wykonanie cięcia, bo do dziecka nie docierają poprzez łożysko żadne środki znieczulające, które są dla niego toksyczne. Podczas porodu przez cały czas będziesz przytomna, a po zabiegu od razu możesz przytulić, a nawet nakarmić maleństwo.

Cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą, to obecnie rzadkość i stosuje się je tylko w sytuacjach, gdy decyzja o operacji jest nagła i trzeba jak najszybciej wydobyć dziecko, albo kiedy istnieją medyczne przeciwwskazania do podania innego znieczulenia. Mama ma wtedy wyłączoną świadomość i oddycha za nią aparat. Położnik musi się podczas tej operacji spieszyć – wyjąć noworodka w ciągu 5 minut, inaczej dziecko dostanie potężną dawkę leków znieczulających.

Pora na cięcie

Teraz twój brzuch zostanie umyty płynem przeciwbakteryjnym i zakryty jałowymi chustami. Lekarz upewni się, czy znieczulenie działa. Jeśli tak, natnie skórę i tzw. powłoki brzuszne (tkankę podskórną, mięśnie, powięź i otrzewną) poprzecznie nad spojeniem łonowym. Po takim cięciu blizna jest słabo widoczna. Cięcie podłużne wykonuje się w wyjątkowych wypadkach – gdy maluszka trzeba jak najszybciej wyjąć z macicy lub kiedy mama wcześniej przechodziła już jakieś inne operacje.

Po nacięciu powłok brzusznych lekarz widzi macicę, w której znajduje się dziecko. Położnik przebija pęcherz płodowy, wyjmuje noworodka, przecina pępowinę i przekazuje dziecko neonatologowi. Sam wydobywa łożysko i zszywa każdą przeciętą warstwę oddzielnie. Operacja trwa ok. pół godziny, ale samo cięcie i wydobycie maluszka tylko kilka minut.

Co się dzieje po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu zostaniesz przewieziona na oddział pooperacyjny. W kilka godzin później pielęgniarka wyjmie ci cewnik z pęcherza. Po ok. 12 godzinach, z pomocą położnej, powinnaś wstać i pójść do toalety. Aby było łatwiej, otrzymasz leki przeciwbólowe. W pierwszej dobie dostaniesz kroplówki nawadniające. W drugiej (jeżeli nic ci nie będzie dolegać) – pierwszy posiłek (płyny, kleiki). W kolejnych będziesz na diecie lekkostrawnej.

Szew i blizna po cesarskim cięciu

Szew będzie przykryty jałowym opatrunkiem, który zdejmuje się zazwyczaj już w drugiej dobie. Świeże powietrze bardzo sprzyja gojeniu się rany. Jeśli przed zdjęciem opatrunek się zamoczy, np. podczas kąpieli, poproś położną, by go zmieniła. Lekarz zdejmie ci szwy około 7-8 doby po porodzie (chyba że są rozpuszczalne).

Blizna będzie cię ciągnąć jeszcze przez kilka tygodni. Noś obszerne ubrania, które nie będą jej podrażniać, oraz bawełnianą bieliznę. Jeśli z rany sączy się przezroczysty płyn, bądź kiedy przybierze on żółty czy brązowy kolor, blizna będzie wciąż mocno czerwona lub bardzo bolesna – jak najszybciej odwiedź swojego ginekologa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

KUDLATA
KUDLATA | 2013-01-23 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taka prawda, ja też wybrałam cesarkę, dziękuję bardzo za te wasze wspaniałe porody naturalne i cudowne przeżycia podczas nich, już słyszałam niejedno in nie piszcie też że dla dziecka to taka dobra i bezpieczna droga, bo to nieprawda. żyjemy jak 100 lat za murzynami, ciemnotę się ciężarnym wciska

Odpowiedz

naga_prawda
naga_prawda | 2011-11-21 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodzilam dwoje dzieci, po kilkunastu godzinach meczarni. Dlatego tez moje trzecie dziecko urodze pod koniec lutego poprzez cesarskie ciecie. Jest to decyzja przemyslana, konsultowana z polozna i ginekologiem. Mieszkam w Niemczech i tu kobieta nie jest traktowana jak wor majacy wyprzec na sile dziecko, lezec i przec...tu mam prawo wyboru w jaki sposob bede rodzic i w jaki sposob urodzi sie moje dziecko. P.S. Po naturalnych porodach 15 i 14 lat temu tez bylam cieta.. nikt sie nie pytal czego ja chce. Nacinano bo tak wygodniej..by potem nie bylo komplikacji po ewentualnym peknieciu krocza. Rany goily sie tez dlugo. Bola czasem do dzis.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?