Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce

| aktualizacja: 04.09.2017 | 2

Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury. Czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przebiega ten zabieg, kiedy lekarz decyduje się na jego przeprowadzenie i co wynika z tej decyzji dla ciebie i dla noworodka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, ciąża, brzuszek, mama, leżeć
Cesarskie cięcie to bezpieczna (zazwyczaj) i niezbyt skomplikowana operacja. Bywa wybawieniem dla kobiet, które mają problemy w ciąży lub ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego wszystko idzie nie tak. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Dlatego nie powinna być wykonywana tylko dlatego, że „tak jest wygodniej”. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Jak przygotować się do planowego cesarskiego cięcia?

Jeśli masz zaplanowane cięcie cesarskie, do szpitala trafisz przynajmniej dzień wcześniej. Lekarz dokładnie cię zbada. W dniu operacji nie możesz nic jeść. Dostaniesz nawadniającą kroplówkę, a do pęcherza moczowego zostanie ci założony cewnik (w znieczuleniu miejscowym), aby podczas zabiegu można było kontrolować wydalanie moczu. Do cięcia cesarskiego będziesz musiała się przygotować:
  • przebrać się w szpitalną koszulę,
  • zdjąć ozdoby (kolczyki, łańcuszki, zegarek)
Lekarz może podać ci antybiotyk. Konieczny jest też golenie górnej części wzgórka łonowego. Potem zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.

W jaki sposób podaje się znieczulenie podczas cesarki?

Przy planowanych operacjach stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Anestezjolog nakłuwa kręgosłup w odcinku lędźwiowym, wprowadza cewnik i podaje przez niego środek znieczulający. Nie musisz się obawiać – nie będzie bolało. Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala lekarzowi na spokojne wykonanie cięcia – do dziecka nie docierają poprzez łożysko środki znieczulające, które mogłyby być dla niego toksyczne. Przez cały czas jesteś przytomna, a po zabiegu od razu możesz przytulić i spróbować nakarmić maleństwo.

Kiedy potrzebna jest narkoza?

Cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą, to rzadkość. Stosuje się je gdy:
  • decyzja o operacji jest nagła i trzeba jak najszybciej wydobyć dziecko;
  • istnieją medyczne przeciwwskazania do podania innego znieczulenia.
Podczas narkozy masz wyłączoną świadomość i oddycha za ciebie aparat. Dziecko zwykle w ciąży 5 minut od rozpoczęcia zabiegu jest już na świecie, dzięki temu nie ulega wpływowi leków znieczulających.

W jaki sposób rozcinana się brzuch?

Przed wykonaniem cesarskiego cięcia brzuch jest myty płynem przeciwbakteryjnym i zakryty jałowymi chustami. Lekarz upewnia się, czy znieczulenie działa. Potem nacina skórę i powłoki brzuszne (tkankę podskórną, mięśnie, powięź i otrzewną) poprzecznie nad spojeniem łonowym. Po cięciu poprzecznym blizna jest słabo widoczna.

Kiedy wykonuje się cięcie podłużne?

Cięcie podłużne wykonuje się w wyjątkowych wypadkach – gdy dziecko trzeba jak najszybciej wyjąć z macicy lub kiedy mama przechodziła już inne operacje. Po nacięciu powłok brzusznych lekarz widzi macicę, w której znajduje się dziecko, przebija pęcherz płodowy, wyjmuje noworodka, przecina pępowinę i przekazuje go neonatologowi. Wydobywa łożysko i zszywa każdą przeciętą warstwę. Operacja trwa ok. pół godziny, ale samo cięcie i wydobycie dziecka – kilka minut.

Zobacz też: Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie? Film, który zapiera dech w piersiach
 

Co się dzieje po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu zostaniesz przewieziona na oddział pooperacyjny. Kilka godzin później pielęgniarka wyjmie cewnik z pęcherza. Po ok. 12 godzinach z pomocą położnej powinnaś wstać i pójść do toalety. Aby było łatwiej, otrzymasz leki przeciwbólowe. W pierwszej dobie po cesarce dostaniesz kroplówki nawadniające. W drugiej (jeżeli nic ci nie będzie dolegać) – pierwszy posiłek (płyny, kleiki). W kolejnych będziesz na diecie lekkostrawnej.

Jak wygląda szew i blizna?

Szew jest przykryty jałowym opatrunkiem, który zdejmuje się zwykle w drugiej dobie (powietrze sprzyja gojeniu się rany). Jeśli przed zdjęciem opatrunek się zamoczy, np. podczas kąpieli, poproś położną, aby go zmieniła. Lekarz zdejmie szwy ok. 7-8 doby po porodzie (chyba że są rozpuszczalne). Przez kilka tygodni będziesz odczuwała dolegliwości w okolicy blizny (kobiety zwykle mówią, że „blizna je ciągnie”).
  • Noś obszerne ubrania, które nie będą jej podrażniać, oraz bawełnianą bieliznę.
  • Jeśli z rany sączy się przezroczysty, żółty lub brązowy płyn, jak najszybciej odwiedź ginekologa.
  • Zrób to także, jeśli blizna jest czerwona i bardzo bolesna.

Zobacz: Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

KUDLATA
KUDLATA | 2013-01-23 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taka prawda, ja też wybrałam cesarkę, dziękuję bardzo za te wasze wspaniałe porody naturalne i cudowne przeżycia podczas nich, już słyszałam niejedno in nie piszcie też że dla dziecka to taka dobra i bezpieczna droga, bo to nieprawda. żyjemy jak 100 lat za murzynami, ciemnotę się ciężarnym wciska

Odpowiedz

naga_prawda
naga_prawda | 2011-11-21 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodzilam dwoje dzieci, po kilkunastu godzinach meczarni. Dlatego tez moje trzecie dziecko urodze pod koniec lutego poprzez cesarskie ciecie. Jest to decyzja przemyslana, konsultowana z polozna i ginekologiem. Mieszkam w Niemczech i tu kobieta nie jest traktowana jak wor majacy wyprzec na sile dziecko, lezec i przec...tu mam prawo wyboru w jaki sposob bede rodzic i w jaki sposob urodzi sie moje dziecko. P.S. Po naturalnych porodach 15 i 14 lat temu tez bylam cieta.. nikt sie nie pytal czego ja chce. Nacinano bo tak wygodniej..by potem nie bylo komplikacji po ewentualnym peknieciu krocza. Rany goily sie tez dlugo. Bola czasem do dzis.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?