Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Córka czy syn

| 08.08.2007 | 1

Dziś większość rodziców chce znać odpowiedź na to pytanie jeszcze przed porodem. Ale czy w to, co widać na USG, możemy wierzyć w stu procentach.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Niestety, w pierwszych tygodniach ciąży nie ma co liczyć na odpowiedź na pytanie o płeć rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa. Fasolka w brzuchu nie przypomina jeszcze dziecka. Choć decyzja o tym, czy rośnie chłopiec, czy dziewczynka, zapadła już w chwili zapłodnienia.
Wszystko bowiem zależy od rodzaju chromosomu. Jajeczko zawiera X, plemnik zaś – X lub Y. Jeśli do jajeczka „dobiegnie” plemnik z chromosomem X, szykuj imię dla córeczki. Gdy X połączy się z Y, miłością obdarzysz synka.

Pojawienie się narządów płciowych

Narządy płciowe chłopca powstają około dziewiątego tygodnia. Są to jąderka. Żeńskie kształtują się kilka, a nawet kilkanaście dni później (od 10.–11. tygodnia). Gdyby sporządzić uproszczony harmonogram rozwoju narządów płciowych u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:
  •  7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe,
  •  9. tydzień: jeśli to chłopiec, kształtują się jąderka,
  •  10. tydzień: u maleńkiej dziewczynki rozwijają się jajniki,
  •  12. tydzień: genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie,
  •  14. tydzień: u chłopca pojawia się gruczoł prostaty, u dziewczynki jajniki zstępują do miednicy,
  •  18. tydzień: jąderka zaczynają powoli przemieszczać się z brzuszka do worka mosznowego.
Pierwsze oznaki tego, czy urodzi się synek, czy córeczka, powinny być dostrzegalne na USG już w 14. tygodniu ciąży. Czasem udaje się to tydzień wcześniej! Wiarygodność takiej oceny zależy od doświadczenia lekarza oraz warunków badania – ułożenia płodu i jakości ultrasonografu.

Kiedy można określić płeć dziecka

Zewnętrzne narządy płciowe u maluszka są widoczne ok. 16. tygodnia. Choć możesz mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie USG, to tylko plamy, jednak ginekolog bez problemów pokaże Ci tę ważną część. Na wydruku jeszcze łatwiej będzie Ci to zobaczyć.
Jaką masz pewność, że lekarz nie pomylił się w swojej ocenie? Cóż... Dziś pomyłki zdarzają się naprawdę rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej przestarzała aparatura USG. Jeżeli maleństwo w łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć. Podobnie się dzieje, gdy pod sercem nosisz dwojaczki czy trojaczki – zdarza się, że jedno z dzieci zasłania narządy innego.

Metody, którymi można sprawdzić płeć dziecka

Jest kilka sposobów na podejrzenie płci nienarodzonego dziecka. Najczęściej określa się ją w czasie zwykłego USG lub USG 4D (to badanie kosztuje blisko 200 zł). Na pewno nie da się tego zrobić w czasie USG przez pochwę. Wykonuje się je na początku ciąży, aby uzyskać lepszy obraz maleńkiego zarodka, później zaś służy do oceny dolnego odcinka kanału rodnego.
Płeć dziecka można też określić – ze stuprocentową pewnością – na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy – wykonuje się je tylko w niektórych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. W innych przypadkach niech płeć dziecka będzie słodką tajemnicą.

Zobacz: USG w ciąży – film

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

obrączka
obrączka | 2012-08-14 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli chodzi o ten numer z obrączką, to można to również zrobić nad dłonią. Tylko mi od małego tłumaczono, że "wahadełko" to chłopiec (niby od siusiaka) a "kółeczko" to dziewczynka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?