Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Cholestaza w ciąży

| aktualizacja: 17.03.2014 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
ciąża, brzuszek, drapać
fot. Panthermedia
WWC to schorzenie wątroby pojawiające jedynie podczas ciąży. W Polsce występuje dość rzadko, ale sprawdź, czy nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Cholestaza polega na zastoju żółci w wątrobie i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy co prawda przede wszystkim wieloródek i kobiet starszych, jednak według niektórych badań może to być choroba dziedziczna. Jej przyczyna nie jest wciąż tak do końca znana.

Poznaj ważne symptomy cholestazy w ciąży

Choroba pojawia się w czasie ciąży na skutek obciążenia wątroby i działania estrogenów, których poziom jest wówczas znacznie większy. Objawia się głównie niezwykle dokuczliwym świądem skóry, który zaczyna się od kończyn, a potem rozprzestrzenia na tułów. Świąd zwykle nasila się
w nocy. Ponadto nieprawidłowe są wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. U chorych mogą wystąpić również żółtaczka o łagodnym przebiegu, brak apetytu, niedobór witaminy K, a także... bezsenność – spowodowana ciągłym swędzeniem skóry.

Zagrożenia dla ciężarnej z cholestazą

Największym niebezpieczeństwem, jakie może spotkać matkę z cholestazą ciążową jest krwotok poporodowy, który wynika zazwyczaj z niedoboru witaminy K (jej wchłanianie jest silnie zaburzone z powodu choroby). Natomiast zagrożenia dla dziecka to przede wszystkim przedwczesny lub bardzo gwałtowny poród oraz pojawienie się smółki w płynie owodniowym. W skrajnych przypadkach możliwe jest także zagrożenie życia maluszka.

Niełatwa terapia cholestazy w ciąży

Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety.

Poznaj 11 niezbędnych badań w ciąży.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Natka24
Natka24 | 2017-04-15 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również miałam do czynienia z tą chorobą, nic ciekawego 2,5 miesiaca lezalam w szpitalu z dala od domu. Tesknota i strach o dziecko bylo nie do zniesienia, jeszcze wysokie próby oraz kwasy. Na szczęście jest juz wszystko dobrze i jestem szczęśliwą mamą :) zostały tylko blizny po wkluciach na rękach

Odpowiedz

Anula
Anula | 2016-10-22 22:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witajcie. Mi wyszło aspat 120 i alat 237. Bilirubina i kwasy zółciowe w normie. Chcieli mnie naznaczyc do indukcji porodu jak by wyszła cholestaza. I teraz co??? To czym są te wyniki bo na ich podstawie skierowano mnie do szpitala. Jestem w 38tc i mam jeszcze cukrzycę ciężarnych i kolki nerkowe.

Odpowiedz

Anusia
Anusia | 2015-08-01 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety też to przeżyłam w pierwszej ciąży, 6 tygodni w szpitalu teraz jestem w drugiej ale jestem dobrej mysli ta choroba jet straszna odbiera radość bycia w ciąży i strasznie męczy i ten strach o zdrowie dzidziusia

Odpowiedz

aska26
aska26 | 2013-01-31 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja niestety też miałam w pierwszej ciąży. teraz jestem w drugiej i już strach, nic przyjemnego

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-03-06 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no ja miałam cholestazę i przy drugiej ciąży też jest jej prawdopodobieństwo:(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?