Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Te dwa objawy wskazują na chorobę Gravesa-Basedowa. Sprawdź!

| aktualizacja: 27.11.2017 | 0

Są bardzo charakterystyczne! Jeśli dostrzegasz je u siebie, koniecznie zgłoś się do endokrynologa.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Choroba Gravesa-Basedowa
fot. Fotolia
Choroba Gravesa-Basedowa jest ściśle związana z tarczycą. Jest chorobą przyczyniającą się do powstania nadczynności tego hormonu. Co musisz wiedzieć o chorobie Gravesa-Basedowa? Przeczytaj i sprawdź, czy nie dotyczy ona ciebie lub twoich dzieci.

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa?

Choroba Gravesa-Basedowa związana jest z nadczynnością gruczołu tarczowego. Powoduje nadmierną produkcję hormonów tarczycy i powiększenie gruczołu, czyli powstanie tzw. wola. Jest chorobą autoimmunologiczną, co znaczy, że organizm sam atakuje własne tkanki i próbuje je zwalczyć. Choroba Gravesa-Basedowa jest przyczyną pierwotnej nadczynności tarczycy i w związku z tym musi być leczona pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza endokrynologa.

Przyczyny choroby Basedowa

Jak dotąd nie udało się jeszcze wskazać konkretnych przyczyn powstawania tej choroby, jednak podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych uważa się, że czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają znaczną rolę w rozwoju choroby. Palenie papierosów i życie w ciągłym stresie bardzo zwiększają ryzyko zachorowania.

Objawy choroby Gravesa-Basedowa

Choroba ta wykazuje dwa bardzo charakterystyczne objawy. Są to:
  • wole – pojawia się w 80 proc. przypadków
  • wytrzeszcz – dotyczy od 10 do 30 proc. przypadków.
Inne objawy tej choroby tarczycy są takie same, jak w przypadku nadczynności.

Jakie TSH wskazuje na nadczynność tarczycy?

TSH dorosłej osoby zdrowej mieści się w przedziale od 0,32 do 5,0 mU/l . Jeśli badanie krwi wskazuje, że TSH jest niższe niż 0,32 mU/l, wówczas jest to podstawą do zdiagnozowania nadczynności u danej osoby. Warto jednak wykonać jeszcze poziom innych hormonów tarczycy, by obraz był pełniejszy.

Choroba Gravesa-Basedowa u dzieci

Nadczynność tarczycy nie zawsze spowodowana jest pojawieniem się choroby Basedowa. Ale w przypadku dzieci to właśnie choroba Gravesa-Basedowa jest główną przyczyną powstania nadczynności tego hormonu. Ta choroba tarczycy jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, ponieważ świadczy o zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Hormony tarczycy spełniają bardzo istotną funkcję w prawidłowym rozwoju dziecka. Odpowiadają za kształtowanie i rozwój układu nerwowego, a także regulują ważne procesy dojrzewania oraz wzrostu.

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa

Jeśli u danej osoby zostanie zdiagnozowana choroba Basedowa, wówczas powinna ona udać się do endokrynologa, czyli lekarza zajmującego się zaburzeniami hormonalnymi. Po dokładniejszych badaniach zleci on odpowiednie leczenie. W większości przypadków choroba Gravesa-Basedowa leczona jest tyreostatykami. Praktykuje się także leczenie jodem radioaktywnym

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?