Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Choroby dziąseł mogą wywołać przedwczesny poród

| 02.07.2013, aktualizacja: 21.11.2013 | 1

Choroby dziąseł pojawiają się najczęściej w drugim trymestrze ciąży. Dziąsła stają się mocno zaczerwienione, rozpulchnione, bolesne i krwawią podczas szczotkowania zębów. Co jest przyczyną krwawienia dziąseł i jak mu zaradzić? Sprawdź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
zęby, dentysta
fot. © yanlev - Fotolia.com

Już w pierwszych tygodniach ciąży kobieta powinna wybrać się do stomatologa, aby skontrolować stan swoich zębów i dowiedzieć się, jak dbać o zęby w czasie ciąży. Nawet jeśli wtedy wszystko okaże się w porządku, w czwartym miesiącu ciąży mogą zacząć się dolegliwości związane z nadmierną tkliwością i krwawieniem dziąseł. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, nie martw się – to nie początek paradontozy, ale jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych.

Czemu dziąsła krwawią?

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, objawiają się nie tylko huśtawką nastrojów i wilczym apetytem. Do oznak ciąży należy też rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości. Dziąsła, które są bardzo mocno ukrwione, w okresie ciąży pęcznieją i stają się wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia. Nawet najlżejszy dotyk może powodować obite krwawienie zębów przyszłej mamy. Do tego wyższy poziom hormonów sprawia, że błony śluzowe jamy ustnej silniej reagują na czynniki drażniące, zawarte w płytce nazębnej, powstającej po każdym posiłku. Mycie zębów staje się bolesne, dlatego wiele ciężarnych kobiet zaczyna szczotkować je coraz krócej i rzadziej. To poważny błąd: niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł powoduje, że krwawienie dziąseł się nasila.
Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów. Bakteryjna płytka nazębna zaś staje się niebezpieczna, ponieważ bakterie mogą wniknąć w szczelinę między dziąsłem a zębem i rozpocząć proces próchnicy.

Wielu lekarzy twierdzi, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.

Jak zmniejszyć krwawienie dziąseł?

  • ogranicz słodycze, one fatalnie wpływają na ogólny stan jamy ustnej i zębów,
  • dietę wzbogać o pokarmy zawierające witaminę C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom. Codziennie jedz jabłko lub kiwi, jednak bez konsultacji z lekarzem unikaj preparatów z syntetyczną wit. C,
  • zadbaj, by w twojej diecie znalazło się jak najwięcej dań bogatych w witaminę D oraz białko i wapń,
  • stosuj dobrą pastę do zębów (zapytaj w aptece o pastę zapobiegającą zapaleniu dziąseł), płyny do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną. Starannie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia,
  • zmień szczoteczkę na bardziej miękką. Szczotkuj zęby bardzo ostrożnie, ale za to dłużej niż przed ciążą,
  • podczas mycia zębów stosuj ruchy kuliste, a nie poziome,
  • lekko głaskając dziąsła szczoteczką lub palcem, staraj się „naciągnąć” je na odsłonięte szyjki zębowe,
  • regularnie odwiedzaj dobrego stomatologa.
Na choroby dziąseł są w większym stopniu narażone te kobiety, które przed planowaną ciążą miały już podobne problemy z zębami i dziąsłami. Jednak u wszystkich mam odpowiedzialne za kłopoty są hormony ciążowe.separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

alazka
alazka | 2013-10-03 08:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pamiętajcie o tym, że w czasie ciąży powinniście stosować pastę bez fluoru - najlepiej ajonę. Fluor może zaszkodzić. Kolejna kwestia - w czasie ciąży każde leczenie w ramach NFZ będzie całkowicie darmowe, nawet leczenie kanałowe!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?