Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

6 rzeczy, których nie wolno robić, gdy niemowlę choruje

| aktualizacja: 09.05.2014 | 5

Twój maluszek zachorował, a ty zaczynasz nieświadomie podejmować decyzje, które zamiast pomagać w chorobie dziecka, szkodzą mu. Sprawdź, czego nie robić, gdy niemowlę jest chore.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Śpiące dziecko
fot. Fotolia
Jeśli twoje dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, jest marudne, płaczliwe, mało aktywne, odmawia jedzenia, albo zauważyłaś u niego inne zachowania niż zazwyczaj, to może być początek choroby. Nie panikuj, tylko zacznij działać z głową, ponieważ tylko opanowanie i spokój pomogą ci podjąć stosowne kroki, żeby pomóc maluchowi.
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku dajemy się ponieść emocjom i popełniamy najczęstsze błędy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą maluszkowi.

Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy, gdy niemowlę zachoruje:

Błąd 1: Obniżanie gorączki

Gdy tylko zauważysz u dziecka podwyższoną temperaturę, od razu sięgasz po preparat na jej obniżenie? STOP!
Podwyższona temperatura ciała, w przypadku, gdy zaatakuje wirus jest przejawem naturalnej samoobrony organizmu. Przyspiesza się wtedy przemiana materii, co pobudza tworzenie przeciwciał walczących z wirusami. Gorączka powoduje, że tworzą się niekorzystne warunki dla istnienia i rozwoju wirusów. Idealna temperatura dla wirusów to około 37ºC, a wyższa je uszkadza. Dlatego, czy na pewno warto obniżać temperaturę, jeśli nie jest zbyt wysoka?

Kiedy trzeba obniżać gorączkę u niemowlaka?
U niemowlaka możemy spokojnie czekać do temperatury 38ºC, później, należy go obserwować, a jak temperatura sięgnie 38,5ºC należy już podać preparat przeciwgorączkowy.

Jakie są naturalne sposoby obniżania gorączki u dziecka?
- kąpiel; temperatura wody powinna być taka jak zawsze, tylko należy potrzymać malucha trochę dłużej i nie dolewać ciepłej wody
- okłady z wody o temperaturze pokojowej; okłady przykładamy na czoło, ręce - od nadgarstka od ramienia.
Ważne: Dziecka z gorączką nie powinnaś ubierać zbyt ciepło, bo może to prowadzić do przegrzania, ponieważ duża ilość warstw blokuje odprowadzanie ciepła z organizmu. Natomiast pamiętaj, żeby w trakcie spadku temeratury, gdy dziecko się poci często zmieniać mokrą bieliznę.

Polecamy: Gorączka u niemowlaka: Kiedy zbijać, jak obniżać

Błąd 2: Namawianie do jedzenia

W trakcie choroby dziecko często odmawia jedzenia. Jest to naturalna obrona organizmu, żeby nie tracić energii na procesy jedzenia, trawienia i przyswajania. Dlatego nie zmuszajmy maluszka na siłę do jedzenia. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy niemowlę jest karmione piersią, bo zazwyczaj nigdy nie odmawia piersi mamy, przy której dodatkowo uspokaja się i wycisza.
Ważne: Pamiętajmy w trakcie choroby dawać maluszkowi dużo pić, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Błąd 3: Brak wietrzenia pomieszczeń

Panuje przekonanie, że gdy dziecko choruje, to rodzice nie otwierają okna, bo zawieje malucha i bardziej się ono rozchoruje. Oczywiście można, a nawet trzeba wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko, ale z głową! Można wynieść maluszka do innego pokoju, i wtedy otworzyć szeroko okno. Świeże powietrze ułatwia oddychanie, zmniejsza kaszel, chroni przed przegrzaniem.

Błąd 4: Nieprzestrzeganie higieny

Zauważyłaś, że gdy twój maluszek choruje rezygnujesz z codziennych kąpieli? Oczywiście możesz kąpać niemowlaka co drugi dzień, ale jeżeli jest zabrudzony, bo często wymiotuje, albo ma biegunkę, to warto go umyć, albo chociażby podmyć pupę wodą z mydłem. Taka kąpiel może malucha zrelaksować, zapomnieć o chorobie, jeśli uwielbia zabawy w wodzie, oraz zmniejszyć gorączkę.

Błąd 5: Podawanie leków na własną rękę

Zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli sięgasz po leki dla dziecka. Wyjątek stanowią leki przeciwgorączkowe, ale wtedy koniecznie czytaj ulotkę, ponieważ do określonej wagi dziecka jest dobierana odpowiednia dawka leku.

Błąd 6: Nieprawidłowe zachowanie, gdy dziecko wymiotuje

Gdy dziecko zwymiotuje, rodzice od razu podają coś do picia, chcąc uzupełnić płyny. I tutaj niespodzianka, bo dziecko wymiotuje po raz kolejny. Co powinnaś robić? Odczekać przynajmniej pół godziny i podać jedną łyżeczkę letniego płynu. Jeśli nic nie będzie się działo, możesz podawać powoli większe ilości.

Zobacz także: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź do lekarza!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Beti
Beti | 2015-04-29 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę, że bardzo istotne jest nie podawanie zbyt wcześnie leków obniżających gorączkę. Nie raz udało się wyjść z początków infekcji, kiedy gorączka dobijała do 38, dziecko jest osłabione ale to własnie wtedy organizm koncentruje wszystkie siły na walce z chorobą. Syropek podaję dopiero jak temperatura sięga 38,5 st lub wyżej i rośnie, najczęściej jest to Milifen, bo to nasz sprawdzony, skuteczny lek, który nie rujnuje domowego budżetu.

Odpowiedz

farmaceuta
farmaceuta | 2014-03-25 10:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Leki przeciwgorączkowe podajemy w zależności od wagi a nie wieku dziecka ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

csccsdc
csccsdc | farmaceuta | 2016-01-08 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no wiec wszystko ok

Odpowiedz

Kaja29
Kaja29 | 2014-03-25 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdą infekcje konsultuje z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo co się może rozwinąć. Leki przeciwgorączkowe najczęściej milifen podaje kiedy temperatura sięga powyżej 38 st, bardzo ważne jest podawanie płynów, bo małe dzieci bardzo szybko się odwadniają z tego powodu właśnie trafiliśmy do szpitala.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Isabel
Isabel | Kaja29 | 2015-05-06 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje 2 letnie dziecko przy temp koło 38 stopni traci przytomność i przestaje oddychać. Gdybym czekała z podaniem leków gorączkowych już by dawno nie żyło.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?