Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zakazane choroby w ciąży

| aktualizacja: 23.12.2014 | 3

Jedne choroby są bardziej niebezpieczne, inne mniej. Ważne, by szybko je rozpoznać i wyleczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mama, lekarz, ciąża, kobieta, badania
Nie ma co ukrywać: chorowanie w ciąży to stres dla przyszłej mamy. Ale z drugiej strony: rzadko udaje się przetrwać całe dziewięć miesięcy bez infekcji. Co robić? Chronić siebie i brzuszek bardzo prostymi sposobami: unikać miejsc, gdzie łatwo można się zarazić (wielkie sklepy, przedszkola, zatłoczone kina), zgłaszać się systematycznie na badania i... często myć ręce. Więcej szczegółów w ramkach.

Cytomegalia

• Jak rozpoznać? Infekcja często przebiega bezobjawowo. Niekiedy chorzy wymieniają takie objawy, jak gorączka, ból gardła.
• Co robić? Przed ciążą lub w jej trakcie można sprawdzić, czy we krwi są przeciwciała. Jeżeli badanie (nie jest obowiązkowe) potwierdzi, że zarażenie spowodował wirus CMV, lekarz zaleci podanie immunoglobuliny, by zabezpieczyć płód. Unikaj kontaktu z moczem lub śliną dzieci, bo to one często są nosicielami wirusa. Raz przebyta choroba uodpornia.

Opryszczka

• Jak rozpoznać? Wirus atakuje śluzówkę sromu, pochwy, szyjki macicy. Tworzą się tam wypełnione płynem pęcherzyki. Po jakimś czasie pękają, pozostawiając bolesne nadżerki. UWAGA! Niebezpieczna dla dziecka jest tylko opryszczka płciowa wywołana przez HSV typu II.
• Co robić? Jeśli zaraziłaś się nią jeszcze przed zajściem w ciążę, to powiedz o tym lekarzowi. Wirus, który był uśpiony przez wiele lat, może uaktywnić się właśnie teraz, gdy spodziewasz się dziecka. Ginekolog zapewne zaproponuje ci leczenie zapobiegawcze od 36. tygodnia ciąży, dzięki temu maluszek, przeciskając się przez kanał rodny, nie zarazi się wirusem. A jeśli pojawią się pęcherzyki – zdecyduje o cesarskim cięciu.

Infekcja intymna

• Jak rozpoznać? Podczas siusiania odczuwasz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Na bieliźnie pojawiły się białe, grudkowate upławy. Możesz mieć też bóle brzucha i nudności.
• Co robić? Już przy pierwszych objawach zgłoś się do lekarza, bo ten typ infekcji szybko się rozwija. W leczeniu, które trwa 3–14 dni, najczęściej stosuje się preparaty przeciwgrzybicze w postaci globulek oraz kremów. Kurację zawsze trzeba doprowadzić do końca, nawet wtedy gdy dolegliwości już miną, bo niedoleczona grzybica wraca. Unikaj syntetycznej lub ciasnej bielizny, bo krocze jest w niej „zawilgocone”.

Poznaj: Fakty i mity o infekcjach intymnych
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

tynka
tynka | 2010-06-07 09:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O tak, wirus opryszczki mnie też zaatakował jak tylko zaszłam w ciążę, ale szybko poszłam do ginekologa po leki i jakoś szybko minęło.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

chocolate
chocolate | tynka | 2010-06-08 00:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dawno to było? Masz już malucha w domu? Jeśli się urodził zdrowy to masz fart, bo jak się złapie opryszczkę na początku ciąży to może być strasznie niebezpieczna dla płodu...

Odpowiedz

tynka
tynka | chocolate | 2010-06-08 09:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie no na szczęście zdrowy się urodził, wiem że to bardzo niebezpieczne jest dla dziecka, ale przed porodem brałam profilaktycznie heviran żeby cesarki uniknąć.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?