Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy wiesz, jakie są objawy chorób wenerycznych?

| 15.06.2014, aktualizacja: 17.06.2014 | 6

Ponad połowa powikłań, które występują w ginekologii i położnictwie, jest wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową. Na całym świecie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań rocznie! Każda z chorób wenerycznych może szkodzić płodności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Choroby weneryczne, bezpłodność, kobieta, mężczyzna, bielizna, seks
fot. Fotolia
Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Tymczasem większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, tego typu choroby są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci! Ale dosyć tego straszenia. Pora dowiedzieć się, jak rozpoznać u siebie każdą z chorób wenerycznych.

Chlamydioza – objawy

Chlamydioza to bakteryjna infekcja narządów płciowych. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności (u obojga płci). Chorobę można wykryć podczas badania cytologicznego u ginekologa. Dostępne też są domowe testy pomagające wykryć chlamydiozę.
Niepokojące objawy: u kobiety – ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, upławy, ból w podbrzuszu, dłuższe miesiączki, gorączka, ból przy stosunku. U mężczyzny – ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, wydzielina śluzowo-ropna z cewki moczowej, parcie na pęcherz. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Terapię stosuje się u obojga partnerów.

Rzęsistkowica – objawy 

Rzęsistkowica to zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Kobiety mogą zachorować w wyniku kontaktu płciowego z zakażoną osobą, ale także przez używanie wspólnych ręczników, kąpiel w basenie czy pobyt w saunie. Mężczyźni natomiast zarażają się tylko przez kontakt płciowy.
Niepokojące objawy: u kobiety – pojawiają się upławy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym zapachu. Często występuje też uczucie świądu, pieczenie, czasem ból. U mężczyzn – choroba może przebiegać bezobjawowo. Obojgu lekarz przepisuje leki doustne.

Kłykciny kończyste – objawy 

Kłykciny kończyste to kalafiorowate wykwity i brodawki, które występują wokół narządów płciowych. Zmiany wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Partnerzy seksualni mogą przenosić wirusa zarówno poprzez stosunki seksualne, jak i przez dotykanie zainfekowanych miejsc.
Niepokojące objawy: jeśli kłykciny kończyste pojawiły się na zewnętrznych narządach płciowych, z pewnością je zauważysz. Mogą swędzieć lub lekko boleć. Często jednak bywa tak, że rozwijają się wewnątrz, np. w pochwie. Wówczas wykryje je ginekolog podczas kontrolnego badania. Z reguły w terapii stosuje się miejscowo działające maści i kremy.

Opryszczka narządów płciowych – objawy 

Są dwa typy wirusa Herpes, który wywołuje opryszczkę. Typ HSV-1 przenosi się przez pocałunki i odpowiada za opryszczkę na ustach i twarzy, natomiast HSV-2 przenosi się przez współżycie i wywołuje opryszczkę narządów rodnych. Rzecz w tym, że jeśli uprawiacie miłość francuską, typ pierwszy może przejść w drugi przez pocałunki miejsc intymnych.
Niepokojące objawy: na prąciu lub wargach sromowych czy wejściu do pochwy pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pomagają doustne leki przeciwwirusowe.

Rzeżączka – objawy

Rzeżączka to bakteryjne zakażenie dróg moczowo-płciowych. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności u obojga płci.
Niepokojące objawy: u kobiety – choroba często przebiega bezobjawowo, więc trudno ją wykryć. Bywa, że trwa w ukryciu nawet trzy tygodnie, nim pojawią się niepokojące objawy: upławy z pochwy (mają postać wodnistego śluzu w kolorze żółtym lub zielonkawym), ból przy oddawaniu moczu. U mężczyzn najczęstszym objawem jest ropna wydzielina z prącia oraz ból przy oddawaniu moczu. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Kiła – objawy

Inaczej syfilis. Infekcja narządów płciowych wywołana przez bakterie. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, mózgu, układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci!
Niepokojące objawy: pierwszy etap choroby można rozpoznać po bezbolesnych owrzodzeniach w pochwie lub na główce penisa. Z reguły znikają same po kilku tygodniach. Drugi etap choroby (po 2-6 miesiącach od zakażenia) daje o sobie znać wysypką i podwyższoną temperaturą, jak przy grypie. Trzeci etap może wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i są to poważne zaburzenia, np. w pracy serca czy układu nerwowego. Konieczna jest antybiotykoterapia.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

kasia
kasia | 2016-12-30 20:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w zwiazku z licznymi infekcjami ukladu moczowo-plciowego mój ginekolog zaproponowal mi wykonanie badania URO-GENITAL 11 aby znalezc przyczyne tego problemu. Czy ktos juz robil to badanie?

Odpowiedz

Mario
Mario | 2016-08-03 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam ostatnio zdecydowałem się na wykonanie badania wenerycznego. Konkretnie zrobiłem badanie w kierunku HIV, HSV, kiły i chlamydii. Zrezygnowałem natomiast z tradycyjnego punktu pobrań i wykonałem takie badanie sam. A konkretniej znalazłam na zdrowegeny.pl zestaw pobrań który przychodzi do domu i wysłałem próbkę do laboratorium. Super sprawa bo nie musiałem się fatygować osobiście. Znajomi również zdecydowali się na to badanie i są zadowoleni :)

Odpowiedz

Gfyc
Gfyc | 2016-01-21 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autor nirdouczony.hivem nie zaraza sie przez ślinę!!!!!!Wstyd!!!

Odpowiedz

Benny
Benny | 2014-07-01 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zakladacie czasem dla wiekszego bezpieczenstwa 2 gumki na raz? Czy to zdaje egzamin?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

abw
abw | Benny | 2015-10-11 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba sobie zarty stroisz.... ile masz lat ze takie pytania zadajesz?

Odpowiedz

Doradca
Doradca | Benny | 2017-01-08 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Załóż 3 będzie pewniej i powiększy rozmiar 😄

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?