Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy wiesz, jakie są objawy chorób wenerycznych?

| 15.06.2014, aktualizacja: 27.02.2017 | 7

Ponad połowa powikłań, które występują w ginekologii i położnictwie, jest wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową. Na całym świecie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań rocznie! Każda z chorób wenerycznych może szkodzić płodności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Choroby weneryczne, bezpłodność, kobieta, mężczyzna, bielizna, seks
fot. Fotolia
Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Tymczasem większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, tego typu choroby są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci! Ale dosyć tego straszenia. Pora dowiedzieć się, jak rozpoznać u siebie każdą z chorób wenerycznych.

Chlamydioza – objawy

Chlamydioza to bakteryjna infekcja narządów płciowych. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności (u obojga płci). Chorobę można wykryć podczas badania cytologicznego u ginekologa. Dostępne też są domowe testy pomagające wykryć chlamydiozę.
Niepokojące objawy: u kobiety – ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, upławy, ból w podbrzuszu, dłuższe miesiączki, gorączka, ból przy stosunku. U mężczyzny – ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, wydzielina śluzowo-ropna z cewki moczowej, parcie na pęcherz. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Terapię stosuje się u obojga partnerów.

Rzęsistkowica – objawy 

Rzęsistkowica to zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Kobiety mogą zachorować w wyniku kontaktu płciowego z zakażoną osobą, ale także przez używanie wspólnych ręczników, kąpiel w basenie czy pobyt w saunie. Mężczyźni natomiast zarażają się tylko przez kontakt płciowy.
Niepokojące objawy: u kobiety – pojawiają się upławy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym zapachu. Często występuje też uczucie świądu, pieczenie, czasem ból. U mężczyzn – choroba może przebiegać bezobjawowo. Obojgu lekarz przepisuje leki doustne.

Kłykciny kończyste – objawy 

Kłykciny kończyste to kalafiorowate wykwity i brodawki, które występują wokół narządów płciowych. Zmiany wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Partnerzy seksualni mogą przenosić wirusa zarówno poprzez stosunki seksualne, jak i przez dotykanie zainfekowanych miejsc.
Niepokojące objawy: jeśli kłykciny kończyste pojawiły się na zewnętrznych narządach płciowych, z pewnością je zauważysz. Mogą swędzieć lub lekko boleć. Często jednak bywa tak, że rozwijają się wewnątrz, np. w pochwie. Wówczas wykryje je ginekolog podczas kontrolnego badania. Z reguły w terapii stosuje się miejscowo działające maści i kremy.

Opryszczka narządów płciowych – objawy 

Są dwa typy wirusa Herpes, który wywołuje opryszczkę. Typ HSV-1 przenosi się przez pocałunki i odpowiada za opryszczkę na ustach i twarzy, natomiast HSV-2 przenosi się przez współżycie i wywołuje opryszczkę narządów rodnych. Rzecz w tym, że jeśli uprawiacie miłość francuską, typ pierwszy może przejść w drugi przez pocałunki miejsc intymnych.
Niepokojące objawy: na prąciu lub wargach sromowych czy wejściu do pochwy pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pomagają doustne leki przeciwwirusowe.

Rzeżączka – objawy

Rzeżączka to bakteryjne zakażenie dróg moczowo-płciowych. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności u obojga płci.
Niepokojące objawy: u kobiety – choroba często przebiega bezobjawowo, więc trudno ją wykryć. Bywa, że trwa w ukryciu nawet trzy tygodnie, nim pojawią się niepokojące objawy: upławy z pochwy (mają postać wodnistego śluzu w kolorze żółtym lub zielonkawym), ból przy oddawaniu moczu. U mężczyzn najczęstszym objawem jest ropna wydzielina z prącia oraz ból przy oddawaniu moczu. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Kiła – objawy

Inaczej syfilis. Infekcja narządów płciowych wywołana przez bakterie. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, mózgu, układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci!
Niepokojące objawy: pierwszy etap choroby można rozpoznać po bezbolesnych owrzodzeniach w pochwie lub na główce penisa. Z reguły znikają same po kilku tygodniach. Drugi etap choroby (po 2-6 miesiącach od zakażenia) daje o sobie znać wysypką i podwyższoną temperaturą, jak przy grypie. Trzeci etap może wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i są to poważne zaburzenia, np. w pracy serca czy układu nerwowego. Konieczna jest antybiotykoterapia.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Pati
Pati | 2017-03-01 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety ale mamy takie czasy, że coraz częściej można od partnera zarazić się jakąś chorobą weneryczną. Sama się nie spodziewałam że mogę się tak łatwo zarazić. Wstydziłam się z kimkolwiek o tym porozmawiać, a co już mówić pójść i się zbadać. Czytając dużo i szukając jakiegoś rozwiązania natknęłam się na anonimowe badanie na zdrowegeny.pl. Na wynik nie czekałam długo bo przyszedł po kilku dniach. Wynik wyszedł pozytywny niestety, ale został mi przepisany szybko antybiotyk, który zaczął w końcu działać. Cieszę się że szybko zaczęłam się leczyć. Teraz staram się być bardziej rozważna.

Odpowiedz

kasia
kasia | 2016-12-30 20:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w zwiazku z licznymi infekcjami ukladu moczowo-plciowego mój ginekolog zaproponowal mi wykonanie badania URO-GENITAL 11 aby znalezc przyczyne tego problemu. Czy ktos juz robil to badanie?

Odpowiedz

Mario
Mario | 2016-08-03 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam ostatnio zdecydowałem się na wykonanie badania wenerycznego. Konkretnie zrobiłem badanie w kierunku HIV, HSV, kiły i chlamydii. Zrezygnowałem natomiast z tradycyjnego punktu pobrań i wykonałem takie badanie sam. A konkretniej znalazłam na zdrowegeny.pl zestaw pobrań który przychodzi do domu i wysłałem próbkę do laboratorium. Super sprawa bo nie musiałem się fatygować osobiście. Znajomi również zdecydowali się na to badanie i są zadowoleni :)

Odpowiedz

Gfyc
Gfyc | 2016-01-21 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autor nirdouczony.hivem nie zaraza sie przez ślinę!!!!!!Wstyd!!!

Odpowiedz

Benny
Benny | 2014-07-01 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zakladacie czasem dla wiekszego bezpieczenstwa 2 gumki na raz? Czy to zdaje egzamin?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

abw
abw | Benny | 2015-10-11 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba sobie zarty stroisz.... ile masz lat ze takie pytania zadajesz?

Odpowiedz

Doradca
Doradca | Benny | 2017-01-08 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Załóż 3 będzie pewniej i powiększy rozmiar 😄

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?